Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Черна гора и Косово минават към евро

0 коментара

На 1 януари 2002 година Черна гора ще замени с евро германската марка, която е нейна официална валута от 1999 г. Решението през 1999 г. беше взето едностранно от Черна гора, за да се "предпази икономиката от негативните ефекти на паричната политика" на Слободан Милошевич.

Практическите мерки за въвеждане на европейската валута са в пълен ход.

От 15 октомври цените в Черна гора задължително са с двойното обявяване- в германски марки и в евро. Подобно на практиката в 12-те официални страни-членки на еврозоната, Черногорската централна банка раздава брошури "Еврото - нашата валута", в която обяснява стъпките за замяна на германските марки и на другите европейски валути. Скорошното въвеждане на еврото е добро прието от черногорското население. Дори просръбските партии, които са против независимостта на Черна гора, не се противопоставят на идването на еврото и не протестират срещу въздържанието от югославската валута.

Според разпорежданията на банката черногорците ще могат да заменят в евро до 10 000 германски марки, без да плащат такси.

Властите разчитат, че при прехода към еврото в банките ще влязат около 180 милиона марки, които сега се пазят под дюшеците. Общо се очаква в Черна гора да се преобразува в евро около 350 милиона германски марки, които сега са извън банковата система.

Според председателя на Управителния съвет на Черногорската централна банка. Любиша Къргович "Черна гора смята да въведе еврото, за да гарантира своите стратегически интереси и едновременно с това да направи още една крачка към интеграцията си с европейските структури". Къргович напомни, че с предишната мярка, изоставянето на югославския динар и въвеждането на германската марка, "Черна гора стабилизира икономиката си и подобри жизнения стандарт на гражданите си". От въвеждането на еврото като валута в Челна гора се очаква да спомогне за икономическия подем на югорепубликата.

След падането на Милошевич от Белград многократно искаха Черна гора да се върне към югославския динар, но властите в Подгорица винаги отказваха.

Проблемът с валутата на Черна гора е елемент от спора за бъдещето на Югославия. Черногорското ръководство, начело с президента Джуканович, подготвя референдум за независимостта на републиката, който трябва да се проведе през април 2002 г.

ЕС и международната общност, които по времето на Милошевич подкрепяха едностранните действия на Черна гора, в момента правят стъпки, за да спрат процеса на дезинтеграция на Югославия. При посещението си в Белград и Подгорица през декември върховният представител за външната политика на ЕС Хавиер Солана, недвусмислено заяви, че независима Черна гора няма да има по-добри шансове за евроинтеграция, дори напротив. ЕС и международната общност на одобряват стремежа на Черна гора към независимост, тъй като при реализацията му, отново ще се повдигне въпросът за прекрояването на границите на Балканите. А това, наред с всички друго, практически връща на дневен ред албанския проблем в Косово и Македония. В момента под патронажа на ЕС текат разговори на ниво експерти за бъдещето на Югославия. Вчера беше обявено, че третият кръг ще започне на 9 януари в Белград. Според белградската преса стъпките на Черна гора за въвеждане на еврото идва не довели до прекъсване на така трудно възобновения диалог Белград - Подгорица.

Освен в Черна гора еврото ще стане валута и на Косово. Сега в Косово, сръбската провинция с албанско мнозинство, ръководена от ООН, германската марка е официално платежно средство. Подобно на еврозоната и там германската марка ще бъде заменена от новата единна европейска валута.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.