Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Черноморец остана без централен плаж заради новото рибарско пристанище

Вместо да помогне за развитието на градчето се очаква отлив на туристи

2 коментара
Черноморец остана без централен плаж заради новото рибарско пристанище


Снимка: Бургасинфо

Малкият южен град Черноморец е останал без централния си плаж заради новото рибарско пристанище. То е изградено по европроект за 10 млн. лв. Вместо да се подобрят условията за развитието на градчето, което се намира близо до Созопол, положението е станало по-лошо от преди, става ясно от писмо на недоволни жители, изпратено до Министерския съвет и отговорните ведомства.

Жителите на града настояват за спешни мерки и решаване на проблема с унищожения плаж. Притесненията им са, че това лято туристите няма да дойдат отново заради неволите от сезон 2018 г.

По данни на НСИ в Черноморец живеят около 2200 души, а под писмото са се подписали около 340. Градчето е част от община Созопол.

Ново рибарско пристанище за 10 млн. лв.

Новото рибарско пристанище е пуснато в експлоатация през януари 2016 г. В него са инвестирани 10 млн. лв. по европроект за реконструкция на стари пристанища, финансирани от Оперативна програма за развитие на сектор "Рибарство" 2007 – 2013 г.

След реконструкцията капацитетът за домуване на рибарски лодки е увеличен от 70 на 110. Създадени са подходящи условия за защитени пристани за швартоване и техническо обслужване на плавателните съдове, производство на лед, възможности за съхранение на уловената риба.

Обновеното пристанище трябваше да предостави нови възможности на около 700 рибари от Черноморец и Созопол да ловят около 362 тона прясна риба.

Предвиждаше се още да бъде въведена в експлоатация и рибна борса. Така поне беше представен проектът при рязането на лентата през януари 2016 г.

Две години по-късно реалността е друга

Две години по-късно обаче реалността е друга. След строителството на съоръжението започват необратими процеси. Пясъчната ивица на централния плаж е нарушена. На северозападната страна на залива пясък няма. Започнали са свлачищни процеси.

Тежката механизация, използвана по време на строителството, е разбила улиците на града и те са в това състояние и до днес.

Жителите на Черноморец се оплакват и от лошо изградената канализация, която е част от водния цикъл на община Созопол, реализиран с около 90 млн. лв. по оперативна програма "Околна среда" 2007 – 2013 г.

Ефектът - водата се излива на централния плаж, където се е образувало малко блато. Това е предпоставка за развъждане на опасни микроби и бактерии. Така това лято туристите са се оплакали от коремни болки и едва ли ще се върнат втори път.

Всичко това създава условия за влошаване на качеството на живот в курортния град и обрича туризма, който е основен поминък тук, пишат жителите на града в писмото до Министерския съвет.

Те твърдят, че по време на строителството не е извършена оценка на въздействие на околната среда и местните жители не са били уведомени какво точно ще се строи и какво представлява проектът.

Искания за спешни мерки за възстановяване на плажа

Жителите на Черноморец искат компетентни органи да възложат да се направи проект за решение на проблема и за възстановяването на плажа, като се отпуснат нужните за това средства.

Настояват и да се отпуснат пари за изграждането на дъждовна канализация и възстановяване на уличната настилка в града.

Ето и жалбата на жители на Черноморец до Министерския съвет

Жителите на гр. Черноморец се обръщат към вас с молба за разрешаване на проблем в града, който съществува от няколко години и неглижирането му създава условия за влошаване на качеството на живот в курортния град и обрича туризма, който е основен поминък тук.

След построяването на новото рибарско пристанище в Черноморец през 2016 г. започнаха необратими процеси, които нарушиха бреговата ивица. Съоръжението, което затваря залива до половината е причина за отнемане на пясъка от северозападната му страна и натрупването му от югоизточната, което от своя страна доведе до заблатяване на централния плаж. От приложените снимки става ясно, че от североизточната страна на залива пясъкът вече съвсем липсва. Липсата му доведе и до ерозия на близкия хълм, където започват да се оформят свлачищни процеси и от където морето измива слой глина и я трупа от другата страна на залива – на плажа.

Централният плаж, който е най-посещаван и от местните хора, и от туристите, вече е не само неприятен, заради боклуците и тинята, която се е образувала там, но и опасен заради бактериите, които причиняват стомашно-чревни разстройства на ползващите плажа.

Липсата на движение на водата (тъй като новият кей спира циркулацията на морската вода) и наличието на сладка вода, която се излива точно в средата на плажната ивица, са предпоставка за развитието на бактерията Ешерихия коли. През това лято много от плажуващите, които се осмелиха да ползват централния плаж, бяха заразени с тази бактерия и получиха симптомите – стомашни болки, гадене, повръщане. Особено тежко се проявяват при децата. Тези туристи повече няма да се върнат в Черноморец.

Рибарското пристанище в Черноморец е изградено като част от проекта за водния цикъл на община Созопол. То струва 10 000 000 лева и е за 125 лодки. При строителството му не беше извършен ОВОС, като обяснението е, че съоръжението не е ново, а е ремонт на старото. Ние, жителите на Черноморец, не бяхме уведомени какво точно ще се строи и какво представлява проектът.

По време на строителството тежката механизация повреди някои от улиците на града, които така и си останаха разбити.

Черноморец има нова канализация за отпадните води, в която обаче е включена и дъждовната вода. Почти при всеки дъжд канализацията се препълва, шахтите избиват и всички фекалии бликват по улиците на града ни. Всичко това се излива в морето, в най-ниската му точка – Централен плаж.

А част от Черноморец е дори без дъждовна канализация, което е причина дъждовната вода също да се изтича в морето на централния плаж. Там има и тръба, по която тече сладка вода и около нея винаги има застояла локва.

В тази сладка вода се развиват микроорганизми и растителност, които правят така, че мястото прилича на отходен канал и мирише като такъв, а то е точно в центъра на плажа, до самия му вход, откъдето минават всички туристи.

През изминалото лято отново, за пореден път, беше тиражирана невярната информация за радиация на плажа в залива Вромос. Той е неохраняем и няма концесионер, но много от хората го предпочитаха заради дългата плажна ивица и чистото море.

Другият плаж на града – т.нар. къмпинг "Черноморец", има концесионер, но почти цялата му площ е заета от платени чадъри и шезлонги, които обслужват предимно гостите на близкия хотелски комплекс. Плажът е твърде малък и поема и туристите от близките комплекси. Там няма достатъчно пясък, който морето "взе" след премахването на буните от концесионера.

Следващото лято се наложи да пренася пясък с кораб, за да има все пак някаква ивица. Сега разбираме, че този концесионер се отказва и ще започне нова процедура.

Плажът на къмпинг "Градина" е на около 3 км от града. Пътят до там е нов, но разбит, паркингът е платен, а на по-голямата част от ивицата също има платени шезлонги и чадъри.

В кв. "Червенка" дори няма асфалтирани улици, по които да се стигне до плажа, както и канализация.

В ХХІ век и в курортен град хората там са на септични ями.

С унищожаването на централния плаж вече няма защо туристите да идват в Черноморец. Туризмът е ключов фактор за икономическото развитие и ефективност на града. Черноморец е една от основните в община Созопол дестинации по Южното Черноморие за летен "рекреативен" и културен туризъм.

Около 2000 души тук се занимават и се издържат основно от туризъм, като летния сезон продължава от юни до септември. Друг поминък хората тук нямат. Основните туристи са от Русия, Чехия, Словакия, Полша, България.

Черноморец е предпочитано място за почивка на семейства с деца, защото има хубави плажове, тихо и спокойно е, обслужването е на ниво. Нашето безпокойство е, че през лято 2019 г. традиционните гости на града ни ще предпочетат да почиват на друго място, защото основното заради което ни посещават – морето, вече ще е блато.

В кметството на гр. Черноморец има 3 проекта, изготвени от варненски инженер. Те предлагат варианти за построяването на буни, които ще подобрят състоянието на централния плаж. Ние обаче не сме сигурни кой от тях и дали въобще са подходящи за решаване на проблема. Имаше идея да се пробият отвори в самия кей, за да преминава водата, но ни беше обяснено, че това не е подходящо.

Във връзка с това ние, гражданите на гр. Черноморец, настояваме за следното:

1.Да се направи проверка от ресорните министерства на щетите, причинени от строителството на новото съоръжение и на състоянието на централния плаж и ивицата в целия залив.

2. Да се направи изследване от специализиран институт на теченията в залива.

3. Да се възложи на компетентни органи изработването на проект за решение на проблема и да се отпуснат средства за изпълнението му.

4. Да се отпуснат средства за изграждането на дъждовна канализация и възстановяване на уличната настилка в града, както и за асфалтирането на улици там, където улица има, но асфалт – не.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Калико Джо
    #2

    Но някой е позабогатял покрай това пристанище. А за природата при нас никой никога не мисли, но сега това се оказва губещо и за населението там.

  2. Коментарът е изтрит в 20:49 на 29 януари 2019 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.