Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Черноморието ще се окичи с ВИП-плажове и изкуствени острови

Чувствително се намалява площта за заведения и платени чадъри по брега

14 коментара
Черноморието ще се окичи с ВИП-плажове и изкуствени острови

ВИП-плажовете по Черноморието в крайна сметка ще бъдат узаконени. Това става ясно от предложенията за промени в Закона за устройство на Черноморското крайбрежие (ЗУЧК), публикувани в петък на страницата на регионалното министерство.

Плажните ивици ще бъдат категоризирани, предвиждат текстовете. МРРБ предлага примерни категории – “морски плажове в населени места; морски плажове пред курортни комплекси, ваканционни и вилни селища; морски плажове пред къмпинги; морски плажове извън населени места; морски плажове с ограничено ползване, свързани с националната сигурност и отбраната на страната, околната среда, човешкото здраве, защитените територии”. Целта е съобразяване със спецификата на различните плажове и удоволетворяване на нуждите на туристите, които ги посещават, пише в мотивите на МРРБ.

Ще се определи различна наемна цена за всяка плажна категория, както и специфични изисквания към поддръжката и предлаганите услуги, предвиждат законовите промени.

Миналата година имаше критики, че предложението за категоризация на плажовете, каквато съществува и в други държави – туристически дестинации, обслужва интересите на затворените комплекси и големи хотели. И сега плажове пред комплекси като “Дюни” и “Елени”, например, са недостъпен за случайни туристи, а сега ограниченият достъп ще е и законен.

В морето ще се строят изкуствени острови

Промените в ЗУЧК регламентират и изграждането на изкуствени плажове от частници. Предложението идва от бизнеса, тъй като ивицата от 76 км вече била недостатъчна за легловата база на морето.

 

Миналата година стана ясно, че има заявен интерес от инвеститори да строят изкуствени плажове чрез насип. Предложенията дошли от Св. Влас, Созопол и Ахелой.

 

Промените в ЗУЧК предвиждат частникът да построи съоръжението, включително чрез изсипване на бетон в морето и да го експлоатира безплатно за известен период. Плажът обаче ще се води изключителна държавна собственост. Концесията за изкуствените плажове ще е за строителство, предвиждат промените.

 

Дюните се връщат в обхвата на плажовете

 

Пясъчните дюни се връщат в обхвата на плажовете и ще се третират като изключителна държавна собственост, т.е. няма да могат да се застрояват, предвижат още промените.

 

Дюните бяха извадени от обхвата на плажовете през 2008 г. и част от тях, дори такива в защитени територии, вече са със сменен статут и застроени. Такъв е случаят с дюните в района на Камчийски пясъци, както и дюните между къмпингите Веселие и Смокиня. Концесионерите и наемателите няма да плащат допълнително за увеличената площ на плажа, целта е да се забрани строителството върху тях

 

Процедурата по отдаване на плажове се съкращава на 3-4 месеца

Промените в ЗУЧК целят на първо място да облекчат процедурата по отдаване на концесия на морския плаж и да я съкратят до няколко месеца. Освен това концесионният договор ще влиза в сила два месеца след подписването му, а не от следващата година, както е сега. Отдаването на частно стопанисване ще става чрез конкурс на няколко етапа – изготвяне на обосновка, решение на Министерския съвет за откриване на процедура, самата процедура и обявяване на концесионер.

 

Част от приходите от концесията (10%) ще отиват целево за поставяне на табели, улесняване на достъпа до плажовете, санитарно поддържане на неохраняеми плажове и т.н. Дава се възможност на областните управители да назначават проверки на концесионерите и наемателите на плажове и да налагат санкции при установени нарушения.

 

Намалява се площта за заведения и платени чадъри

Промените в ЗУЧК предвижат намаляване на площта, на която частниците могат да разполагат заведения, платени чадъри и шезлонги. Обхватът ѝ остава 50% от територията на плажа, но при изчислението ще се изключват дюните, скали, скатове, затревени терени и др. площи. Това ще намали площта за търговска дейност с около 30 на сто, изчисляват инвеститорите. В замяна частниците ще могат да ползват допълнителна търговска площ към обектите за бързо хранене – не повече от 2% от лощта, която реално се ползва за плажуване. Това обаче ще важи само за новите договори.

 

Промените в ЗУЧК задължават стопаните на плажовете да предоставят безплатен достъп до ивицата при равни условия с тези на платената част т.е. туристите със собствени чадъри няма да са “забити” в скалите и камъните, каквито случаи имаше в последните години.

Държавата се отказва да строи пътища до плажовете

 

Държавата се отказва да строи пътища до всички плажове, каквато идея имаше строителното министерство миналата година. Вместо това в промените в ЗУЧК е записано, че ще бъде осигурен свободен и безплатен пешеходен достъп до морските плажове. Посочената причина е, че “поради местоположението на отделни морски плажове не е възможно осигуряване на автомобилен достъп до тях”.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #14

    майкъл МРЪСНИЦИ, главоломно идат избори!

  2. Анонимен
    #13

    Черноморието ни става все по-хубаво и привлекателно. Предлагам на подстъпите към него да се направят КПП-та със строг подбиращ и ограничителен режим.

  3. Анонимен
    #12

    Чакам да ми вземат и въздуха! Ама защо да чакам, та не взема да си ходя! Да видим кой ще им заработва заплатите, пенсиите и каквото има там за работене?! Хайде да спрем да работим!!! Сами да си работят, заработват и управляват!

  4. Анонимен
    #11

    Vsichko shte si otide kadeto mu e miastoto .... Ostaviha pak mutrafonchetata da vilneiat po plajovete

  5. Анонимен
    #10

    Червената буржоазия стигна до етапа на създаване на законите за своите привилегии...Останалите са случайни.. Само за данъци, такси и глоби не са...

  6. Анонимен
    #9

    Няма страшно, на вилата на Плювналиев щели да пускат гербавите да се къпят безплатно.

  7. Анонимен
    #8

    Честити Ви управление на ГЕРБ.... да не пропуснете да гласувате пак за тях.

  8. Анонимен
    #7

    А изкуствени кочини кога ще направят? Или може би вече цялата държава е една естествена кочина?

  9. Анонимен
    #6

    Мутренско управление.

  10. Анонимен
    #5

    Едно от хубавите неща на България, че всеки можеше да отиде почти навсякъде сред природата и да й се наслади. Все повече бариери, гардове и мутри пречат на това, а сега се и узаконява. Нужно е президентско вето.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.