Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Честваме Петковден в памет на Петка Българска

Редица градове и села у нас отбелязват празника

2 коментара
Сн. БГНЕС

Българската православна църква почита днес църковния празник на преподобната Параскева (Петка) Търновска - Петковден.

Житието на Петка Българска

Света преподобната Параскева Епиватска, наречена още Петка Българска е сред най-почитаните светици у нас и в православия свят. Тя е родена през XI век в град Епиват на Мраморно море (днес Селимпаша в Турция, на тракийското крайбрежие на Мраморно море). Родителите ѝ били заможни и добродетелни хора.

Параскева, чието име означава "подготовка", но и "петък" (седмичният ден на подготовка за съботния покой при евреите), от малка проявявала любов и състрадание към бедните и страдащите. Често разменяла хубавите си и чисти дрехи за дрипите на някой несретник или просякиня.

Когато родителите ѝ починали, тя раздала цялото си имущество на бедните и отишла да се поклони на множеството светини в столицата Цариград, където живяла като подвижница при един храм, а след известно време заминала с кораб за Йерусалим.

Там се поклонила на всички места, по които е минал Спасителят, и постъпила в женски манастир, където приела монашество. След години тя отишла да живее като отшелница в Йорданската пустиня.

В края на живота си се върнала в родния край, но живяла край храма в град Каликратия (сега Мимарсинан) и се грижела за чистотата в Божия дом. Никой не разпознал в смирената монахиня девойката от Епиват.

Когато починала, погребали неизвестната монахиня в гробището за пришълци в Каликратия. След време тялото ѝ по чудесен начин било открито нетленно. При светите ѝ мощи ставали много чудеса.

Затова през 1238 г. цар Йоан Асен II и Търновският патриарх Йоаким ги пренесли в българската столица. Житието ѝ е написано в следващия век от свети патриарх Евтимий. След падането на Търново под турците, мощите ѝ били отнесени във Видин, оттам - в Белград, а от 1641 г. те се пазят в храма "Св. Трима светители" в румънския град Яш, където са и досега.

Народни предания

Празникът в чест на света Петка - Петковден, се смята за завършек на лятото и есента, а с това и на активния стопански цикъл. По традиция се правят курбани, сборове и служби за здраве и плодородие.

На този ден обикновено става заплождането на домашните животни, известно още като овча сватба или мърлене.

В християнската митология света Петка се почита като покровителка на жените и техните домашни дейности - предене, тъкане, кроене, шиене.

На този ден се правят родови курбани и се месят обредни хлябове, като най-големият от тях се нарича на светицата. Хлябът и къщата се поръсват със светена вода и цялото домочадие се покланя трикратно на хляба. Обредната трапеза включва също овче месо, курбан чорба, яхния с праз и сарми.

В района на Тракия около Петковден се правят специални жертвоприношения на черни кокошки, наричани Кокоша черква, Господева черква, Божи дух и др.

В някои райони денят е женски празник. Правят се питки, намазани с мед и наречени на светицата. След литургията най-възрастната жена коли петел или кокошка, от които се вари курбан, като това става на високо място или край извор с целебна вода, посочен от светицата. Свещеникът освещава курбана и започва женският празник.

Отбелязването на празника

В Трън се намира единственият скален параклис в България, който е посветен на света Петка. Според легендата тя се е укривала в него, докато е гонена от неверници.

Преподна Петка се смята за покровителка на града. По тази причина с решене на Общинския съвет от 13 септември 2000 г. на Петковден се чества празника на града.

В миналото на Петковден трънските дюлгери се прибирали от гурбет. По това време и реколтата била събрана от полето. Денят е смятан в граничния край за начало на студеното време и период, в който цялото семейство се събира в къщата.

Част от съпътстващите днешната програма прояви е празникът в Музея на киселото мляко в село Студен извор. Той е посветен на есенното плодородие и традициите в бита на трънчаните за съхранението на млечните продукти, зеленчуците и плодовете за зимата. Организатор е фондация "Д-р Стамен Григоров".

В 12:30 часа ще бъде раздаден и традиционният курбан в църквата "Св. Петка", в квартал "Баринци".

Същинската част на тържествата ще започне в 17:30 часа с концерт на ансамбъл "Гайтан" и фолклорна формация "Пиринско тройче". За трънчани ще пеят още Дарко Филипович и Джия. Очаква се денят на Трън да бъде ознаменуван от заря.

На Петковден празнува и съседната община Брезник. През 2009 г. Общинският съвет гласува денят да бъде обявен като духовен празник на града. В местния средновековен храм, носещ името на Света Петка, тази сутрин беше отслужена литургия и празничен водосвет. За благоденствие на гражданите ще бъде раздаден и курбан.

Нова Загора също празнува на Петковден. Празничният ден започна със света литургия в църковния храм "Света Петка Българска" - покровителка на Нова Загора. От 10 часа на централния площад има тържествената церемония с участието на Национална гвардейска част и Гвардейски представителен духов оркестър.

За първи път градът ще бъде домакин на фестивала "Фолклорна омая". В обедните часове на деня състави от различни градове, след танцувално дефиле, ще покажат своите умения на Градския площад. От 19 часа пред Народното читалище "Д. П. Сивков - 1870" ще има концерт на певицата Петя Панева.

Твърдица също чества празник на града. В програмата са включени концерт, изложби и представление. Денят започна с ритуал за вдигане на знамената и водосвет на площад "Свобода". Ще бъдат поднесен венци и цветя на Паметника на свободата. Ще се състои тържествена сесия на Общински съвет. На площада ще има празничен концерт на самодейните състави при читалище "Св. св. Кирил и Методий 1914". Празнично хоро и концерт на Нелина ще завършат деня на площад "Свобода".

Днес имен ден празнуват: Петко, Петка, Петкан, Петра, Петрана, Петрина, Петрия, Петричка, Петкана, Пенко, Пенка, Параскев, Параскева, Парашкев, Парашкева, Паруш, Кева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Milanova Magda
    #2

    Честит празник на всички трънчани! Да са живи и здрави и те и семействата им!

  2. Калико Джо
    #1

    И какво точно и е българското на тази света Парашкева?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.