Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четири фирми подадоха оферти за ТЕЦ-овете

4 коментара

Италианската компания Енел, чешката ЧЕЗ, руската РАО и гръцката Пи Пи Си подадоха оферти за приватизацията на трите топлоцентрали в Русе, Варна и Бобов дол. На финалния етап от участие в конкурса се отказаха австрийската компания EVN, немската E.ON, френската Далкия и японската Мицуи.

Единствената компания, която кандидатства и за трите ТЕЦ-а, е италианската Енел. Фирмата, която осъществява реконструкцията на ТЕЦ Марица Изток 3, не успя да се класира при продажбата на елекроразпределителните дружества миналата година.

Чешката компания CEZ, която купи най-апетитния пакет от ЕРП-та София, София област и Плевен, както и руската компания Обединени енергийни системи РАО, която не бе допусната до конкурса за ЕРП-та, днес внесоха оферти за ТЕЦ-овете във Варна и в Русе.

Гръцката PPС пък кандидатства за ТЕЦ Варна и ТЕЦ Бобов дол.

При отварянето на офертите стана ясно, че от кандидатите за ТЕЦ Варна най-голяма цена дава РАО – 389,727 млн. евро, следвана от ЧЕЗ – 192,044 млн. евро, Енел – 150,893 млн. евро, и Пи Пи Си – 131,632 млн. евро.

За ТЕЦ Русе най-голяма цена дава пак РАО – 119,997 млн. евро, следвана с голяма разлика от ЧЕЗ – 24,307 млн. евро и Енел – едва 4,813 млн. евро.

Кандидатът за ТЕЦ Бобовдол Енел предлага 100 560 евро, а Пи Пи Си – 70,917 млн. евро.

Очаквайте подробности

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Петров
    #5

    Направо е стряскаща разликата в цените за ТЕЦ ВАРНА - 198 млн.евро спрямо CEZ и 239 спрямо ЕНЕЛ, за тези ППС не коментирам.Цените на трите фирми (CEZ, ЕНЕЛ, ПИ ПИ СИ)се вместват в разликата от 60 млн.евро. което означава, че оценките им са сравнително сходни.И изведнъж братушките се изцепват с 390 млн.евро. Трябва да сме слепи, за да не видим, че нешо гнило има.Четох че ТЕЦ ВАРНА е със руско оборудване, руски въглища гори (или гореше - сега не знам) и е логично да нямат някакви големи модернизации

  2. NoMatter
    #4

    Абе да ги допускат, да купуват, що не? Има преходни периоди за постигане на екокритериите от ТЕЦ-овете - ако ги спазят - браво! Ако ли пък не - Сезамчик закрыт будет :) Тогда все вместе духаем, но пък междувременно нали требе АЕЦ 2 да е готов??

  3. До Овчаров
    #2

    А ти какво предпочиташе??Сигурно РАО е далеч по-добра от и от гърците и от италианците.Виж Лукойл,спомни си за БТК и десетките знайни и незнайни "гръцки бизнесмени" на тариторията на България.Не съм комунист,но ти си политически неграмотен,вероятно нямаш никаква представа от въможностите на съвременната руска икономика.

  4. Овчаров
    #1

    Нали трябваше да има европейски изисквания за приватизация?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.