Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Четвъртата поправка ще мине с голямо мнозинство на първо четене

6 коментара
Четвъртата поправка ще мине с голямо мнозинство на първо четене

Дясната опозиция ще подкрепи на първо четене  внесения от управляващите проект за промени в конституцията, но ще настоява за корекции преди второто четене. Това стана ясно в понеделник, когато временната комисия за промени в основния закон прие без гласове “против” и само един “въздържал се” (“Атака”) внесената от БСП, НДСВ и ДПС Четвърта конституционна поправка.

Десните призоваха управляващите да обмислят създаването на инспекторат към Висшия съдебен съвет (ВСС), който да наблюдава работата на всички органи на съдебната власт.

Проектът предвижда също отпадане на магистратските имунитети, отмяна за задължителната военна служба, финансова децентрализация на общините и самостоятелност на бюджета на парламента. Предвижда се също депутатите да бъдат конституционно освободени от присъствие на всички обсъждания в Народното събрание, а да участват задължително само в гласуване на закони и откриване на заседанията.

Имаме забележки към създаването на инспектората към ВСС, каза Екатерина Михайлова, зам.-председател на  ДСБ. Такъв суперорган е нещо непознато не само за България, но и за ЕС, каза Михайлова. От ДСБ имат резерви и по отношение на квалифицираното мнозинство, необходимо за избор на членовете на инспектората, защото според партията това го поставя в по-висока категория от ВСС.

“Дори за членовете на Конституционния съд и за президента се предвиждат клаузи за предсрочно прекратяване на мандата им, а за инспектората – не”, обясни Михайлова.

Смущава ни и предложението за самостоятелните бюджети на НС и на новия инспекторат към ВСС, заяви Михайлова. Тя посочи, че би било добре тези разпоредби да се регламентират в Закона за устройството на държавния бюджет.

Подобно мнение изразиха и министрите на финансите и на правосъдието при обсъждането на проекта.

Екатерина Михайлова заяви, че във внесения от мнозинството проект са залегнали промени, за които ДСБ отдавна настоява - въвеждане на финансовата децентрализация, отпадане на имунитета на магистратите и на задължителната военна служба.

ДСБ подкрепя и отпадането на конституционни промени, гласувани от мнозинството при мартенския ремонт, срещу които възрази ЕС и голяма част от магистратите.

Според Екатерина Михайлова трябва да се помисли и за изменение във връзка с въвеждането на второ ниво на местно самоуправление и да се въведе избор на областни съвети. ДСБ настояват това да се запише в сегашните промени на конституцията.

 “Надявам се един ден парламентът да стигне до пълното отменяне на депутатския имунитет”, каза още Михайлова.  

Елеонора Николова (ОДС) заяви, че съдебният инспекторат трябва да остане към Министерството на правосъдието, а не да отива към ВСС. Тя допълни, че трябва да се осигури деполитизацията на този важен орган, а с предвидения в поправките избор на членовете му от НС, това не може да стане.

“Как се движи изменението на конституцията се гледа много внимателно в Европейската комисия”, заяви Лютви Местан, зам.-председател на ДПС. Той обясни, че ако не се събере достатъчно мнозинство за гласуването на поправките, това няма да “ни коства членството в ЕС, но ще има пряко отношение към предпазните клаузи”. Местан обаче изрази пълна увереност, че промените ще бъдат гласувани с голямо мнозинство. Той коментира, че ребусът “хем независима, хем отчетна и отговорна съдебна власт”, се оказал много сложен за решаване.

Анелия Мингова, председател на ПГ на НДСВ,  заяви, че групата ѝ стои зад идеята за създаване на инспектората към ВСС. “Не бива да изпитваме страх, че той няма да проработи, само защото е нещо ново за България”, обяви Мингова.

Според нея предвиденото квалифицирано мнозинство за избор на членовете му е гаранция за избягване на политическия елемент. Тя подчерта, че депутатите от НДСВ са готови да прецизират измененията в основния ни закон между първо и второ четене.

Янаки Стоилов (Коалиция за България) защити идеята за създаването на инспекторат с аргумента, че “ако практиката бе толкова добра, едва ли щеше да се търси промяна в сегашното състояние. Той допълни, че трябва да се даде по-голяма възможност на общините да определят местните данъци и такси.

”Инспекторатът е малък модел на ВСС, на кого е нужно това?”, попита пък Тодор Батилов (“Атака”), според който органът само раздувал бюрокрацията. 

Единствено Батилов се въздържа при гласуването на проекта за първо четене, останалите 16 членове на комисията бяха “за”.

С пет гласа “за” и 12 “въздържал се” депутатите отхвърлиха проекта на  Мирослав Мурджов (БНС), който предвижда откриването на НС да става във Велико Търново, където е учреден първият български парламент след Освобождението.

Промените в конституцията ще се гледат на първо четене в парламента на 21 ноември. Това трябваше да стане на 29 ноември, но заседанието бе изтеглено, тъй като за 29-ти е насрочено обсъждане в Европарламента на доклада на Джефри ван Орден за България, на което трябва да присъстват и българските евронаблюдатели.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. nik
    #6

    Кой ли, пък, ги избра тези депутати, а ?

  2. stef4o
    #5

    samo vapross na vreme e g-da i g-ji Deputatite da zapo4nat da se nazovavat Purvi grajdani, a seld tova - koi znae? moje dori Pojizneni konsuli da stanat.Koga li Bulgaria 6te izleze ot XIX-ti vek?!

  3. Нормален
    #4

    Май си тръгнал на лов за наивници.Защо не поканиш и Б. Велчев.

  4. Dilyr
    #3

    Не си ли въобразяват твърде много тези депутати и не съобразяват ли твърде малко? Ами, че те пренаписват Конституцията, отделно от това, че я нарушават в множество от параграфите!! Имат ли право онези, които тъпчат и до днес Конституцията, самостоятелно, без консултации с широката общественост или поне с онези, чиято дейност регламентират принципно - представителите на съдебната система да внасят изменения в Нея, и то такива, каквито са им удобни?

  5. Ха-ха
    #2

    Тези с Конституцията нема да оправят нещата, но виж съобщението, че месията идва си е друго нещо.То вярно не е първото съобщение от 2000 години насам ,но все пак както е тръгнало може да се окаже вярно и тогава дупе да ни е яко.

  6. Broker.
    #1

    16.11.2006 13:21Komandir. http://www.iifwp-europe.org Семинар за Изследване на Абсолютни Ценности. КАНИМ ВИ. Всеки понеделник от 18 часа на публична лекция, филм или културна вечер. Този понеделник , темата е “МЕСИЯТА – НЕГОТОВО ПРИШЕСТВИЕ И ЦЕЛТА НА ВТОРОТО МУ ИДВАНЕ ”. Заповядайте! Чудесна възможност да научите нови интересни неща, да се запознаете с интересни хора и да намерите добри приятели. Семейна Федерация за Световен Мир и Обединение; София,ул.Г.Бенковски 25, тел. 02/9832148, [email protected] , http://www.peacefederation.org . Боян Башиянов, председател СФСМО-България.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.