Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Член на ВСС: Недобросъвестното отлагане на дела да се прекрати със закон

9 коментара
След първо посещение и разговори в Брюксел членове на новия Висш съдебен съвет (ВСС) са се прибрали с убеждението, че съдебната система трябва да припознае съдебната реформа. Това стана ясно от коментара пред БНР в неделя на Иван Димов, председател на Комисията по международно правно сътрудничество към ВСС.

Според него проблемът с отлагането на съдебни дела, за което България търпи критики от ЕС, трябва да се реши със законодателни мерки. Те трябва максимално да ограничат възможностите на недобросъвестно отлагане на делата. "От друга страна, разбира се, колегите, които преобладават, магистратите, са тези, които вече
изпълняват и прилагат закона и те трябва да не позволяват отлагане, което не съответства със законовите рамки и изисквания", допълни Димов.

Той посочи, че по време на разгорите "думата критика не беше използвана, но всъщност говорихме за това, че има проблеми в провеждането и реализирането на съдебната реформа". Той уточни, че става дума за "проблеми, свързани с действието на някои звена на съдебната система, и в същото време беше и констатирано, че, така, специално дисциплинарната политика на ВСС е в правилна посока насочена и се провежда".

"Конкретни примери не се цитираха, не се говореше за конкретни неща, въпреки че, така, витаеше добрата информираност на представителите на кабинета на г-н Барозу (председателят на ЕК Жозе Мануал Барозу -б.р.) и на евродепутатите, с които ние се срещахме", каза Иван Димов.   


  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

9 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. кмл
    #10

    Да се забрани отлагането на делата заради болен адвокат или подсъдим. Това го знае даже и бат Бойко.

  2. и в
    #9

    http://mediapool.bg/show/?storyid=139063

  3. 17
    #8

    По едно административно дело съдът (в едноличен състав) мъти решението повече от осем месеца...И измъдри едно определение, че ОСТАВЯ БЕЗ РАЗГЛЕЖДАНЕ ЖАЛБАТА...Жалбоподателите имат на разположение ЦЕЛИ 7 (седем) дни, да разгадаят съдийските идиотщини, залегнали в определението и да се ожалят пред ВАС...17

  4. НАБЛЮДАТЕЛ
    #6

    Любимия метод на Турското разузнаване, с който то превърна водещи политици в безволеви кученца държани на къс повод е именно този ...Въпросния политик, който е опасен или просто му е дошло времето, - се вкарва в капан (случая със Сидер на магистрала Тракия), - или му се пуска провокатор (случая с побоя на Беев над негов служител)- или му се изкарва някакъв стар финасов грях (случая със Софиянски и Халите)След това срещу жертвата се завежда дело, по член който предвижда затвор. После при подследствения

  5. klm
    #5

    И ако, тръгвайки на делото ти за катастрофа адвоката ти наистина е болен, как ще се оправиш без него?! За да е бързо правосъдието, сроковете, за които делата се отлагат,трябва да са през месец, а не от май за октовмри. Това е проблем на организацията на съда, а не на страните.

  6. Алеко
    #4

    защитата да се възлага на адвокатски кантори, а не на адвокати. Така отсъстващ адвокат няма да има.

  7. правораздавател
    #3

    Проблем бил отлагането на съдебни дело, а в същото време не са си говорили с конкретни примери.Може би защото конкретните примери биха били в противоречие с тезата за неоснователно отлагане на голям брой дела. Че много дела се отлагат е вярно, но в повечето случаи това става с редовен от външна страна болничен лист.Това проблем на съда ли е или проблем на Здравната каса, която не може да упражни ефективен контрол върху издаваните болнични листове и тяхната достоверност? Интересно с какви законодателни

  8. правораздавател
    #2

    А проблема с контрола от страна ва Здравната каса върху лекарите, които с лека ръка дават на Сульо и Пульо болнични е доста сериозен.Така се "източва" и касата, а явлението е и източник на корупция. А още по- сериозното е, че лекарите, чиито претенции за по-високи доходи са заслужени просто очевидно не притежават/все още/ необходимият морал, от чиято липса впрочем страда и цялото ни общество.А това не се оправя с никакви законодателни мерки.

  9. Алеко
    #1

    ЕК да дава сравнителни данни за всички страни-членки, а не доклади за отделни нарочени от нея страни. Някои от форума възрази, че членството на България било условно, затова само на нас ни се полагали индивидуални доклади, но това може да бъде аргумент на хора без достоинство. Считам, че подаването на сравнителни анализи за всички страни-членки би било полезно за всички страни и се чудя защо нашите представители в ЕС си мълчат, явно нямат самочувствие на европейци.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.