Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Д-р Иван Маджаров: Искаме в болниците да работят живи хора, а не дипломи

БЛС подкрепя облекчаване на изискванията за брой лекари в малките болници, но ще държи да се запазят регулациите за сложните дейности

2 коментара
Д-р Иван Маджаров, сн. БГНЕС

Българският лекарски съюз (БЛС) подкрепя предложението на здравното министерство да се премахнат изискванията за брой лекари в болниците, тъй като това ще съхрани малките лечебни заведения в трудно достъпни места. Съсловната организация обаче ще настоява да се запазят регулациите за сложните медицински дейности, за да се гарантира качеството. Това коментира пред Mediapool председателят на БЛС д-р Иван Маджаров по повод публикуваните миналата седмица за обществено обсъждане промени в медицинските стандарти.

Той посочи, че когато първоначално са създадени стандартите, те са отразявали състоянието на здравната система, състояща се от общински, областни, университетски и републикански болници, т.е. различни нива на болници. В последствие бяха премахнати нивата на болниците и въведени нива на отделенията в тях.

"Онези стандарти, които посочваха, че в една болница е достатъчно да имаш 2 хирурзи, за да извършваш леки и средно тежки манипулации, изведнъж станаха 4, 6 и т.н. Ненужно утежниха ситуацията. Тайната мисъл тогава беше, че като имаме само 100 патоанатома в България, ще намалим броя на болниците, като поискаме във всяка болница да има по един – давам образен пример. Времето показа, че това не доведе до качество, а доведе до търговия с дипломи. Масово болниците, които не можеха да се справят с намирането на работещи лекари със специалност, назначиха хора, които са в пенсионна възраст, които вече не работят, но имат диплома. В България законът не забранява на човек да работи докато е жив", обясни Маджаров.

Той заяви, че БЛС подкрепя да се върнат нивата на болниците, т.е. да се знае всяка болница според броя отделения, специалности и оборудване какви случаи може да поеме.

"Ние желаем първо да се направи оценка, че наистина изкуственото завишаване на бройката специалисти в отделенията, не води до по-добро качество. Нещо повече, дори го влошава. Пречи на младите колеги да започнат работа, защото принципът да изискваш 4-5 или 6 специалиста практически обезсмисля възможността някой млад лекар да започне работа", коментира Маджаров.

Той отхвърля опасенията, че премахването на регулациите може да влоши качеството на медицинските услуги и коментира, че БЛС е гарант за това.

"Механизмите, които съществуват между нас и НЗОК няма да позволят хаос, защото и в алгоритмите на клиничните пътеки има изисквания за брой специалисти за определена тежест диагнози. Ние при преговорите няма да позволим там, където трябва да се гарантира изключително тежка патология, да се премахнат изцяло всякакви изисквания. В същото време няма да бъдем ограничени от наредба на министъра. По този начин ще имаме възможност за отдалечените региони като Видин, Силистра, Девин да подпишем с НЗОК опцията да работят млади лекари, дори и на половин щат. Да има живи хора, които да работят в тези болници, а не дипломи, които не помагат", посочи Маджаров.

По думите му няма лекар, който да се опитва да прави нещо, което е извън неговите способности, защото отговорността е негова. "Когато се прехвърля отговорността административно през стандарт на друг незнаен човек, тогава е по-голяма вероятността някой да се пробва, защото той самият и още 3 дипломи имат право на договор", каза Маджаров.

Той посочи, че лекарите си знаят възможностите и се обаждат на по-горно ниво при нужда – за консултация или за да бъде приведен болният на друго място. "Изкуствените стандарти не я подобриха, а ни отдалечиха от Европа. Защото в Европа има места където професор Х в едно малко градче с още един старши асистент и 7-8 млади специализанти, които искат да се научат при него и да разпространяват знанията и уменията, прави голяма медицина, голяма хирургия", каза Маджаров.

Той посочи, че няма да се стигне до хаос, но трябва да премахнат тези изкуствени пречки, които практически са унищожили болниците в някои населени места. Той даде пример, че се е налагало в средата на годината допълнително да се разписва възможността болницата в Карлово да работи с 8 анестезиолози на половин щат, тъй като НЗОК не им е плащала за раждания и операции, защото не са имали 4 на пълен щат, каквото е изискването. "Да, но те имат 8 живи анестезиолога, които се сменят на график, постоянно имаше 4 човека там", уточни Маджаров.

Той е категоричен, че БЛС няма да допусне да се стигне до хаос: "Ще облекчим малките болници в отдалечени места, а в големите и тежки дейности ще искаме да се запази някаква регулация, за да гарантираме качеството".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

2 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. SILENCE
    #2
    Отговор на коментар #1

    И продължава да е. А и не е отстранено ... Ако не са дипломите, ще лъсне една доста жестока картинка ...

  2. join_alex
    #1

    Дано. Немислимо беше населени места без болница и бърза помощ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.