Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Да се прави бизнес в България, си остава трудно начинание

15 коментара
Да се прави бизнес в България, си остава трудно начинание

България слиза надолу в класацията по условия за правене на бизнес, обхващаща 183 държави. Това показва новият годишен доклад на Световната банка, цитиран в четвъртък от Дойче веле.

Тази година страната ни е на 51-ва позиция, след 44-тото място през 2009-та. Сред обхванатите от доклада 25 държави в Източна Европа и Централна Азия България е девета, като в това класиране обаче липсват по-напреднали държави като Полша, Словения и Чехия. Същевременно България е след страни като Косово и Македония.

От източноевропейските страни членки на ЕС в този регион са включени само България, Румъния, Литва, Латвия и Естония. Така че България е сравнявана с държави, повечето от които дори не са кандидатки за членство в ЕС.

Като цяло обаче регионът на Източна Европа и Централна Азия е водещ в света по брой и мащаби на реформите за подобряване на бизнес-условията. Но въпреки големите подобрения, по няколко от 9-те показатели той се нарежда сред последните в света, отбелязва Дойче веле.

В това осмо поред издание на доклада си Световната банка е включила и една нова оценка: за постигнатите резултати от 2006 година насам. Според тази оценка България е една от държавите с най-слабо подобрение на бизнес-условията през последните 5 години. Заедно с Румъния, Литва, Латвия и Естония, България е направила най-малко за улесняване на бизнес-дейностите. Най-големи са подобренията в Грузия, Беларус и балканските държави, които не са членки на ЕС. По повечето показатели тези страни са далеч пред България в общата регионална класация.

По ред показатели страната е под средното за Източна Европа ниво. Като пример Дойче веле сочи получаването на разрешителни за строителство. То продължава да е показател, по който страната се представя изключително зле. Процедурите, необходими за получаване на разрешително, са 24 на брой, докато средно за региона те са 22, а "най-лесните" държави имат само 6 до 13 процедури.

В това отношение България е изостанала далеч след Косово и Македония например, да не говорим за източноевропейските членки на ЕС. България не предлага добри условия и за регистрация на собственост. Процедурите са сред най-тежките в региона.

Макар че според новия доклад на Световната банка в България има положителни реформи, довели до облекчаване на условията за стартиране на бизнес или за плащането на данъци и такси, забележими подобрения така и не се виждат. Плащането на данъци и такси продължава да изисква 17 плащания на година, което пък отнема средно 616 часа.

Ето как изглежда този показател при най-добрите държави: водещи в световен мащаб са Малдивските острови, където се изискват само 3 плащания; в региона на Източна Европа най-добре се представят Естония и Латвия със 7 плащания, които отнемат съответно 81 и 175 часа. В Източна Европа само Украйна и Беларус са по-зле от България по този показател.
подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

15 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. комунистан
    #16

    и затова всеки се занимава с това, за което има най-големи връзки.

  2. Вани
    #15

    А и кристална топка трябва да имаш, че да видиш какво ще намисли следобяд това правителство. За утре - и кристална топка не върши работа.

  3. Глух плъх
    #14

    движат далаверата в маалата, нещата се влошиха. Ама лошо няма! Щото ако съвсем я закъсаме, кака Световнобанкенска от Ситито ще се погрижи. Това одеалца, супичка, пакетчета със сладки за Коледа и по една Библия джобен формат с календарче с бате Бойко за 2011 в кърпа са ни вързани. Рахат бъдете. Нова година - нов късмет. Току виж, стигнали сме шиптърите и макетата, ей къде е.

  4. Doing it
    #13

    Tova ne e li na Dyankov produkta v World Bank?Mozhel e da udari edno ramo za da se vdignem v klasacijata!

  5. 900
    #12

    Бизнес в България??? В България има алъш-верищ и надлъгване...Това е бизнеса в България. Ако наистина има бизнес, отидете и питайте Черния от ДСЕЕБЕ или Мартинчо...те ще ви упътят...

  6. bulgar, bulgar!
    #11

    Конгачулейшънс! Нали така се казвало...

  7. 1
    #10

    Не да се прави бизнес, а да се живее в България си е интересно приключение !

  8. П.К.
    #8

    В Гърция правенето на бизнес е мръсна работа. Искат се многоподкупи, укриване на данъци, кражби, двойно счетоводство ивръзки.

  9. майкъл
    #7

    е мръсна дума. Това означава накакво занимание, което е ВИНАГИ насочено стрещу обществения интерес- източване на пари без никаква работа насреща, укриване на данъци, поругаване на природата, дерибействане, самоуправство и наглост. Само пресичането на корупцията със суров и железен закон би могло да промени това.

  10. nikola
    #6

    a sega nakade sled tozi unistogitelen dolkad..sled takav dolkad bi sledvalo ostavka na gerb i sie,totalna ostavka g-n borisov,i ne govorete mnogo-mnogo.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.