Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дълговата криза заплашва рейтингите на всички държави от ЕС

5 коментара
Дълговата криза заплашва рейтингите на всички държави от ЕС

Международната рейтингова агенция "Мудис" (Moody's) предупреди, че бързото ескалиране на дълговата криза в еврозоната и особено в банковия сектор заплашва кредитните рейтинги на всички европейски държави, предаде Ройтерс, цитирана от Инвестор.бг.

Макар че основната прогноза на "Мудис" е за запазване на еврозоната без масови фалити, тя съдържа много негативни изводи за рейтингите през междинния период", се казва в съобщение на агенцията.

От агенцията отбелязват, че политически импулс за реализиране на ефективен план за решение може да се появи единствено след поредица от шокове, които могат да доведат повече държави до загуба на достъп до финансиране от пазарите и до необходимост от подкрепящи програми.

"Това най-вероятно ще доведе до понижаване на рейтингите на тези държави до спекулативно равнище заради проверките за платежоспособност, които вероятно ще бъдат наложени, и споделянето на бремето, което може да бъде принудително, ако (както е най-вероятно) е необходима подкрепа за значителен период от време", добавят от "Мудис".

Според агенцията еврозоната се доближава до обща позиция, която води или до по-силна интеграция, или до по-голямо раздробяване. Анализаторите припомнят, че вероятността за развитие на по-неблагоприятни сценарии е нараснала през последните седмици, визирайки сред останалите фактори политическата нестабилност в Гърция и Италия и влошаването на икономическата прогноза за региона.

"Вероятността за множество фалити на държави от еврозоната вече не е незначителна. Колкото повече продължава дълговата криза, толкова по-бързо ще продължи да се увеличава вероятността за фалити“, твърдят от агенцията. "Фалитите биха увеличили възможността една или няколко държави-членки да напуснат еврозоната", смятат анализаторите.

"Мудис" счита, че всеки сценарий за масово излизане – с други думи раздробяване на еврозоната – ще има негативен отзвук за кредитните рейтинги на всички държави от еврозоната и Европейския съюз“, се казва още в документа.

При липсата на мащабни политически инициативи в близко бъдеще, които да стабилизират положението на кредитния пазар, или ако той не се стабилизира по други причини "вероятно ще бъде достигната точката, в която цялостната структура на рейтингите на "Мудис" за еврозоната и вероятно в останалата част на ЕС ще трябва да бъде преразгледана“, подчертават от агенцията.

Съобщението на "Мудис" едва ли ще изненада пазарите, твърди Тим Кондън, ръководител на отдела за изследвания за Азия в ING. "Принципното общо разбиране е, че всичко в Европа е изложено на риск“, посочва Кондън. "Твърде малко хора обаче очакват вариант с разпадане на еврозоната“, добавя той.

Във вторник финансовите министри на държавите от еврозоната трябва да обсъдят подробни оперативни правила за спасителния фонд за региона, който в момента е в размер на 440 трилиона евро, като евентуалното им одобряване ще даде възможност на фонда да привлече допълнителни ресурси.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    Това предвиждане на "Мудис" ми напомня на пророкуването на някоя баячка от евтин луунипарк. "Ще срещнеш една жена, може да е черннока, но може да е руса..." пък аз в същото време си мисля, че не може ли и двете наведнъж? :-) Нищо му няма на €врото. Просто системата е дефектна,а и онези, които я прилагат също са дефектни и никой няма доверие в тях. Добре, че рейтинговите агентури не си вадеха хляба с прогнози за времето, че гладни щяха да си умрат. Най-странното в тази ситема е начинът, по който както

  2. Анонимен
    #4

    Ано 3, я раскажи как сте в съветската зона на сдрача. Виждаш потенцияла на тази система да докаже че е жинеспособна, виждаш ли политическите лидери, виждаш ли политиките, виждаш ли енергията това да се случи? Кажи нещо де та и ние да знаем.

  3. Анонимен
    #3

    Сагата с евросъюза и еврозоната започва все повече да заприличва на злополучния ни опит с СИФ и Варшавския договор. За съжаление не се вижда потенцияла на тази система да докаже че е жинеспособна. Не се виждат нито политическите лидери, нито политиките, нито енергията това да се случи. Вместо това се появяват бивши чиновници (Гърция, Италия, а скоро и в др. страни)- технократи и експерти, продукт на тази система, които се опитват да ни убедят че ще съвземат провалилата се система със същите средства. Липсва визията за бъдеще.

  4. Анонимен
    #2

    Всички "световни" рейтингови агенции са американски и заедно със соросчетата са част от "световната конспирация" за фалити на държави и региони и за свръх печалби от спекула. Сега клатят еврото и ЕС, утре - други. Гнила система, която в даден момент ще се срути с трясък.

  5. Анонимен
    #1

    Излиза така, че цяла Европа е демонстрирала благополучие на кредитна основа. Е га ти системата, е га ти политиката, е га ти вечно целуващите се лидери. Накрая ще излезе, че една единствена държава в света държи парите и кредитира цялия свят. И това е комунистически Кита. Какво биха казали за това комуноядите от форума?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.