Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дълговете за вода са скочили над три пъти

17 коментара
Дълговете за вода са скочили над три пъти

Повече от три пъти са се увеличили дълговете, които ВиК-дружествата имат да си прибират от консуматори, сочи статистиката на Министерството на регионалноторазвитие и благоустройството (МРРБ) за последните пет години. Тя бе оповестена в понеделник от Пламен Никифоров, директор на Дирекция “Водоснабдяване и канализация” във ведомството на бизнес среща между американски ибългарски партньори от ВиК-сектора.

Задълженията на потребителите на вода през 2004 г. са достигнали 73,171 млн. лв., докато през 1998 г. техният размер е бил 20,233 млн. лв. Коефициентът на събираемост на сметките към водните дружества е едва 0,83 на сто. За посочения период се забелязва ясно очертана тенденция за нарастване на вземанията  от 19,676 млн. лв. на 89,235 млн. лв.

Въпреки негативните данни, финансовото състояние на ВиК-ата е относително стабилно, като през миналата година загуба са отчели само 3 от петдесетте държавни, общински и смесени дружества, посочи Никифоров.

Той отново отбеляза, че за периода до 2015 г. за рехабилитация на водоснабдителните системи и за намаляване на загубите на вода са нужни 2,832 млрд. евро. За канализация, която е обхванала само 2,1 на сто от селата и 70 на сто от градовете у нас,  са необходими 2,034 млрд. евро  За завършване на започнатите във водния сектор обекти и за изграждане на нови ще трябват 1,137 млрд. евро, а за строеж на градски пречиствателни станции за отпадни води (ГПСОВ) – 929 млн. евро.

Според разчети на Министерството на околната среда и водите обаче нужните средства за ГПСОВ са над 2 млрд. евро, посочи Асен Личев, директор на Дирекция “Води”  в ековедомството.. Според изискванията на Европейския съюз до 2015 г. у нас трябва да са построени 450 съоръжения за механично и биологично пречистване на отпадните води. Почти невъзможно ще е България да успее да стори това, отбеляза Атанас Паскалев, председател на Българската асоциация за качеството на водите.

Най-голямата тежест за инвестициите във водния отрасъл се пада на общините. Капиталовата тежест може да се облекчи с публично-частни партньорства в сектора, като МРРБ работи по четири възможности за привличане на средства, отбеляза Никифоров. Това са сключване на договори за обслужване на дейностите, за управление, за концесиониране, както и създаването на смесени дружества.

Държавното парично участие се разглежда в два варианта. Минималният предвижда централната хазна да отдели 175 млн. евро, а максималният залага бюджетни средства в размер на 1,3 млрд. евро за ВиК-сектора.

Избраният вариант ще влияе пряко върху цените на водата през следващите десет години, обясни Никифоров, който подчерта, че те неминуемо ще се повишават. При малкото средства от бюджета за инвестиции във ВиК-сектора поскъпването ще е сравнително ниско в първите години на вложенията, но след третата година увеличението на тарифите става доста сериозно и с ежегоден ръст и надхвърляне на цената от 2,5 евро за кубически метър до 2014 г.

При ударното инвестиране, цената на питейната течност ще е около 2,3 евро след девет години, пак с първоначално задържане на ръста на цената и по-плавно поскъпване след това. Ако се избере социалният вариант, тогава ще се постигне най-равномерно повишаване на цените пак до 2,3 евро на кубик, но при първоначален двоен скок на тарифите, сочи анализът на МРРБ.

В крайна сметка обаче последната дума за цената на водата има Държавната комисия за енергийно и водно регулиране, която на основа на първоначални тригодишни бизнес планове на дружествата ще им определя тарифите според разходите. Това трябваше да стартира още тази есен, бе отложено за януари 2006 г. и всички индикации са, че този срок няма да бъде спазен отново, тъй като наредбите за ценообразуването и за качеството на водата не са готови, както и не е приета методиката за определяне загубите на водопреносната мрежа. Последната е изключително важна за начисляването на процента течове и кражби по системата в тарифите за потребителите.

Прави се всичко възможно от догодина да започне регулацията на ВиК-сектора и определяне на разходоориентирани цени, отбеляза  Никифоров.

На форума обаче бе изказано становище за необходимостта от разделянето на регулацията във водния сектор от тази в енергетиката. Отново се повдигна въпросът с неуредената собственост в дружествата, която би трябвало да се регламентира със Закона за водоснабдяването и канализацията, чийто проект досега търпя няколко редакции и в парламента членовете на комисията по околна среда все не можеха да се разберат по конкретните му текстове. Според Никифоров този проблем също трябва да се уреди в рамките на следващата година. Докато това не стане обаче няма как да се задейства нито един от четирите варианта на привличане на частни партньори, тъй като неуредената собственост спъва както договорите за управление, концесия или обслужване, така и смесените дружества.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

17 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Stiga s tezi nomera
    #17

    Kой владее водите на София? Какъв е договора с англичаните???????? Каква им е печалбата досега? Какво са направили с нея? Къде им е отчета? Ние откъде да знаем колко и къде са парите, толкова много са събирани от нас? Била остаряла мрежата. Ами да я подновят! Софиянски, който им даде водата - пак ли ще се крие в парламента?

  2. Stiga s tezi nomera
    #16

    Само за догодина ще се предложат за финансиране пред ЕС проекти за над 200 млн. евро за подобряване на водния цикъл в седем града,

  3. Йосарян
    #15

    Водата поскъпва заради инвестициите.1. Защо трябва да инвестираме тогава?отг. за да се намалят загубите т.е. водата да поевтинее. След като от инвестициите водата ще поевтинее защо трябва да я увеличаваме.Пример от живота - Русе.Шефа на ВИК иска увеличаване на водата защото паднало потреблението.Ако е на загуба от това би следвало да се радва, но очевидно не е това.

  4. Гарабед
    #14

    Боже Боже! Добре, че въздуха не ни го подават по тръби! - така възкликна Киркор като си гледаше сметката за вода.

  5. Вели
    #13

    До десет години еврейчето Фликенйилд ще разреши на управляващите до тогава "петолъчка, корона и фес" да увеличат заплатите на тъпите българчета с 5 % / и това им е много.../

  6. поп Грую
    #12

    Боеца на тихия фронт днес е на доклад на "лубянка " № 19 и в мрежата не мирише на сяра.Може също и да се дискутира без попържни по адрес на универсалния злодей на България Иван Костов,който всъщност,както каза една жена на пазара, е видян да изпива водата на софиянци и след това да я излива върху Шабла.При това постига две цели:1.Водата поскъпва2.Потопява правителствената резиденция в Шабла ,рибата от Шабленското езеро се прехвърля в морето и се отправя към Драгалевци .

  7. дедо
    #11

    А как сме живели като сме плащали нищожни суми? Нима преди 90-та година не е строено нищо? Ама нищичко? "... за периода до 2015 г. за рехабилитация на водоснабдителните системи и за намаляване на загубите на вода са нужни 2,832 млрд. евро." Ами да ги дадат! Да кажем за София - кой владее водите на София? Какъв е договора с англичаните? Каква им е печалбата досега? Какво са направили с нея? Къде им е отчета? Ние откъде да знаем колко и къде са парите, толкова много са събирани от нас? Била остаряла

  8. поп Грую
    #10

    Водта ще поскъпва ,докато регулаторния орган се съгласява загубите по водоснабдителните мрежи да се плащат от потребителите.Би ли ми обяснил някой имат ли интерес при това положение,дружествата да подновяват водосно(абдителната мрежа с чугунени тръби с емайлирано покритие отвътре,така както е в много страни от Европейския съюз и то не от вчера.Тачива тръби положи в София , в Лозенецбившия кмет Янчулев,защото това е неговият квартал.чугунени,емайлирани отвътре тръби могат да се отливат по центробежна

  9. Ганчо
    #9

    Никой няма да му потърси сметка на Никифоров, защото може да не е работил един ден във ВиК, но е колега с Румен Овчаров от времето на Енергопроект и са съседи. Нищо, че е много близък и с Надка Михайлова, просто умее ги тези работи човекът, да е с всяка власт и да си прави каквото си иска.

  10. BLUEBIRD
    #8

    Бакърджиевско-паскалева-церовска фаворитка.Н~еам думи.МРРБ и Вие ли сте му ял попарите, а?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.