Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Даниел Митов: Санкциите срещу Русия са единствената алтернатива на по-тежък сценарий

6 коментара
Външният министър Даниел Митов

Кризата в Украйна доведе до по-голямо единство в ЕС и укрепване на трансатлантическата връзка. Това заяви министърът на външните работи Даниел Митов на младежкия формат на Брюкселския форум, който се провежда на 20-22 март в белгийската столица, съобщиха от пресцентъра на Министерството на външните работи.

Санкциите на ЕС срещу Русия са единствената алтернатива на един по-тежък сценарий. Ние ги прилагаме не защото искаме, а защото сме принудени. Изборът да бъде анексиран Крим и
дестабилизирана Източна Украйна беше направен в Москва. Не можем да си позволим да не защитаваме ценностите, в които вярваме, защото цената, която ще трябва да платим след време, ще е много по-висока от тази, която плащаме сега, заяви Даниел Митов.

Той отбеляза, че проблемът не е само в случващото се в Украйна, като припомни Приднестровието и Грузия. Дълго време пренебрегвахме поведението на Русия, като
смятахме, че добрата воля от наша страна, съчетана с желание за политическо и икономическо сътрудничество, ще разрешат тези проблеми, заяви Митов.

За съжаление, се оказа, че това не стана и затова е необходим нов подход. Трябва да се върнем към корените на нашите ценности - ценностите, които свързваха целия цивилизован
демократичен свят, включително Русия, след 1989 г., подчерта българският външен министър. Сега е времето, в което трябва да избираме между икономика и ценности, смята Даниел Митов. Може би кризата в Украйна нямаше да се случи, ако бяхме защитили ценностите си по-рано, коментира той.


Санкциите са болезнени и за ЕС, но той със сигурност ще ги преживее. Те не са само икономически инструмент - те са знак за политическата изолация, в която се е оказала дадена страна. В същото време трябва да сме подготвени и за друг сценарий. Трябва да имаме инструменти, с които да атакуваме тези, които взимат политическите решения, а не обикновените руснаци, които не го заслужават.

Въпросът за отмяната на санкциите е свързан с изпълнението на Минските споразумения. Искаме те да се прилагат, да спрат да умират хора и да се премине към мирно, дипломатическо решение на проблемите, подчерта министър Митов.

Международните отношения се градят на доверие и когато то веднъж бъде разрушено, възстановяването му е много трудно и отнема време, заяви в заключение българският външен министър.


Русия не очакваше, че ЕС ще остане единен в реакцията си към нейните агресивни действия. В крайна сметка се оказа, че кризата в Украйна доведе до по-голямо единство в ЕС и укрепване на трансатлантическата връзка, допълни Даниел Митов по време на участието си в дискусия, посветена на темата "Санкции и сигурност: трансатлантически стратегии или разногласие?"

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Alan Smithee
    #6

    Важно е да се продължи делото на Борис Немцов, като се разширява списъкът на персонални санкции спрямо дейци от кръговете около Кремъл -- чиновници/олигарси. Тези, които почнаха войната в Украйна, за да продължат необезпокоявано да си въртят далаверите, ще ги заболи най-много, ако бъдат ударени по ... далаверите. Това беше и една от тактическите цели на Немцов, който сериозно беше се захванал да лекува Русия от кремълския тумор.

  2. анита хегерланд
    #5

    Светът се нуждае от "нова рамка". Щом не се изпълняват, международните договорености не са актуални. Трябва да се отчита фактът, че светът е свързан посредством глобалната мрежа и това се отразява пряко на голямата политика. Ако не съществуваше Интернет, не би имало информационна война, "арабска пролет", "Ислямска държава". Щом светът е свързан "в добро и зло", трябва да бъдат намерени нови форми на сътрудничество между държавите. Конфрронтацията води до локални войни и терор. ЕС, САЩ и Русия налагат едностранни решения, които са неприемливи за останалите участници "в диалога".

  3. Българофил
    #4
  4. Златко
    #3

    Санкции до "дупка". Звучи познато? Това също е познато: ВОЙНАТА Е МИР. СВОБОДАТА Е РОБСТВО. НЕВЕЖЕСТВОТО Е СИЛА.

  5. Ген. Иван Колев
    #2

    Млад министър, но съвсем на място. Браво!

  6. Коментарът е изтрит в 21:19 на 25 май 2018 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.