Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата е платила над 300 000 лева за бавно правосъдие

10 коментара
Сн. БГНЕС

Държавата е изплатила 309 210 лева на жертвите на бавно правосъдие от началото на прилагането на вътрешния механизъм за обезщетяване, съобщиха от Министерството на правосъдието в събота. В началото на 2013 година управляващите от ГЕРБ решиха да създадат възможности пострадалите от забавянето на делата да получават обезщетения и в България, вместо веднага да отнасят въпроса до Европейския съд по правата на човека в Страсбург.

Целите бяха да се намери начин пострадалите да получават своите обезщетения по-бързо, защото делата пред Страсбург нерядко продължават по над 5 години, както и да се намалят осъдителните присъди срещу държавата пред Европейския съд.

Гражданите имат право да подават жалби след окончателното приключване на техните дела. Ако тяхното дело е продължило над 6 години, то те имат право да получат обезщетение в размер до 10 000 лева в зависимост от тежестта на техния случай. Сумата от над 300 000 лева  е изплатена за разгледаните жалби от април до декември 2013 година.

Според анализа на министерството делата в България се бавят основно заради твърде дългото продължаване на разследванията, безкритичното удължаване на сроковете за досъдебните производства и дори непознаването на практиката на Европейския съд по прилагането на Конвенцията за защита на човешките права и основните свободи.

Държавата е сключила 108 споразумения за изплащане на обезщетения с жертви на бавното правосъдие през 2013 година. Осем души са отхвърлили предложените суми и са запазили правото си да съдят държавата пред Страсбург. Общо подадените жалби за бавно правосъдие през миналата година са били 513.

Максималното обезщетение от 10 000 лева е било изплатено само на четирима души, които са били страни по две забавени от българските съдилища дела. Двама от тях са жертви на престъпление, а другите двама са подсъдими.

От Министерството на правосъдието отчитат, че новият вътрешен механизъм е намалил значително висящите жалби на българи пред Европейския съд. От 3850 през 2012 година те са намалели на 2450, което е спад с 36.4%. Така България вече е на девето място по висящи жалби пред Страсбург, след като години наред е била на седмо място.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

10 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #10

    а за обратните решения на съдиите кой ще плаща,а за големите пари дето им се дават за кривосъдието?Защо все народа да плаща,а гадовете са ненаказуеми-такива съдии да плащат и право в затвор-закон за тях няма.....

  2. Анонимен
    #9

    Защо народа плаща, а не бавните съдии и прокурори ЛИЧНО!

  3. Анонимен
    #8

    ...и 30 000 000 премии на помазаните съдии

  4. Анонимен
    #7

    А ще плащат ли на невинни жертви на бързо правосъдие?

  5. Анонимен
    #6

    Плашене с американски шпиони и нацизъм - това ли са новите опорни точки? От някой наръчник на ДС от миналия век ли ги преписахте?

  6. Анонимен
    #5

    Това го измислиха от ГЕРБ не за да се въздава правосъдие, а за да може да им е по-леко по линия на критиката на правосъдието ни. Което Цветанов прекрасно го знае и затова сега само ни се хили американският шпионин. В Ада да горите, изроди!

  7. Анонимен
    #4

    Веднага да ги удържат от бюджета на правосъдната система и от заплатите на магистратите.

  8. Анонимен
    #3

    Никога, те са невиновни по презумпция независимо от престъпната си дейност и нанесените щети на държавата и данъкоплатеца. Решават по "вътрешно убеждение", а по нашите закони то не подлежи на разследване.

  9. Анонимен
    #2

    Кога държавата ще заведе задължителния регресивен иск срещу виновните съдии и прокурори за изплатените обезщетения?

  10. Анонимен
    #1

    А кой казва, че в България има правосъдие. Това са мафиоти на държавна заплата.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.