Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата готви още облекчения за голф-инвеститорите

43 коментара
Държавата готви още облекчения за голф-инвеститорите

Проекти за голф комплекси може да получават Оценка за въздействие върху околната среда (ОВОС) по съкратена процедура и сегашният шестмесечен срок да бъде намален. Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството Асен Гагаузов в четвъртък. Облекчението е част от стратегията на правителството да насърчава инвестициите в голф игрища у нас, за да привличаме платежоспособни туристи.

Предложението е пълен абсурд, заявиха пред Mediapool от еко организацията "За да остане природа", защото голф игрищата са едни от най-вредните за околната среда. Те могат да причинят недостиг на питейна вода, защото поддръжката им изисква обилно и продължително поливане. Унищожава се естествената растителна покривка и горният почвен слой върху големи територии, за да се създаде тревната покривка. Затова процедурата по ОВОС за голф игрище трябва да е усложнена, а не облекчена, заявиха еколозите.

Идеята за строителството на десетки комплекси върху държавни и общински земи с участието на частни инвеститори беше "възродена" тази седмица, след като преди година премиерът Сергей Станишев спря министерско решение за създаването на държавна компания "Голф развитие". Инициативата за фирма, която ще дава държавни имоти на частници за скъпите съоръжения, беше посрещната "на нож" от обществото и еколозите. Затова Станишев разпореди работна група да избистри идеята как държавата може да подпомогне развитието на сектора и да излезе с анализи и предложения.

Освен облекчени административни процедури, инвеститорите в голф проекти ще получават сертификат за инвеститор първи клас вместо за инвестиция от 70 млн. лева, както е сега, за 40-50 млн. лева, обясни Гагаузов.

Идеята е на икономическото министерство и ще обхване всички видове инвестиции, а не само голф проектите – инвеститорите няма да се делят на първи и втори клас, а държавните преференции ще се дават на всеки, който вложи у нас над 30 млн. лева. Предложението трябва в скоро време да бъде гласувано от правителството.

"Терените за строителство на голф комплекси ще се отдават на състезателен принцип – търг, конкурс", поясни още Гагаузов. По думите му идеята ще се разработва още 5-6 месеца и няма да се премине към реализация по-рано от есента на тази година.

В насоките за развитие на голф туризма, изработени под ръководството на Гагаузов и министъра на екологията Джевджет Чакъров, пише, че страната ни се нуждае от 30 игрища, за да се превърне в атрактивна дестинация за почитателите на скъпия спорт. Комплексите трябва да са в районите Боровец – Самоков, Балчик – Каварна, Поморие, Созопол, Банско и Пампорово. "Според нас това са подходящите места за строителство на голф съоръжения, а общините сами ще решат дали ги искат, не са длъжни да се съобразят", каза още Гагаузов.

Държавната подкрепа - карт бланш за презастрояване

Възобновеното желание на българското правителство да подкрепя голф спорта и предложението летните и зимните курорти да станат целогодишни чрез строителство на голф игрища не е нищо друго освен опит за продължаване на тяхното презастрояване, този път с луксозни къщи и с държавна подкрепа, казаха още от “За да остане природа".

Природозащитниците питат защо за културно-историческия и екотуризма, които имат дял на пазара съответно от 11.1 на сто и 4.2 на сто и се практикуват и от много българи, държавата не разработва специални механизми за подпомагане, а прави това за голфа, който заема едва 0.1 на сто от туристическия пазар у нас.

“Обяснение за това може да бъдат и частните интереси на някои от участвалите в междуведомствената работна група заместник-министри, които управляват и неправителствените организации с интереси в голфа", се казва в съобщение на организацията. Става въпрос за Чавдар Георгиев – зам.-министър на околната среда и водите, който според екозащитниците членува в сдружение за развитие на голфа.

"Интересно е дали тези служители са декларирали интереса си по реда на Закон за предотвратяване и разкриване на конфликт на интереси“, пише в съобщението на организацията.

Изграждането на голф игрища, които да отговорят на капацитета на съществуващите хотели и апартаменти в Банско, Пампорово, Несебър и Каварна, би отнело територии с големината на една област и би изисквало изграждането на не 30, а над 500 голф игрища, според еколозите. Те попадат в защитени зони от европейската екологична мрежа НАТУРА 2000, посочват още еколозите

В основните насоки, съставени от работната група за голфа, се предлагат облекчения на законово установените процедури за застрояване на защитени зони. Това е в нарушение на основните принципи на Европейския съюз за защита на околната среда.

Същите насоки се обосноват с високите цени на земята и предвиждат директно подпомагане на определени инвеститори с държавни земи и държавни средства. Това със сигурност ще задвижи наказателна процедура от страна на Европейската комисия заради непозволена държавна помощ, обобщават от “За да остане природа в България“.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

43 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. kalchomaniq
    #45

    страните търсещи богати туристи.... не приличат на свинарници!!!

  2. твѫрд
    #44

    И от тях има печалба. Съгласен съм.

  3. konfucius
    #43

    :-)

  4. G
    #42

    са нужни джентълмени. Тях от къде ще внесем?

  5. дф
    #41

    http://e-info.hit.bg/

  6. konfucius
    #40

    Znachi za golf investitorite oblekchenia, a za suzdatelite na dobavena stoinost? A moje bi devizut e "masovizacia" na golf-a? Golfut e "luxosen" sport, a v BG ima spored men po-razlichni prioriteti ot tova da stva bananovo-obslujvashta durjava. 30 golf igrishta.. tova e ludost, dostoina za Anti-Nobel. G-data Gergov, Stoichev i Raichev imat iavno dobri lobistki sposobnosti. Evala.

  7. твѫрд
    #39

    Проглушихме ушите на хотелиерите, че нашия туризъм бил за бедни туристи. Да се направели курорти за заможни туристи.Ето сега се правят голф игрища. За богати. По default еколозите са против. Те за всичко са против. Ако преди 100 000 години имаше еколози, още щяхме да сме по дърветата.Ето питам: какъв тип НОВИ туристически обекти да се изграждат? Та това е най-важното проходно перо в БВП на страната!

  8. gg
    #38

    Срам ме е от вас др.Станишев, нямате пари за онкоболните,а имате за голфъри!

  9. kalchomaniq
    #37

    теб сигурно, ако те питаме.... ехеееееима една малка подробност: БЪЛГАРИЯ не е в състояние да търси богати туристи....нали като кацне със самолета и хеликоптера трябва да се качи на кола и да кажем 30мин или 1 час да се лангърка по разбити улици и шосета....

  10. kalchomaniq
    #36

    е на гол тумбак чифте пищови!!!повтарям се ....РЕЗЗИЛ

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.