Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата и "Пирин турист" в спор за контрола върху "Хемус Ер"",N

0 коментара

Държавата и "Пирин турист" , собственици на авиокомпания "Хемус Ер" най-вероятно чрез съда ще разрешават непреодолими спорове, произхождащи от двузначно тълкуване на приватизационния договор, сключен на 3 август 2001 г.

Министърът на транспорта и съобщенията Пламен Петров и главният секретар на ведомството Красимир Стоянов коментираха резултатите от състоялото се във вторник Общо събрание на акционерите на "Хемус Ер".

Министърът обясни, че е задължил представителят на държавата в общото събрание на акционерите да не подкрепи предложените от "Пирин турист" изменения в устава на "Хемус Ер". Новите собственици - "Пирин турист", притежават 51% от акциите на "Хемус Ер". Те са предложили в устава да се запише, че решения за продажба на самолети, ликвидация, промяна на седалище се делегират от Общото събрание на тричленен Съвет на директорите. В директорския борд две места ще са на "Пирин турист", а едно - за представител на държавата.

Според министър Петров, ако държавата допусне това, то собствениците получават прекалено голям контрол над авиокомпанията, а няма такова законно основание. "Ако считат, че не сме прави - има си съд", коментира министър Петров. Според него собственикът е трябвало да договори подходящ за него устав по време на сключването на приватизационния договор с Агенцията за приватизация.

По тази сделка е образувана следствена проверка, информира главният секретар на министерството Красимир Стоянов. Той разясни, че уставът на "Хемус Ер" постановява два класа акции - обикновени и привилегировани. Обикновените формират 51 на сто от капитала на компанията и са притежание на "Пирин турист". Привилегированите са държавна собственост. В момента Агенцията за приватизация обмисля продажба на остатъчни дялове от авиокомпанията.

"Пирин турист" сега притежава 34 на сто от акциите, а останалите 17 на сто са блокирани до изпълнение ангажиментите в договорения с Агенцията за приватизация Целеви план, част от договора за раздържавяване.

Синдиците на "Авиокомпания Балкан" Христо Моллов и Олга Миленкова чрез Софийския градски съд искат "Хемус Ер" да бъде обявена в неплатежоспособност и несъстоятелност, считано от 12 април 2001 г. Двамата синдици са поискали запор на всички сметки на компанията в страната. "Хемус ер" дължи на "Авиокомпания Балкан" 300 хиляди долара, за ремонт на самолети.

Във факс до БТА изпълнителният директор на "Хемус Ер" Димитър Павлов съобщава, че в отговор на иска на синдиците на "Авиокомпания Балкан" "Хемус Ер" ще предяви по делото възражение за прихващане и насрещен иск за горницата над предявените ѝ суми. Общата сума за минали и текущи задължения на "Авиокомпания Балкан" към "Хемус Ер" са над 900 хиляди долара.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.