Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата обещава да улесни индексирането на цените при строителство

1 коментар
Държавата обещава да улесни индексирането на цените при строителство

Правителството търси начин да улесни индексирането на цените по договорите за строителство, възложени по реда на Закона за обществени поръчки (ЗОП). За целта е необходимо да се подобрят правилата за това. Това стана ясно по време на срещата на премиера акад. Николай Денков с представители на Камарата на строителите в България (КСБ), съобщи правителствената информационна служба.

Срещата е била по искане на КСБ. В края на септември строителната камара отправи шест искания до правителството свързани с индексинарето на договорите, неизпълението на капиталовата програма на държавата, отпадането на застрахователните бонове като гаранция при изпълнение и допускането на невписани в регистъра на строителя фирми до участие в търгове от страна на държавата и общините.

В началото на октомври бяха публикувани за обществено обсъждане и промени в методиката за индексирането на строителните договори, като се предлага това да става на тримесечие.

Премиерът е заявил на строителите, че очаква конкретни предложения в тази посока, изготвени съвместно от КСБ и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. Николай Денков се е ангажирал въз основа на тях Министерският съвет да промени методиката за индексиране на вече договорените цени, се казва в правителственото съобщение.

Министерският съвет също така е готов да предложи промени в Закона за обществените поръчки (ЗОП), ако това е необходимо.

Ще се търси възможност финансовите средства за индексацията да бъдат заложени в централния бюджет за 2024 г., като се разпределят по отделните министерства, които са възложители на конкретните поръчки за строителство.

Премиерът изслуша и други искания на представителите на строителния бранш, сред които беше да не се намаляват капиталовите разходи.

От сектора са запознали акад. Денков и за дисбаланса между правата и задълженията на страните по договорите за обществени поръчки, който е в полза на възложителите.

Камарата на строителите е възразила срещу промяната в ЗОП, според която силно се ограничават застрахователните инструменти (т. нар. "бондове") като гаранция за добро изпълнение на договорите за строителство. Това ще възпрепятства малките фирми да участват в търгове и ще намали конкуренцията, аргументираха се представителите на КСБ. Според сектора ЗОП не отчита спецификата на договорите за възлагане на строително-монтажни работи, което прави трудно тяхното изпълнение.

Затова от Камарата смятат, че трябва да бъдат разработени типови договори, които да възпроизвеждат принципите, залегнали в практиките на Международната федерация на инженерите-консултанти.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 11:37 на 11 октомври 2023 от автора.
    #1

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.