Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата отпуска над 13 млн. лева за укрепване на речни корита и язовири

Социалното министерство е помогнало с по 325 лв. на 354 души от засегнатите райони

1 коментар

Държавата отпуска 13 300 000 лв. за овладяване, предотвратяване и преодоляване на последиците от наводненията. Решението е било взето на извънредно заседание на Междуведомствената комисия за възстановяване и подпомагане към Министерския съвет във вторник.

Ще бъдат отпуснати средства на министерството на земеделието и храните за възстановяване на диги по р. Марица и р. Харманлийска в област Хасково, р. Камчия (област Шумен), р. Лесновска (Столична община) и Козлодуйската дига, както и за възстановяване на язовирите Цонево, Малко Шарково и Бент Панчарево. Само за почистване на коритото на р. Лесновска и за аварийно укрепване и корекция в участък в кв. Челопечене са предоставени 1 500 000 лв.

На министерството на регионалното развитие и благоустройството за разплащане на разходи за аварийни работи по съоръжения и участъци от републиканската пътна мрежа ще бъдат отпуснати средства за три обекта, разрушени от водите по пътищата Пловдив - Свиленград, Харманли - Върбово – Силен и София - Благоевград - Кулата (укрепителна дига на река Струма), съобщиха от пресцентъра на МВР.

Отпуснати са и около 75 000 лв. за щети от наводнението на жилищни имоти в Свиленград.

За Министерството на икономиката, енергетиката и туризма комисията е одобрила до 680 000 лв. за анализ и технически експертизи на земно - насипни язовирни стени и за паспортизация на големи хидроенергийни обекти, за проектиране и изграждане на сеизмична мониторингова система и за проектиране и доизграждане на Националната система за ранно предупреждение.

На областните управители е отпуснат лимит до 10 000 лв. (на област) за осъществяване на контрол и предприемане на аварийни работи по язовирите.

Социалното министерство досега пък е подпомогнало общо 354 души, пострадали от наводненията в Хасковска и в Старозагорска област. Всеки от тях получи еднократна помощ 325 лева, като общата сума е в размер на 115 хиляди лева. Това съобщи министърът на труда и социалната политика Тотю Младенов на пресконференция в Хасково.

В с. Бисер, община Харманли, са подпомогнати 137 души, а в съседното с. Лешниково - 17 души. В Свиленград е изплатена еднократна помощ на 95 лица и домакинства, а в Любимец - на 50.

МТСП е подпомогнало с по 325 лева и пострадали от наводнението в старозагорските общини Гълъбово и Раднево - общо 49 души.

Министър Младенов припомни, че на наследниците на загиналите при наводнението в селата Бисер и Иваново са изплатени по 10 хиляди лева. Същата сума ще получат и близките на починал при наводнението мъж в с. Лешниково, както и на семейството, което все още се издирва в района на община Маджарово.

Тотю Младенов оцени като добра създадената организация от социалните служби и от местните власти за разпределянето на помощите за пострадалите при бедствието - хранителни продукти, дрехи, обувки и одеяла. В цялата страна над четири хиляди пакета с помощи бяха разпределени чрез Агенцията за социално подпомагане, отбеляза той.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    няма по-добър пример за безумието на концепцията с дигите от р. лесновска - тя е мечтата на инженера, изпъната е открай-докрай с хубави нови диги !! каква изненада беше точно тя да се окаже един от най-големите проблеми при наводненията от 2005 г. и тогава бяха дадени един куп пари да се оправи току що "построеното" речно корито...сега нови милиони ще бъдат загробени там ... може ли въобще някой да каже колко е струвала на българската държава социалистическата авантюра с дигите и корекциите от 60-те и 70-те години и какви точно наводнения е предотвратила ? Защото на мен ми се струва че сметката никак не излиза, но инженерчетата си гушкат купища пари от далаверата

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.