Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата плаща на общините издръжката на училища и болници по минимални стандарти

0 коментара

От следващата година всяка община ще разполага с минимален пакет от финансови средства, необходими за възлаганите от държавата дейности в областта на здравеопазването, образованието, социалните услуги и културата. Договореността е постигната късно снощи на заседание на експертна група, ръководена от вицепремиера Костадин Паскалев, съобщи днес в Разград шефът на Националното сдружение на общините в България Венелин Узунов.

Изготвянето на минималните финансови стандарти е заложено в концепция за финансова децентрализация на местната от централната власт, която ще бъде представена на правителството още тази седмица. След това ще бъде приета и програма за реализацията ѝ в периода 2003-2005 г., която трябва да бъде подписана от представители на изпълнителната и местната власт до края на годината.

Парите ще бъдат заложени в бюджетите на общините за 2003 г. и ще бъдат предназначени за издръжка на дейностите по образование, социални услуги, здравеопазване и култура, възложени със закон или нормативен акт от държавата. И сега тези дейности се изпълняват от общините, за което те получават пари от държавата. Кметовете обаче непрекъснато се оплакват, че държавните субсидии са много по-малки от реалните разходи по тези дейности.

Според новата идея местна и централна власт заедно ще изработят минималните стандарти за издръжката на тези дейности, като държавата ще е длъжна да отпуска на общините поне средствата, заложени по тези стандарти. Стандартите ще отчитат необходимата численост на персонала за извършване на определената дейност, средната работна заплата, както и необходимата издръжка на дейността.

Разчетите, които касаят необходимите средства за всяка община, трябва да бъдат готови до 30 юни. Те ще бъдат подготвени от работни групи, във всяка от които ще участва представител на финансовото министерство и на сдружението и съответно по един експерт от здравното, социалното и културното министерства.

Венелин Узунов съобщи още, че в споразумението е записано данък общ доход да остава в общините, а 10-процентните вноски от данък печалба на фирмите да отпаднат от приходите на местните управи. Всъщност засега представителите на местната власт и на държавата не са постигнали споразумение какъв процент от данък общ доход ще остава в общините. Идеята бе лансирана за първи път от финансовото министерство, при представянето на 3-годишната данъчна политика на кабинета.

Засега няма и консенсус по въпроса дали МФ ще отпусне пари на общините за разплащане на натрупаните до момента дългове. Работната група ще заседава отново и до 15 юни трябва има приближаване на позициите по тази тема. Досега натрупаният дефицит в общинските бюджети е 150 млн. лв., а от следващия месец се очаква да се появи финансов недостиг и в бюджетите за 2002 г., предупреди шефът на Националното сдружение на общините Венелин Узунов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.