Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата поема санирането на някои от общите части на панелките

25 коментара
Държавата поема санирането на някои от общите части на панелките

Министерството на регионалното развитие планира промяна в модела за финансиране на проекти за саниране на панелните блокове, съобщи заместник-министърът Калин Рогачев. В приетата от предишното правителство национална жилищна стратегия е записано, че държавата ще поема част от финансовата тежест на собствениците, които са решили да обновят сградата, в която живеят. 

Съвместната работа с Програмата за развитие на ООН по последния проект за обновяване на жилищата в 18 български общини е показала, че е много трудно съсобствениците в един блок да стигнат до споразумение.

Българинът е готов да плати всяка поискана му сума за възстановяване на жилището и нито стотинка за общите части, показва проучването сред собственици на панелки в общините, одобрени за финансиране. Те така и не успяват да се разберат кой трябва да плати за ремонт на покрива, мазетата, стълбищата или асансьорите.

Според експертите, това е основната причина да се провалят всички досегашни инициативи за обновяване на сградния фонд в страната.

Вместо да поеме 20 на сто от разходите по санирането, държавата ще обнови някои от частите на сградата, за които собствениците не успяват да се разберат – покрив, мазетата или стълбищните клетки, поясни Калин Рогачев.

Нашата страна вероятно ще е първата държава, присъединила се към ЕС, която ще получи средства за жилищния фонд. Финансирането на тази мярка от европейските фондове е извоювана от 10-те централно – европейски страни, които се присъединиха преди България и Румъния. Обновяването на жилищния фонд е предложено от страната ни като първи приоритет на оперативната програма за регионално развитие, като част от развитието на градските зони.

Проблемът с превръщането на панелните комплекси в големите градове в гета и голямата енергоемкост на жилищата в България са основната причина от Европейската комисия да се погледнат благосклонно на идеята по оперативна програма “Регионално развитие” да се финансира обновяването (санирането) на жилищата.

Експертите от Министерство на регионалното развитие и благоустройство (МРРБ) уточниха, че когато са поискали регламент за основните критерии за кандидатстване по тази мярка се оказало, че такива все още не са подготвени. Като най-нуждаеща, страната ни подготвя в момента тези критерии и ще ги предложи за Брюксел за одобрение, коментираха специалистите от регионалното ведомство.

Сигурно е обаче, че за финансиране могат да кандидатстват юридически лица и ако искат да получат безвъзмездни пари, собствениците ще трябва да регистрират сдружения.

България е единствената страна в Европа, която все още не е въвела законодателство, което да регламентира как трябва да се поддържат жилищните сгради у нас, поясни заместник-министърът на регионалното развитие.

Нашата страна отделя и най-малко средства от бюджета си за жилищно строителство,  като в същото време сме на едно от първите места по дял на частните жилища от общия фонд на страната ни, обясни Рогачев..

Според последните данни на ведомството, над 2 млн.души обитават  707 441 жилища в комплексите. Едропанелните сгради консумират двойно повече от необходимата енергия поради лошите топлинни характеристики на сградите.  По данни на правителството 40 на сто от енергията в България се консумира от жилищния сектор.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

25 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. петрова
    #26

    живеещите в блок трябва да са наясно ,че къщата е обща и се поддържа от всички.Всеки има задължение.Трябват по -сурови закони за комшилъка, а не едни да плащат а други нямали покрив ,нито асансьор..........

  2. ЧОВЕКА
    #24

    Ами вижте какво - ето това са хората - www.sanirane.net - проверете за какво говоря тея пичове могат чудеса !

  3. Prozrjal
    #23

    glupostta "Etashna sobstvenost"!."Българинът е готов да плати всяка поискана му сума за възстановяване на жилището и нито стотинка за общите части". Prav e toi, sled kato notarialnia mu dogovor se otnasja samo za shilischteto mu; drugoto sa idealni chasti, koito i kucetata ne iskat da jadat!

  4. адвокат
    #22

    Със сигурност цените на новото строителство близките месеци ще се сринат, защото едри чужди инвеститори, на които посреднича, смятат да вложат пари в софийско строителство и сметките им показват, че спокойно могат да продават с 30 % по - евтино дори при по - голяма степен на завършеност на обектите, а не на шпакловка и замазка, както е в момента.Дано общото мнение за рисковия български пазар изцяло се промени след 01.01.2006 г.и в други обаласти.

  5. a?
    #21

    Drugariu chervenotikvenik.Vuprosa mi beshe mnogo prosT. No iavno ti darjish da se izkarash po prosT.Davam ti primer:az ne sum imigrant. jiveia pod naem. haziaina mi ima vtoro jilishte i jivee v nego. az nemoga da si pozvolia da si kupia zashtoto hrania semeistvo.darjavata me oblaga s danuci i iska da dotira moia haziain koito ima poveche ot men. porsto popitah - zashto?ti iavno si ot tezi kradlivite komuneta naiali se s chujdo i sega iskate darjavata da vi plashta i izdrajka za okradenoto.Naistina triabva da stana imigrant puk ti si ostani s ciganora. griji se za tiah i im stroi kashti i im sanirai barakite.

  6. didototo
    #20

    Toq s starata tuhlena sgrada,nem u li idva na akala che pri nego e 3 pati po toplo ot kolkoto pri nas.Ne vi li idva na akala che predi godini ni prinudiha i ni natapkata v tiq katakombi i tva e.Sega iskat da si opravqt bakiite shtoto blokovete ni sa po grozni ot grobishtnite komplexi v europa

  7. Софиянец
    #19

    ЗАКОН за защита от дискриминация (наименование - изм. ДВ бр. 68/2006 г.) - панелна тиква

  8. Independent
    #18

    Какво значи "направиха повечето хора тъпи"??? Щом са се оставили да ги направят, значи са ... тъпи. А и посочените от теб вестници не са единствените, излизащи в Бг. Освен това аз визирах не тъпотията, а тарикатлъка на повечето българи, които не плащат за общите части на панелките и безумното насърчаване от държавата на този тарикатлък. Както е казал един познат литературен герой: "Келепир да има, другото е бошлаф".

  9. Василев
    #17

    Живея в 15-етажен блок. Апартамента си го поддържам, доколкото мога, на с общите части на блока положението е трагично. Стените по стълбищата от горе до долу са "украсени" с цинизми и рисунки (някои им казват "графити"), Прозорците (пак на стълбището) са изпочупени с въздушни пушки от съседния блок, асансьорите са тъмни, защото крушките постоянно се крадат, а които не могат да бъдат откраднати - биват счупени и т.н. и т.н.Полицията казва "Това не е наша работа!".Вижда ли некой тук във форума спасение в тази ситуация, която, предполагам съществува на много места в Булгаристан.Предварително благодаря!

  10. Провинциалист
    #16

    Живея в голям провинциален град, изолирах жилището си, поставих гипсокартон на таваните по стаите, със съответната изолация, отоплявам апартамента си с инверторни климатици, регулирал съм ги до 21 градуса, за да правя икономии. В Сф съм забелязал, в учреждения, и ва апартаментите, винаги е страшно топло. Особено в държавните учреждения правило е да отварят прозорците, даже и през и зимата. В Сф понятието за енергийна ефективност не е особено популярно.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.