Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата преговаря да купи "Ремотекс" и плаща социална помощ на закъсалите работници

8 коментара
Стойнев (вдясно) обяснява на работниците как държавата смята да купи предприятието. Сн. БГНЕС

Преговори за придобиване на закъсалото дружество за ремонт на енергийно оборудване "Ремотекс – Раднево“ водят Министерството на икономиката и енергетиката и "Българският енергиен холдинг" (БЕХ). Това каза министърът на икономиката и енергетиката Драгомир Стойнев, който заедно със социалния министър Хасан Адемов посетиха дружеството, където над 550 работници не са получавали заплати от повече от 10 месеца и излязоха на протести. По-рано през деня Адемов съобщи пред журналисти в София, че на онези от работниците, които нямат никакви доходи, ще бъде осигурена еднократна социална помощ от 325 лв., тъй като са изпаднали в крайна бедност и невъзможност да се справят.

Относно придобиването на "Ремотекс" от страна на БЕХ Стойнев се застрахова, че е важна и цената, на която ще се сключи сделката за придобиването на държавен мажоритарен пакет. Според него държавата не може да купи всяко предприятие, което е в затруднение, но за "Ремотекс – Раднево“ това се прави, защото било стратегическо за енергийния сектор у нас.

След като дружеството се придобие от държавата, то ще се модернизира, ще се осигури работа на служителите в него и заплатите ще се изплащат регулярно, обеща министърът на икономиката и енергетиката. "Придобиването зависи изцяло от провеждането на успешни преговори с неговия собственик след Нова година“, допълни той.

Адемов от своя страна обясни, че радневската дирекция за социално подпомагане вече приема заявления за изплащането на еднократните социални помощи и дори вече документите на 160 души били обработени.

В момента в предприятието работят 561 души и собственикът на предприятието им дължи за заплати 3.5 млн. лв. От икономическото министерство обясняват, че на 20 и 21 ноември държавните мини "Марица Изток" са платили на "Ремотекс" задължения за 2.5 млн. лв., но въпреки това заплатите на работниците не са били погасени.

Адемов припомни, че българските работодатели дължат общо 69 млн. лв. на работници и служители от неизплатени заплати. От 1 юни до 30 ноември т.г. Главна инспекция по труда е извършила 27 859 хил. проверки в 23 361 хил. предприятия с общо 990 099 работещи.

Констатирани са 123 077 нарушения. В резултат на проверките са изплатени забавени трудови възнаграждения за над 20 млн. лв., отбеляза министър Адемов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

8 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #8

    Как ТАКА ще преговаряте със собствениците?Краката ли ще им целувате?Те го ограбиха.Съд за тях! А цената ще плащат данъкоплатците!НЕ БИВА ДА СЕ ПРИВАТИЗИРАТ стратегическИ за енергийниЯ сектор у нас ПРЕДПРИЯТИЯ!

  2. Анонимен
    #7

    Не ни се мисли какво ще бъде, ако решат да възкресяват по тази схема и Кремиковци, и многото други като него ! Нещо подобно вече преживяхме през 1995 и 1996 г - наляха се пари като вода в пясъка и видяхме какво стана. Удивително е, как хората не могат да се учат от опита си.

  3. Анонимен
    #6

    След като "стратегическото" дружество се придобие от държавата то в него ще се наливат безсмислено пари от БЕХ, една част ще се крадат от ръководството, а останалата ще се харчи като социални помощи под формата на "поминък" или "работа". И така до фалита на БЕХ.

  4. Анонимен
    #5

    Не е зле, някой да обясни за какво предприятие става дума, сигурно малко хора в България го познават отблизо. Ще споменем само, че за да се придвижиш от цех в цех беше необходим велосипед поне....

  5. Анонимен
    #4

    Кой извади това предприятие от състава на Мини "Марица изток" и го приватизира ? Кой ? А сега какво ? "...След като дружеството се придобие от държавата, то ще се модернизира, ще се осигури работа на служителите в него и заплатите ще се изплащат регулярно... ( т.е. редовно, на български, руският още не е официален в България)". Звучи като постулат от VІІ конгрес на БКП - конгресът на победилия социализъм.

  6. Анонимен
    #3

    Представяте ли си, през 1997 на правителството на "демона Костов", какво му е било! На главата му са били стотици, да не и хиляди такива предприятия, оставени и окрадени от ДПС-БСП правителствата до тогава, не смеещи да ги продадат. С милиарди задължения, и те министрите и експертите, трябва за месеци буквално да ги разпродадат, да махнат това бреме от плещите на държавата, за да може да ни върнат на картата на Европа! За да може и МВФ да преговаря вече с нас за помощи! А комунягите и сега някви герберисти не могат да се справят с развитието на Частния бизнес в България!

  7. Анонимен
    #2

    Как успяхте да я докарате до тука? От 1,7 млн. печалба преди приватизащията сега да няма пари за заплати, и то с месеци? Може би другаря Стефан Чорчопов трябва да обясни? А.Димитров, бивш Председател на СД

  8. Анонимен
    #1

    Когато някъде не се дават заплати 10 месеца, предприятието трябва да се затвори на 2-рата седмица и работната сила да си търси истински работодател. Работниците са си траяли, защото са трупали трудов стаж, докато си поливат доматите и гледат тутуна лятото. Зимата обаче сметка няма и затова излизат на протест на 10-тия месец

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.