Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ще оставя различен процент от ДОД на общините

0 коментара

От догодина държавата ще оставя различен процент от данък общ доход на различните общини, в зависимост от нивото на местните финанси, стана ясно днес след среща на финансовия министър Милен Велчев с ръководството на БСП.

По думите на Велчев в общините, където има засилена икономическа активност, приходите от този данък ще бъдат по-високи от разходите, необходими за финансиране на възложените от държавата отговорности. Тази разлика ще се прибира от държавата и в тези общини няма да остават 100-процента от сумите, събрани от данък общ доход. Останалите по-бедни общини ще получават пълния размер на събраните средства от данъка. Сред тези кметства ще има и такива, на които държавата ще отпуска допълнително и субсидии, тъй като парите от ДОД няма да са достатъчни, уточни Велчев след срещата си със Сергей Станишев, Румен Овчаров, Румен Петков, Георги Пирински и Димитър Дъбов.

Лидерът на БСП заяви, че ще излязат с подробен коментар, след като се запознаят с актуализираната рамка на бюджета, след окончателното договаряне с МВФ. От левицата още на този етап обаче определиха проектобюджет 2003 като инерционен и запазващ тенденции още от управлението на ОДС.

В момента приходите от данък общ доход се разпределят поравно - 50 на 50, между държавния и местните бюджети. Увеличението на частта, която ще остава в местните хазни, бе обявено още в края на пролетта тази година, когато екипът на финансовото министерство представи данъчната си стратегия за периода 2003 - 2005 година. Според стратегията, още от догодина данък печалба, който сега е разделен на две части - за държавата и за общините, ще стане единен налог и ще се внася от фирмите само в републиканския бюджет. За сметка на това бе обявено, че държавата ще увеличи частта от данък общ доход за общините. В последвалите месеци течаха преговори с националното сдружение на общините, които искаха 100% от данък общ доход да остават за местните бюджети. Междувременно работна група под ръководството на вицепремиера Костадин Паскалев изготви и нормативи за разходите на общините в сферите на здравеопазването, образованието, социалната защита и културата по дейности, възложени им от държавата. Работната група, изготвила нормативите, също предложи 100% от ДОД да остават за общините, без оглед на финансовото им състояние.

Като пример за икономически активни общини, на които държавата няма да оставя пълния размер на приходите от ДОД, днес министър Велчев посочи София. Също днес обаче, в специално приета декларация столичният общински съвет протестира срещу предлаганата от Велчев уредба на общинските бюджети за догодина. Според столичните общинари, тя ще ощети София.

В декларацията, разпратена до председателя на Народното събрание, министър-председателя, президента и политическите партии, общинарите обвиняват правителството, че по този начин се опитва да принуди кметството да финансира очертаващия се дефицит в градския транспорт и чистотата на града. Не е нормално гражданите на София да покриват загубите от нередовно и непълно платени задължения за безплатни пътувания на държавни служители, твърдят общинарите. Пред БНР зам.кметът на града Венцислав Николов заяви, че финансовото министерство дължи 20,9 млн.лв. за безплатните карти за транспорт на митничари, данъчни, служители в МВР и в отбраната.

Николов обясни още, че въпреки че в София се формира 28,5% от БВП на страната, държавата отнема за републиканския бюджет големи суми и оставя на общината по-малко от необходимите средства за издръжката на София. Зам.кметът на София разкритикува и подготвените от групата на Паскалев усреднени нормативи за издръжка, по които държавата ще преценява необходимите на общините финанси. “Догодина се предвижда да се работи по средни за страната нормативи. Но издръжката в София е най-скъпа, защото тук са най-добре обзаведените училища, болниците са снабдени с най-модерна апаратура, работи най-квалифициран персонал, и естествено тук издръжката на един ученик, на един болен, на един театър е по-скъпа”, заяви Николов. По думите му, работейки със средните нормативи за страната, София автоматично се ощетява, и то с много. Така вместо с активизирането на икономиката в града столичани да почувстват подобрение на предоставяните от общината услуги, положението се влошава, заяви зам.кметът.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.