Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата си постави за цел да намали самоубийствата с 10% за пет години

5 коментара

Намаление на опитите за самоубийство и суицидната смъртност с 10 % е резултатът, който здравните власти очакват от действието на националната програма “Превенция и профилактика на самоубийствата 2013 – 2018 година”, която беше публикувана за обществено обсъждане в сряда. Програмата включва различни мерки за превенция на самоубийствата, укрепване на психичното здраве на хората и изграждане на социални умения за справяне с преумората, напрежението и житейските кризи.

От години държавата неглижира превенцията на самоубийствата и работата с уязвимите групи и предишният вариант на програмата за периода 2011 – 2016 година така и не беше приет. След серията показни самозапалвания през февруари и март, съвпаднали с уличните протести, темата отново излезе на дневен ред и здравното министерство първо разпореди спешни мерки за превенция на самоубийствата, а сега предлага и национална програма с план за действие към нея. Документите са разработени от Министерството на здравеопазването и Националния център по обществено здраве и анализи.

Всяка година в света вследствие на самоубийства загиват около един милион души или около 3 000 души на ден. В България всяка година около 800 души приключват живота си със самоубийство.

Програмата ще бъде насочена както към обучението на медицински специалисти, които трябва да помагат на уязвимите групи, така и към самите уязвими. Като групи с повишен риск от суицидно поведение са идентифицирани хората с психични заболявания, хората, които говорят пред близки, че обмислят или вече са правили опити за самоубийство, учениците от 10 до 18 години, военнослужещи и полицаи, безработни, възрастни и самотни хора, затворници.

Програмата предвижда здравно обучение на населението, улесняване на достъпа до помощ за хора в кризисна ситуация като се разкриват и поддържат специални служби, телефонни линии, сайтове и форуми.

Специалистите обръщат внимание и на това, че трябва да се затрудни достъпът до способите за самоубийство. Най-често използваното средство например е медикаментозното отравяне и затова е нужен по-стриктен контрол при предписването и отпускането на такива лекарства. Заради нарастващата тенденция да се използва огнестрелно оръжие при самоубийствата специалистите препоръчват адекватни профилактични дейности сред служещите в Министерството на отбраната и МВР.

Обучението на медицинския персонал е насочено към няколко групи. Работещите в спешните центрове ще бъдат обучавани за това как да работят с хората, които вече са посегнали на живота си. Заетите в стационарните звена, където се работи с хора със суицидни наклонности, като токсикологии, психиатрии, реанимации също ще преминават обучения. Предвижда се и повишаване на подготовката на специалисти, оказващи психотерапевтична помощ.

Програмата предвижда и работа с медиите за отразяването на тези случаи, тъй като според специалистите търсенето на сензация може да доведе до лавинообразно нарастване на суицидните опити.

Финансирането на дейностите ще става от държавния бюджет и от Норвежкия финансов механизъм. Цялата програма е на стойност 764 400 лева, като годишното финансиране ще е около 110 000 лева.

За тази година, например, трябва да се намерят 30 000 лева за изграждане на информационен портал за въвеждане на информацията за самоубийствата в реално време.

Все още не е ясно дали, ако програмата бъде приета през тази година, ще бъде осигурено нейното финансиране.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #5

    пак едни пари ще се похарчат за регистриране на проблема, а не за неговото изкореняване дълбоко се съмнявам, че това което се планира е нужно, полезно, а и оправдано от гладна точка на науката и практиката причините за самоубийствата са социални и много малко фактора болестност се намесва, така че пак - има едни пари - дай да ги изхарчим, пък и нещо да отклоним - ако може за герб

  2. Анонимен
    #4

    след като 90% от българите умрат от глад догодина, през 2018 самоубийствата ще паднат със 100%

  3. Анонимен
    #3

    виц на годината

  4. Анонимен
    #2

    А всичките безработни психолози ще работят по магазини и завединия. Защо не например да се обвърже психологичната помощ със здравната каса и достъпа да стане по-широк и за хората с по-ниски доходи? Ще има и нови работни места. Определено липсва конструктивна мисъл, може би фатално обременена от финансови аспирации...

  5. Анонимен
    #1

    Като за начало вкарайте Боко в затвора - гаранция за по-здрава нация.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.