Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата ударно ще модернизира поливни системи, за да спасява 112.3 млн. лева от ЕС

4 коментара
Снимката е илюстративна

До средата на 2025 година "Напоителни системи" ударно трябва да рехабилитира и възстановени съществуващи съоръжения за напояване, за да усвои 112.3 млн. лв. от ЕС. Средствата са по изтичащата Програма за развитие на селските райони (2014-2020), стана ясно от съобщение на земеделското министерство в петък. Ако проектите не бъдат завършени в този срок, България рискува да загуби тези средства от ЕС.

Подписани са 24 проекта

Агроминистърът Кирил Вътев връчи на изпълнителния директор на държавната фирма за напояване Снежина Динева 24 договора, за проекти, които ще се изпълняват. Финансовата помощ, предоставена по проектите, е в размер на 100% , от тях 75 % се съфинансират от Европейския земеделски фонд за развитие на селските райони и 25% и националния бюджет.

"Включените дейности са за реконструкция, рехабилитация и възстановяване на съществуващи хидромелиоративни съоръжения за напояване, чрез които ще бъде осигурен достъп до услугата "доставка на вода за напояване" на редица земеделски производители в цялата страна. Проектите ще се изпълняват на територия, обхваната от 14 от клоновете на "Напоителни системи" ЕАД.", каза министър Вътев.

Това са Долен Дунав, Тополница, Шумен, Видин, Горна Тунджа, Мизия, София, Среден Дунав, Средна Тунджа, Бургас, Марица, Струма-Места, Хасково и Черно море.

Министърът допълни, че проектите трябва да бъдат завършени през втората половина на 2025 година.

Поливните площи могат да се увеличат с 200 000 дка

"Реализирането на проектните предложения се създава на възможност за земеделските производители за увеличаване на поливните площи с минимум 200 000 дка", каза Снежина Динева. Тя допълни, че се предвижда и постигне потенциална икономия на вода минимум с 50%.

Министър Вътев припомни, че до момента в страната са изготвени три стратегии за хидромелиорации и напояване, от които нито една не е стартирала за реализация.

Заместник-министърът Таня Георгиева - Дъбнишка, която е и ръководител на Управляващия орган на ПРСР 2014-2020 г., каза, че напояването е стратегически приоритет за страната ни.

"Той намира отражение както в ПРСР 2014-2020 г., така и в Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони. В новия програмен период 2023-2027 г. се включват интервенции, които да продължат да подпомагат модернизацията и инвестициите за напояване както за земеделските производители така и за съоръженията на “Напоителни системи", каза Дъбнишка.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. dabedabe
    #4

    Да не забравят специалиста Харизанов.

  2. полк. Дрангов
    #3

    Ами бързат да украдът фондовете!

  3. стефчо
    #2

    Да не забравят пръскачките пред Парламента!

  4. MM
    #1

    От модернизиране на системи, които не се използват няма смисъл. Хубаво е държавата да си направи статистика: колко процента от земята може да се мелиорира и колко от фермерите всъщност го правят. Процента е под 5. Причините са много и изискват специален анализ.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.