Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавата започна да възстановява канали за напояване

Общо за страната се напояват едва 0.7 % от всички земеделски площи

5 коментара
Земеделският министър Кирил Вътев даде старта на възстановяването на напоителните съоръжения. Сн. Министерство на земеделието и храните

За първи път от началото на прехода агроведомството започна да възстановява канали за напояване на земеделски земи. Стартът на инициативата бе даден край Ихтиман от ресорния министър Кирил Вътев, а финансирането е по изтичащата Програма за развитие на селските райони. Реално по нея бяха подписани общо 24 договора за общо 112.3 млн. лв. Срокът за приключване на тези проекти е до средата на 2025 г., а ако не бъдат завършени в срок, страната ни ще загуби тези евросредства. 

Стартът

"Успяхме след толкова години да направим нещо, което реално ще увеличи достъпа до вода за напояване за земеделските стопани", каза министър Кирил Вътев, който във вторник направи първа копка на два канала на Напоителни системи край гр. Ихтиман.

И той направи уточнението, че двата обекта са първите от всичките одобрени 24 проекта, които са финансирани по мярка 4.3 на европрограма - "Подкрепа за инвестиции в инфраструктура, свързана с развитието, модернизирането или адаптирането на селското и горското стопанство".

"Завършването на всички проекти трябва да се случи през 2025 година. Надяваме се с цялата организация, която е създадена със строителния надзор, с всичкия контрол, който е подготвен, да имаме една качествена рехабилитация, така че да се увеличи капацитетът на каналите", каза Вътев.

Той отбеляза, че чрез двата канала в община Ихтиман ще се доставя вода от язовир "Бакър дере" за напояване на картофени насаждения.

Проблемът

"Интересът от земеделските производители е огромен, но големият проблем е в разрешителния режим за ползване на вода за напояване", посочи Вътев. Той каза още, че неговият екип работи усилено заедно с екоминистерството и четирите Басейнови дирекции, които контролират този режим.

"Вярвам, че в много скоро време ще имаме споразумение и с тях, защото нашата цел е не да имаме разрешителен режим, а да съществува задължителен режим за доставка на вода за напояване за земеделските производители", каза Вътев.

Той добави, че към момента в страната се напояват само 0.7 % от всички земеделски площи, но с реализацията на проектите на "Напоителни системи" ще се облекчи достъпът до вода за земеделците.

"Там, където няма достъп до водоизточник, е редно да има сондажи", каза още Вътев. "Трябва да се уредят необходимите правила и те да бъдат спазвани от земеделските стопани", добави той.

Изпълнителният директор на Напоителни системи Снежина Динева съобщи, че към момента в района се напояват 4300 дка. Тя допълни, че след рехабилитацията на двата канала ще има възможност да се захранват с вода общо 31 000 дка.

"В следващия програмен период по Стратегическия план за развитието на земеделието и селските райони 2023-2027 г., се предвижда и деривация, за да гарантираме и водата, която ще потече по каналите, които сега рехабилитираме", добави тя.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Kirasa
    #5

    Това е първото правителство от 1989-та насам, което вместо да способства разрушаването им, започва да възстановява напоителните канали.

  2. Гьорче Петров Н
    #4
    Отговор на коментар #3

    Селско Стопанство на НРБ и 100 Милиарда в Турски Лири ли!! Земята ни е толкова Плодородна, а Народа Работлив, че дори и Немногоумните комунистически Кратуни за над 50 години не успяха да затрият всичко на 100%. А червените балалайки по долу ги призовавам да не дрънкате подобни Небивалици пред хората особено в Добруджа, че на някой може и да не му издържат нервите и нивата на "Толерантност"! Няма такива НАГЛЕЦИ, само бСП(к)*Пасола могат да бъдат толкова НАГЛИ!

  3. magda.shishkova
    #3
    Отговор на коментар #1

    В селското стопанство преди 89г. се изкарваха повече от 100милиарда. След военната промишленост , селското стопанство беше на второ място за вкарване в страната ни валута.

  4. magda.shishkova
    #2

    Министър Вътев, да принуди Г.Харизанов / който сега се изживява като социолог, без диплома/ да изкопае от всеки от напоителните канали, които ще възстановява , Харизанов с кирка и лопата да изкопава по 10м. Той унищожи напоителната система , а сега е повече от Б.Б. по телевизиите. Срам е за националните ни ТВ-та , че го канят!

  5. Хах! Като за пред медиите! Нещо % от построеното преди демокрацията? 85% от напоителните канали са унищожени. Я възстановят на 1-2%, я не! Нищожна крачка в правилната посока. Комунистите бяха грандомани в построеното, демократите-грандомани в унищожаването! Особено на селско стопанство. Холандец в България-само от земята можете да изкарвате спокойно 100 милиарда €. А не под 10. / За целта едно от условията е напояване. Намаляване загубите.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.