Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавите от Г-20 харчат 88 млрд. долара годишно за проучвания на изкопаеми горива

0 коментара

Водещите световни икономики харчат 88 милиарда долара (71 милиарда евро) годишно за субсидии за проучвания на изкопаеми горива, като така подкопават инвестициите в нисковъглеродни алтернативи и увеличават риска от опасни климатични промени, се посочва в доклад, цитиран от Франс прес.

В доклада на британския мозъчен тръст Оувърсийз дивелъпмънт инститют (Overseas Development Institute) се отбелязва, че тези субсидии могат да предизвикат далеч по-голямо повишение на температурите в света, отколкото договорените цели, които са не повече от 2 градуса по Целзий.

Докладът е публикуван съвместно с американската правозащитна група Ойл чейндж интърнешънъл (Oil Change International). Той се появява преди срещата на лидерите на страните членки на Г-20 в Бризбейн, Австралия, този уикенд.

Великобритания, Русия, САЩ и Австралия имат едни от най-големите субсидии, се отбелязва в доклада, като се изтъква, че Вашингтон миналата година е предоставил 5,1 милиарда долара за промишлеността, свързана с изкопаемите горива, или близо два пъти повече спрямо равнището от 2009 година.

Докладът обръща внимание и на инвестициите, направени от държавните компании под формата на субсидии, които преобладават в Бразилия, Китай, Индия, Мексико, Русия и Саудитска Арабия. Равнището на подкрепа варира от 2-5 милиарда долара в Русия, Мексико и Индия до 9 милиарда долара в Китай, 11 милиарда долара в Бразилия и 17 милиарда долара в Саудитска Арабия, се допълва в доклада.

Според документа средствата са "нерентабилни инвестиции" и са "обществено финансирана помощ за въглеродоемки компании" за сметка на вятърната, слънчевата и водната енергия. Без държавна подкрепа за проучване и по-широки субсидии за изкопаеми горива, голяма част от днешните дейности в областта на изкопаемите горива биха били нерентабилни, се посочва в доклада.

Той обръща внимание и на голямото разминаване между ангажиментите и действията на Г-20, след като държавите от групата се споразумяха преди пет години постепенно да спрат неефективните субсидии за изкопаеми горива.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.