Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Държавните служители ще декларират фирми на роднини

0 коментара

Всяка година до 31 март държавните служители ще декларират фирмите на свои роднини, чиято дейност е свързана с областта, в която работи чиновника. Ще се декларират наименованията и адресите на фирми на роднини до 4-та степен по съребрена линия и до 3-та - по пряка. Това предвижда законопроектът за държавния служител, който днес бе одобрен от правителството.

Целта на новото изискване е да се избегне конфликт на интереси, ако някоя от фирмите работи в област, за която отговаря чиновникът. В този случай той не трябва да участва във вземането на решения, които могат да доведат до конфликт на интереси. Ако например фирма на роднина участва в конкурс по закона за обществените поръчки, а чиновникът не си направи отвод от комисията, която решава, го грози уволнение.

Същото чака и държавните служители, които две поредни години са получавали най-ниската оценка за своята работа - 5.

С промените в закона става задължителен конкурсът при назначаване на държавна служба. Въвежда се и задължението новопостъпилите да преминават курсове на обучение. Такива курсове ще минават и началниците в администрацията, които за първи път заемат ръководен пост.

Промените в закона, внесени от министъра на държавната администрация Димитър Калчев, задължават чиновниците, изпратени на курсове в чужбина или преминали 3 и повече месеца обучение, след това да останат на работа в администрацията поне две години. По думите на Калчев това изискване се налагало, защото досега често се наблюдавала практиката чиновниците да преминават в частния сектор, след като са преминали платено от администрацията обучение в западни университети или школи.

С промените в закона за държавния служител, се въвежда юридическото задължение за спазване на Кодекса за етично поведение, като при нарушението му ще се търси дисциплинарна отговорност.

Намалява се и отпуската на държавните служители - от 30 на 25 работни дни. От 20 на 10 работни дни намалява и допълнителния отпуск, на който чиновниците имат право. Министър Калчев обясни, че това се налага, защото на практика се събирали близо 2 месеца годишна отпуска за чиновниците, които те не можели да използват. Освен това, 60 календарни дни отпуска било прекалено голям период от време.

Заплатите на държавните служители няма да намалеят, но се променя механизмът за изчислението им. Добавките за ранг и категория в администрацията отпадат като абсолютни суми, но ще се калкулират в основната заплата за длъжност. Нормативно ще се определят минималните и максимални граници на основната заплата, като конкретното възнаграждение в тези граници се обвързва с годишната оценка за работата на чиновника.

Предвиден е и контрол върху спазването на статута на държавния служител. Той ще се осъществява от държавни инспектори към Главната инспекция по труда.

Димитър Калчев съобщи още, че за обучение на държавни служители и повишаване на административния капацитет, в бюджета за тази година са предвидени 860 хил.лв.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.