Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дават на общините 10 млн. дка пустеещи земи

0 коментара

България трябва да въведе гратисен период до 2012-2013 г за продажба на земеделска земя на физически лица-чужденци и едва след това те да могат свободно да я купуват. Това свое мнение заяви Мехмед Дикме в отговор на журналистически въпроси на отчетна пресконференция за дейността на Министерството на земеделието и горите през 2004 г.

И в момента чужденци могат да купуват земя у нас, ако са регистрирани по Търговския закон, припомни министър Дикме. Неговата прогноза е, че цената на земята у нас ще се повишава и след влизането на България в Европейския съюз. Анализ на министерството показва, че декар земя в момента стува средно 306 лв. Дикме припомни, че до 2000 г. нейната стойност в някои региони е стигала до 60 лв./дка, а в началото на мандата на сегашното правителство тя е била 137 лв./дка.

Зикму абясни, че цената на малките парцели остава ниска, докато окрупнените терени струват двоно повече. Цената зависи и от рентите, които се дават в някои райони. Тази година в Добруджа те са надвишили 25-30 лв. за декар. Това доведе до повишение на цената на земята в този район и до спиране на предлагането за продажба на земя, защото рентиерството стана доходоносно за собствениците и те нямат интерес да продават, коментира земеделският министър.

Според него земя се търси основно за създаване на лозови насаждения. Търсят се окрупнени масиви, за които за декар се плаща над средната за дадения регион цена.

По данни на МЗГ средната цена на земеделската земя през тази година е 134 лв. за декар. Най-висока тя е била в Югозападния и Южния централен район, където е достигнала 250 лв. за декар. Най-малко - 96 лв. струва декар в Северозападния район.

Има голяма перспектива за развитие на оранжерийното, розопроизводството и тютюнопроизводството у нас, каза още Мехмед Дикме. С 80 на сто са се увеличили розовите масиви, които през 2001 г. са били 15 000 дка, а сега - 27 000 дка. Българското производство на розово масло през 2004 г. съставлява 30 на сто от световното. Потенциалът ни е да достигнем дял от 50 на сто.

Фактът, че 70 на сто от оранжерийното ни производство отива да износ също говори за перспективите пред този отрасъл, каза Дикме. По думите му България може да се превърне и в регионален център за производство на ориенталски тютюни. Срещу 32 000 т продукция през 2000 г. днес произвеждаме 59 000 т ориенталски тютюни. От тях изнасяме 30 хил. тона.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.