Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дебатът по вота на недоверие мина в предизборен дух

270 коментара
Дебатът по вота на недоверие мина в предизборен дух

На четвъртата седмица от учителската стачка парламентът 6 часа дебатира на извънредно заседание внесения от опозицията вот на недоверие срещу правителството за кризата в образованието и невъзможността управляващите да овладеят протестите. По тази причина учителите отмениха редовния си митинг на площад “Независимост” (което съвпадна и с проливния дъжд и силно затруднените комуникации в столицата), а преговорите продължават.

Десните обвиниха властта, че не реформира системата на образованието,  не дава достатъчно пари за нея, проблемите се неглижират и пр. От своя страна управляващите ги обвиниха, че използват ситуацията предизборно и нагнетяват напрежението. Разискванията преминаха сравнително вяло, накрая дори опозицията се отегчи и малцина останаха в пленарна зала.

Гласуването на третия по ред вот на недоверие към това правителство ще е във вторник, но никой не си прави илюзии, че то може да падне. В същото време из кулоарите на Народното събрание все по-усилено се говори, че премиерът и лидер на БСП Сергей Станишев вероятно ще се опита да обърне нещата в своя полза, като оправдае изборните неуспехи на левицата с учителската стачка, а веднага след това внесе промени в кабинета.

Засега не е ясно дали Станишев ще “жертва” просветния министър Даниел Вълчев, който е от квотата на НДСВ и получи солидна подкрепа от съпартийците си по време на дебата. Стабилен остава и финансовият министър Пламен Орешарски, наричан “четвъртия коалиционен партньор” заради решаващата му дума по всички по-важни решения на кабинета. Премиерът му има голямо доверие, твърдят социалисти. Те не желаят да коментират евентуални правителствени рокади след изборите, но казват, че Станишев имал пълната им подкрепа.

Излишъкът няма да се пипа

От изявленията на премиера Сергей Станишев и министрите му стана ясно, че няма да посегнат на бюджетния излишък за учителски заплати. Станишев благодари на учителите, че с протеста си са предизвикали дискусия за цялостна реформа в образованието. От думите на министър Даниел Вълчев се разбра, че тази реформа е в ход вече една година.

Депутатите от левицата като цяло се въздържаха от бурна защита на правителството, очевидно за да не настройват учителското съсловие срещу себе си преди местните избори тази неделя. В зала с предварително написани речи се изказаха предимно представители на “втория ешелон” от БСП.

Депутатите от НДСВ, противно на досегашната им политика да се въздържат от изказвания, бяха изключително активни в защита на министъра си Даниел Вълчев и цялостната политика в областта на образованието.

Станишев: Ще намерим изход

Като призова учителите да се върнат в клас, Станишев каза, че ситуацията е много трудна, но “ще намерим изход”. През последните 17 години се е действало на парче и липсва цялостна стратегия на образованието, много неща са се натрупали като несправедливост към учителите, уточни той.

Знам, че след като синдикатите толкова време говорят за стачка до край, сега е трудно да направят крачка назад. Удивен съм от изказванията на опозицията, че трябва да раздадем бюджетния излишък. Правителството няма да го допусне, защото ако тръгнем към 100% увеличение на всички, успехите на страната досега ще бъдат унищожени, каза Станишев. Той допълни, че при искане на учителите за 650 лева средна заплата в сектора университетските преподаватели не могат да останат настрани, защото непедагогическият персонал тогава ще получава колкото един професор.

Костов: Държите стачката и трупате излишък

Правителството, от една страна, държи учителите в стачка, от друга - трупа излишък, заяви от парламентарната трибуна лидерът на ДСБ Иван Костов. Властта се опитва да настрои обществото срещу най-голямата професионална стачка в историята на България, посочи той и допълни, че със стачката се спира една от най-важните обществени функции.

Децата не ходят на училище повече от месец, подобно нещо не се е случвало и в най-трудните времена за България, вина за това има настоящият кабинет, изтъкна лидерът на ДСБ, като посочи, че досега не е имало такъв голям протест на една професионална общност.

По думите му вината би могла да бъде хвърлена върху опозицията, но така  може да мисли един много посредствен човек. Според него не е вярно и внушението, че учителите не искат реформа - тези дни е станало ясно, че те приемат 15 от исканията на правителството за реформа и не са съгласни само с две от тях.

Костов обвини премиера, че не е отговорил на въпроса му как ще бъдат компенсирани социалните последици от покачването на цените.   Лидерът на ДСБ посочи, че единственият начин опозицията да обясни на хората чия е отговорността за сегашното положение е вотът на недоверие.

ОДС поиска кризисна програма за образованието

Мартин Димитров от ОДС заяви, че тройната коалиция е пропиляла 2 г. за реформата в образованието, а “за първи път децата от 4 клас нямат учебници и за първи път над половин милион семейства се чудят как да гледат децата си”.

“На 1 октомври 2004 г., обещахте целият бюджетен излишък да се вложи във фонд за развитие на българските деца. Кога бяхте популисти и кога не сте? Държа да отговорите на този въпрос,”, обърна се Димитров към премиера.

По думите на депутата учителите настояват БСП да изпълни предизборните си обещания. “Това, че няма пари, не отговаря на истината. Парите се управляват лошо”, посочи той. От СДС настояват да се изготви кризисна програма в сферата на образованието, която да се следи от парламента. Поискана беше и ясна система за независимо външно оценяване и система за квалификация на учителите.

Вълчев: Реформата е в ход

Даниел Вълчев напомни, че през юни м.г. бе приета първата от 20 години насам национална програма за развитие на училищното образование 2006-2015 г.  От началото на тази година е въведен единният стандарт за издръжка на един ученик. Предстоят още две стъпки – въвеждане на делегираните бюджети и дерегулирането на нормативите и запълване на паралелките.

Второто голямо предизвикателство е системата за външно оценяване, каза Даниел Вълчев. Той припомни, че за първи път миналата учебна година е било проведено измерване на знанията на учениците в 4-ти клас. Това ще се повтори и през тази година и ще се добави и в пети клас, и с всяка година ще се добавя по още един клас, допълни министърът

НДСВ: Вотът е част от предизборната кампания

Депутатът от НДСВ Татяна Калканова определи исканията на учителите като част от предизборната кампания, а синдикатите са направили всичко възможно стачката да продължава безпрецедентно дълго. Вотът на недоверие е свързан с тази хипотеза, допълни тя.

"Въпреки нежеланието на българските учители, техните "законни и справедливи" искания са част от предизборната кампания, където най-ярките популисти отново са на преден план с лицемерна грижа за техните интереси", каза депутатът.

Колегата ѝ Лидия Шулева посочи, че когато стане дума за закриване на някоя паралелка, всички депутати от дадения избирателен район "се хващат за ръка" и отиват при министъра, за да я запазят.Шулева даде като добър пример за реформирано училище Испанската гимназия в София, където учителите дават добро образование и би трябвало да получават 700, а не 400 лв.

Би трябвало преподавателите в училищата, които дават добро образование на учениците, да получават по-добри заплати, каза Шулева.

Българското учителство очаква адекватни политически решения, а не политизиране на протеста, заяви зам.-председателят на ПГ на ДПС и председател на комисията по образование Лютви Местан.

Според него разговорът за образованието е необходим, но вот по време на избори е безпрецедентен политически феномен за условията на България.

Заплатите на учителите и учените, освен че са ниски, са и подценени, допълни Местан.

Андрей Пантев за съдбата на учителя

Депутатът от левицата и преподавател по история в СУ проф. Андрей Пантев взе думата с уговорката, че се изказва като преподавател с 40 години стаж и трето поколение учител и това не е просто професия, а “съдба”. Когато си възвишен, не само цифрите от ведомостта са измерител на твоето обаяние, посочи той. Пантев разкритикува прояви на стачкуващите учители, които не издават нито словесен, нито поведенчески “финес”. Не можеш да биеш тупан върху главата на премиера, да наричаш министрите “тикви”, защото това отношение към институциите ще бъде възприето от учениците, посочи проф. Пантев. Той се обърна към стачкуващите с въпроса: Кой ще каже, че сте се изнурили по мъки за българското образование. Според депутата конфликтът е започнал преднамерено, за да стане драма и да се върви към безизходица. В заключение проф. Пантев попита учителите дали “идеята за ножа и вилицата са единствен измерител” на тяхната стойност.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

270 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Buzz
    #271

    Нищо няма да стане-пак и за "N"-ти пореден път.Трябва, както през 1997 да излезем всички и да ги наритаме гадните комуняги и рязани бургии.

  2. R
    #270

    Не си спомням как стоеше въпроса с образованието през 1997-2001г. Май и тези които внасят вота имат съществен принос за сегашното му състояние, не знам само питам?

  3. TNT
    #269

    Затова понякога трябва да се гледа напред а не назад. Тези трбява да бъдат изритани час по-скоро... а след тях да дойдат нови. И те може да се окажат мародери но поне в момента не гознаем. А ако върнем същите то за тях вече знаем...

  4. Wittgenstein
    #268

    Стоеше така, че тогава се започнаха реформи в образованието, както впрочем във всички други области. Те бяха спрени от т.нар. "НДСВ" и от сегащното правителство. Българите още дълго ще се хапят за задника, че 2001 не дадоха втори мандат на ОДС, макар че може би още не съзнават докрай грешката си.

  5. БЕЗПАРТИЕН
    #267

    През 1997-2001 г. образованието бе в още по-лошо положение. Но учителите и най-вече синдикатите бяха хора на Костов и затова нямаше стачки като сега.А сега положението в българското образование е чудесно, министърът е най-почтения политик, правителството е съставено от ангели, но лошият Костов пак иска да го бутне и насъска своите синдикати и 130 хиляди учители да бутнат това чудесно управление.

  6. петров
    #266

    Да живее ИВАН КОСТОВ,спасителя на България, страшилище за ченгеларски комуноиди, тъпи мутри и царски мекерета.Ще му дойде отново времето и тогава да му мислят престъпниците-комунисти, докарали народа до просешка тояга.Прозрението е близко, от това ги е страх, това ги подлудява.

  7. HTC
    #265

    Тия комунисти-синдикалисти им е време да спират с опитите да ни докарат Мутрата Борисов за кефа на Гоце и Путин на власт!А гепача от Драгалевци да спре да се оглежда като мишка в трици за това нещо да намаже покрай цялата свинщина.

  8. гого тъпото
    #264

    разбра ли, че кандидат комуняга нищо няма да направи глупако глупав

  9. един
    #263

    ти идиот ли си или нас правиш на идиоти.

  10. гого тъпото
    #262

    некачествена продукция не разбирам за какво предендират - и тези заплати са им много

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.