Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Декември 2023 г. е бил толкова топъл, колкото и през 2022 г., но с повече валежи

1 коментар
Декември 2023 г. е бил толкова топъл, колкото и през 2022 г., но с повече валежи

Средните месечни температури през декември 2023 г. са били между 2 и 9 градуса Целзий, с отклонение от месечната норма между 1 и 5 градуса. Декември 2023 г. е бил също толкова топъл, колкото и последния месец през 2022 г., съобщиха от Национален институт по метеорология и хидрология (НИМХ).

Най-високата измерена температура е била 23.2 градуса на 3 декември в Средец, област Бургас. Най-ниската минимална температура в станция в населено място е била минус 10 градуса на 17 декември в Чепеларе, а най-ниската измерена температура е на връх Мусала на 23 декември - минус 13.7 градуса. В София най-високата измерена температура е била 19.2 градуса на 2 декември, а най-ниската – минус 6 градуса на 18 декември.

Месечните суми на валежа са били предимно между 50 и 150% от климатичната норма. Само в отделни станции е имало месечни суми на валеж под 50% от нормата (Видин - 36%) или над 150% (Самоков - 198%).

Месец декември 2023 г. е бил с по-големи месечни количества валеж от същия месец през 2022 г., но с по-малки от този през 2021 г. Най-голямото измерено 24-часово количество валеж е било 61 мм от дъжд и сняг в Гърляно, обл. Кюстендил, на 16 декември, като там натрупа снежна покривка с височина 50 см. Това е била най-високата снежна покривка за месеца, измерена в населено място.

На 7 декември валя сняг и се образува снежна покривка в Западните Родопи и в други планински райони над 1000 м надморска височина, както и в част от Североизточна България, където в комбинация със силния северен вятър имаше навявания и преспи. През периода 16–18 декември валя сняг и се образува снежна покривка в Предбалкана, в Рило-Родопската област и по високите полета на Западна България, както и в други части от Южна България. Най-голяма височина на снежната покривка беше измерена на Чeрни връх на 23 декември – 65 см.

В началото на месеца във височина над Балканите имаше много мощен югозападен поток, пренесъл топли въздушни маси. В Източна България и в подножието на северните склонове на планините духа умерен и силен поривист юг-югозападен вятър. Максималните температури в тези райони достигнаха 18–20 градуса, докато в районите, защитени от вятъра, температурите бяха едва 5–6 градуса. На 3 декември над страната премина добре изразен студен атмосферен фронт, имаше валежи от дъжд и сняг.

През периода 6–8 декември средиземноморски циклон премина през Гърция. У нас, в много райони, отново имаше валежи от дъжд и от сняг. През следващите два дни страната попадна в периферията на обширен и мощен антициклон, заемащ Източна Европа, и времето беше без валежи.

На 15–16 декември нов средиземноморски циклон премести от запад през Гърция на изток. Започнаха валежи, като на места в Южна България количествата бяха значителни. Температурите бързо се понижиха и в много райони дъждът премина в сняг. Силният снеговалеж на 16 декември прекъсна електрозахранването в някои части от страната. Поради липса на ток не работеха съоръженията в част от зимните курорти. Спрени бяха влаковете от Габрово заради паднали на железния път дървета.

От 17 до 20 декември мощен и обширен антициклон обхвана по-голямата част от Европа в умерените ширини и южните райони. България беше в югоизточната му периферия.

През последната седмица на декември времето беше предимно слънчево и температурите се повишиха, на 25 и 26 декември в много райони достигнаха около 20 градуса. Месецът завърши със сухо, сравнително топло и спокойно време.

Агрометеорологични условия

Климатичните аномалии в началото на зимата, с необичайно високи температури, надвишиха на много места 20–21 градуса. Това доведе до възобновяване на вегетационните процеси при есенните посеви в част от полските райони на страната. Топлото за сезона време провокира на места в крайните югозападни райони преждевременно, нежелателно, набъбване на пъпките при някои раноцъфтящи храстовидни и овощни видове (дрян, кайсия, праскова, череша).

Състояние на реките

През по-голямата част от месеца реките в страната бяха с водни количества около и под праговете за средни води и около праговете за ниски води. В резултат на валежи и снеготопене бяха регистрирани краткотрайни повишения на водните нива през периодите 2–5 декември и 16–17 декември.  

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. jivka65
    #1

    Времето тотално се изхахави

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.