Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Ще има ледени дни в Североизточна България

0 коментара
 През идната седмица започва по-продължително застудяване, прогнозира Анастасия Стойчева от НИМХ. Снимка: БГНЕС

След топлото време в началото на месеца, през идната седмица започва понижение на температурите от Северозапад, впоследствие и от Североизток. Отначало ще се понижат максималните температури, които в понеделник и вторник на много места ще доближат 0 градуса, в отделни райони ще останат и под нулата.

"От сряда нататък, когато валежите спрат, облачността се разкъса и намалее, когато и вятърът стихне, тогава очакваме понижение значително и на минималните температури", заяви в интервю за БГНЕС гл. асистент Анастасия Стойчева, ръководител на Департамент "Прогнози и информационно обслужване" и оперативен синоптик в Националния институт по метеорология и хидрология (НИМХ). Стойчева и допълни, че сутрин, най-често в сряда и в четвъртък, температурите ще са между минус 10 и минус 5 градуса.

Синоптикът добави, че в отделни райони са възможни и температури под тези – до минус 12 и минус 15 градуса, като увери, че това са по-нормални температури за умерения климатичен пояс през януари.

Стойчева отбеляза, че времето през януари е доста динамично и по тази причина имаме редувания на топло и студено време.

Периодът с ниски температури, който предстои, ще е по-продължителен. Той е с типични за страната януарски температури, но те ще бъдат под климатичните норми.

В южните райони ще се наблюдават гръмотевици заради голямата динамика и заради това, че на практика България се оказва в градиентната зона между топлите и влажни въздушни маси на юг от Балканския полуостров и студения въздух с ниски температури на север от нея.

Очакват се и важели. Отначало те ще бъдат от дъжд и ще са по-значителни като количество в Южна, впоследствие и в Северна България.

"С понижението на температурите към понеделник в много райони дъждът ще се примесва и ще преминава в сняг. В планините, разбира се, ще вали сняг. В Централната част от страната в понеделник очакваме повече валежи. Валежите във вторник постепенно ще отслабват и ще спират, от сряда нататък вероятността за валежи е много малка и ще има повече слънчеви часове", съобщи Стойчева.

Най-ниските температурите ще влязат със североизточен вятър в Североизточна България и затова в понеделник там се очаква да има поледици.

"Ще има и отрицателни дневни температури, т.е. ще имаме ледени дни. Най-голяма вероятността за това е в Североизточна България, във високите котловинни полета", посочи Стойчева и допълни, че в Софийско също ще има един, два дни от седмицата, в които дневните температури ще са малко под нулата.

Видът на небето ще е доста променлив, а вятърът ще сменя посоката си.

"Ще бъде, особено в Източна България, отначало южен, силен, поривист вятър, след това, като се обърне от североизток, пък ще донесе студен въздух, т.е. доста динамично време, което означава, че можем да очакваме включително и гръмотевици отново, различни прояви на метеорологичното време, характерни както за по-пролетните месеци, така и за типично зимните", заяви Стойчева.

Климатични аномалии

Стойчева обясни и на както се дължат топлите дни през зимния период:

"Като цяло характеристиките на времето са свързани с аномалии, което на чист български език означава отклонения от климатичните норми. Такива отклонения има във всеки един месец от годината при нас. Понякога те са по-големи, понякога по-малки, затова се редуват различен тип атмосферни процеси."

Синоптичката добави, че през започналия вече зимен сезон времето е доста динамично и по тази причина температурите с южен поток често достигат и надхвърлят 15 градуса.

Когато има пренос на топли и влажни въздушни маси от Югозапад, от Средиземноморието, от Северна Африка, в тези случаи в България се постигат такива високи температури.

На въпроса променя ли се картината на България по отношение на годишните сезони, Анастасия Стойчева отговори така:

"Общо взето ние имаме четири сезона, въпреки че характеристиките на тези сезони биха могли да бъдат доста променливи и да варират във времето в различни години. След 2005 г. все по-често зимните месеци имаме положителни отклонения на температурите, т.е. имаме по-високи температури – периоди с по-топло време, които се редуват с по-хладно време, и по-студено разбира се."

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.