Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Декларация на НАТО, приета на срещата на върха в Прага

0 коментара

Държавните и правителствените ръководители на 19-те страни-членки на НАТО се споразумяха днес да създадат сили за бързо реагиране, които да са готови за бързо прехвърляне, където е необходимо, по решение на Съвета на алианса. Запланувано е тези части да бъдат в първоначална оперативна готовност колкото се може по-скоро, но не по-късно от октомври 2004 г., и в пълна оперативна готовност не по-късно от октомври 2006 г. На срещата на министрите на отбраната през пролетта на 2003 г. трябва да бъде представен доклад за тяхната подготовка.

Лидерите на 19-те страни се договориха за модернизирането на военните командни структури на Алианса. Те одобриха доклад на министрите на отбраната, в който се представя проект за по-опростена, по-ефикасна и способна да се разгръща командна структура с оглед тя да отговаря на оперативните изисквания за всички видове операции на Северноатлантическия съюз.

19-те страни одобриха усилията на алианса да усъвършенства и развива нови военни способности за осъществяването на модерни военни операции в силно опасна среда. Всяка от страните-членки пое твърди и специфични политически ангажименти да подобри своите способности в сфери като отбраната срещу химическо, биологическо, радиологично и ядрено оръжиe, разузнаването, наблюдението и намирането на цели, бойната ефективност и др.

Лидерите на страните от НАТО се договориха да подкрепят одобрената военна концепция за отбрана срещу тероризма. Концепцията е част от пакет от мерки за увеличаване способностите на алианса в тази област, които включват също разширяване на обмена на разузнавателната информация и усъвършенстването на начините за реагиране в кризисни ситуации.

Отбелязано бе, че тероризмът става все по-сериозна и голяма заплаха за населението, силите и територията на държавите-членки на пакта, както и за международната сигурност. Решени сме да водим битка с този бич толкова дълго, колкото е необходимо. За да бъде борбата срещу тероризма ефикасна нашият отговор трябва да бъде многостранен и всеобхватен, се посочва в декларацията.

Приемането на България, Естония, Латвия, Литва, Румъния, Словакия и Словения за нови членове ще увеличи способността на НАТО да приема предизвикателствата на днешния и утрешния ден. Тези страни показаха ангажираността си с основните принципи и ценности, изложени във Вашингтонския договор, способността си да допринасят към всички видове операции на алианса, включително към колективната сигурност, особено в райони, където има кризи и конфликти. Ние ще започнем незабавно преговорите за присъединяване с цел подписването на протоколите за присъединяване до края на март 2003 г. и приключването на процеса на ратификация на време, за да могат тези държави да се присъединят към пакта най-късно на срещата на високо равнище на НАТО през май 2004 г., се посочва в документа. В периода до присъединяването им, алиансът ще включва в най-голяма степен поканените страни в дейностите си. Ние обещаваме, че ще продължим да ги подкрепяме и подпомагаме, включително чрез Плана за действие за членство, се заявява в декларацията.

Решено бе да се разшири сътрудничеството със страните от Съвета за евроатлантическо сътрудничество /СЕАП/ и Партньорство за мир. В бъдеще в тях могат да бъдат включени и Съюзна република Югославия и Босна и Херцеговина, щом се постигне необходимият напредък, включително пълно сътрудничество с Международния съд за военни престъпления в бивша Югославия.

Държавните и правителствените ръководители от НАТО се ангажираха да продължат да помагат на Македония и Албания да изпълнят задълженията за членство в НАТО и посочиха, че Хърватия също се има предвид за бъдещо членство. Поканените днес страни няма да бъдат последните, се посочва в декларацията. Албания и Македония са похвалени за съществения напредък в реформите и за подкрепата им за Алианса.

За Хърватия в документа се отбелязва, че напредъкът ъм бъдещо членство зависи от по-нататъшните усилия в реформите и от изпълнението на всички международни задължения, в това число сътрудничеството с Международния трибунал в Хага. Планът за действие за членство ще остане средството, чрез което ще бъде наблюдаван напредъкът на страните, стремящи се към членство в НАТО.

В документа се отбелязва още ролята на Алианса за сигурността в Югоизточна Европа и се потвърждава подкрепата за териториалната цялост и суверенитета на всички страни от този стратегически важен регион. Ще продължим да работим с нашите партньори в ЕСФОР и КейФОР, в ООН, ЕС, ОССЕ и останалите международни организации, за да помогнем за изграждането на мирна, стабилна и демократична Югоизточна Европа, се казва в декларацията.

В нея се посочва очакването страните от Югоизточна Европа да продължат да изграждат трайни многоетнически демокрации, да изкоренят организираната престъпност и корупцията, и да установят върховенството на закона. НАТО очаква от страните от Югоизточна Европа да си сътрудничат на регионално равнище и да изпълняват международните си задължения, в това число да предадат на правосъдието всички обвинени от Международния трибунал в Хага.

Напредъкът на реформите ще определи темпа на интеграция в евроатлантическите структури, се посочва в декларацията. В нея се отбелязва още, че присъствието на НАТО в региона ще продължи.

В декларацията се приветства успеха на мисията на НАТО в Македония "Червена лисица", като се отбелязва, че тя ще продължи в ограничен срок от време след 15 декември. В документа е отбелязана и готовността на ЕС да поеме тази операция когато условията позволят това.

Изказано бе задоволство от съществените постижения на Съвета НАТО-Русия след историческата среща на върха НАТО-Русия в Рим. Задълбочихме нашето сътрудничество за доброто на всички народи в евроатлантическия район. Страните-членки на НАТО и Русия работят в рамките на Съвета като равностойни партньори. Решени сме да задълбочим и разширим сътрудничеството с руската страна, се изтъква в декларацията.

Посочено бе, че НАТО ще продължи да поддържа тесни връзки с Украйна, която трябва недвусмислено да покаже, че уважава ценностите на евроатлантическата общност.

Потвърдено бе, че сигурността в Европа е тясно свързана със сигурността и стабилността в Средиземнорието. Ето защо бе решено да се разширят съществено политическите и практическите измерения на диалога със средиземноморските страни.

Изтъкнато бе, че НАТО и Европейският съюз имат общи стратегически интереси. Успехът на това сътрудничество бе очевиден в съгласуваните действия на Балканите за възстановяването на мира и създаването на условия за благоденстващи и демократични общества, се изтъква в декларацията.

С цел насърчаването на мира и стабилността в евроатлантическия район НАТО ще продължи да развива плодотворното си и тясно сътрудничество с ОССЕ, а именно при предотвратяване на конфликти, действия в случай на криза и възстановяне след даден конфликт.

Страните-членки на НАТО откликнаха на призива на Съвета за сигурност на ООН да подпомогнат афганистанското правителство в усилията му да възстанови сигурността в Кабул и околностите. Посочено бе, че сили на алианса са гръбнака на Международните сили за поддържане на сигурността /ИСАФ/. НАТО прие да осигури подкрепа в определени области за следващите страни, които ще поемат ръководството на ИСАФ, с което демонстрира своята ангажираност. Но отговорността за гарантиране на сигурността и законовия ред в цял Афганистан е в ръцете на самите афганистанци, се посочва в документа.

Нашата среща на върха показва, че европейските и северноамериканските съюзници, които вече са обединени от историята и общите ценности, ще останат общност, решена и способна да защитава територията, населението и силите ни срещу всички заплахи и предизвикателства. Повече от 50 години НАТО е защитавала мира, демокрацията и сигурността в евроатлантическия район. Задълженията, които поехме в Прага, ще осигурят алиансът да продължи да играе жизненоважна роля в бъдеще, се посочва в края на документа.

Лидерите на 19-те страни-членки на НАТО приеха днес също декларация, в която настояха Ирак "цялостно и незабавно" , без условия или ограничения да изпълни резолюция 1441 на Съвета за сигурност на ООН за разоръжавенето му, както и всички останали резолюции на международната организация по този въпрос. Те посочиха, че са готови да предприемат "ефикасни действия" в подкрепа на усилията на Обединените нации по разоръжаването на иракската държава.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.