Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Дела в САЩ срещу цигарените фабрики отказали "Импириъл тобако"",N

0 коментара

Съдебни дела в САЩ срещу българските цигарени фабрики, предложени за приватизация, са сред причините "Филип Морис" и "Импириъл тобако" да се откажат да подадат оферти. Това съобщи изненадващо във вторник вицепремиерът и министър на икономиката Лидия Шулева. Тя отиде в парламента, за да отговори на атаките от БСП и Новото време, които се обявиха срещу закриването на губещи дружества на "Булгартабак холдинг".

Предложените за продан български фабрики фигурирали в списъците на фирми, срещу които има заведени дела заради липсата на предупреждение на потребителите за вредата от тютюнопушенето.

"За съжаление, българските фабрики са ответници по тези искове. Те са изнасяли цигари за САЩ и в момента са ответници за суми, които не са внасяли по ескроу сметките и не са уредили извънсъдебно своите задължения", каза Шулева в кулоарите на парламента.

Тя допълни, че ръководството на "Импириъл тобако" е посочило, че точно този факт може да навреди на имиджа на компанията.

Износът е бил до 1999 г., количествата не са големи. Министерството на икономиката е определило адвокати, които да уредят плащанията по делата, допълни Шулева.

Като причини да постъпи само една оферта - от БАТ за пула "София БТ" и "Пловдив БТ", вицепремиерът посочи и влизането на България в ЕС само след 2 години, когато ще отпаднат митата върху вносните цигари. Европейските забрани срещу рекламата на цигари, както и кампанията срещу вредата от тютюнопушенето поставя в доста стагнираща обстановка производителите на цигари, посочи Шулева. По думите ѝ, увеличените акцизи за цигарите също създават по-широк черен пазар и поставят под риск изрядните производители.

Като причина за втория пул - "Благоевград БТ" и "Слънце Стара Загора БТ", да не бъде подадена нито една оферта Шулева посочи и фактическия срив на старозагорското предприятие.

Вицепремиерът пита Новото време и БСП защо крепят губещи фирми

Само две от 9-те цигарени фабрики на "Булгартабак холдинг" са печеливши, останалите седем са губещи. От 1989 г. досега пазарите на холдинга са се свили три пъти и в момента той разполага с 3 пъти повече от необходимите производствени мощности.

Защо искате за сметка на данъкоплатците държавата да продължава да поддържа дружества във фактически фалит, се обърна Шулева към депутатите от Новото време и БСП, които протестираха срещу затварянето на цигарените производства във фабриките в Шумен и Хасково.

Вицепремиерът изнесе данни, че срещу 8-те хил.лв. печалба на фабриката в Шумен за първите шест месеца т.г. стоят над 10 млн.лв. загуби, а пазарният дял на предприятието не може да достигне 2 на сто.

Дълговете на хасковското предприятие пък са нараснали от 36.416 млн.лв. към 31 декември м.г. на 39.503 млн. в средата на тази година. Същевременно приходите му са намалели с 36 %, реализацията в натура на продажба на тютюневи изделия - с 45 %, а пазарният дял на дружеството е под три на сто. Натоварването на мощности за производство на цигари за деветмесечието в "Хасково БТ" е около 10 %, което означава, че за деветте месеца предприятието е работило едва около 20-25 дни общо, а в същото време всеки месец се начисляват заплати на 485 души. По думите на Шулева, през последните три години хасковската фабрика всъщност изяжда собствения си капитал.

Шулева напомни, че и във двете фабрики се закрива производството на цигари, но остава тютюнопреработката и шансът на двете дружества да се задържат в този сегмент на пазара.

Държавата не може да си позволи да поддържа предприятия с големи задължения и загуби, приватизацията и преструктурирането на групата "Булгартабак" е единствена алтернатива за развитието на целия отрасъл, бе категорична Лидия Шулева. В отговор на депутатското питане на Юлияна Дончева от Новото време Шулева предположи, че има заинтересовани от запазване на сегашното статукво и затова приватизацията на Булгартабак се е забавила с 10 години, което е отказало почти всички сериозни кандидат-инвеститори.

Вицепремиерът допълни, че не е време за популизъм, а е необходим технократски поглед към случващото се в тютюневия сектор.

В отговор на БСП питането за Хасково Шулева каза, че държавата не може да си позволи да продължава да източва двете печеливши фабрики в Благоевград и в София, за да покрива разходите и загубите на останалите седем.

100 работници поискаха оставки, БСП ги подкрепи

Докато вицепремиерът отговаряше на депутатските въпроси в парламента, пред сградата на Народното събрание около стотина организирани от КНСБ и Подкрепа работници от Булгартабак скандираха искане за оставката на Шулева. Протестът бе уважен от БСП-депутатите Ангел Найденов и Емилия Масларова, които обещаха на работниците, че социалистическата партия няма да се откаже от искането си приватизацията на "Булгартабак" веднага да спре и холдингът да остане държавен поне до влизането на България в ЕС.

Вън протестиращите работници скандираха, че си искат неизплатените общо над 4.5 млн.лв. заплати. Вътре вицепремиерът Шулева обясни, че "Шумен БТ" няма поръчки години наред и начислява заплати за престой, а в "Хасково БТ" през първите девет месеца са работили общо по-малко от 30 дни.

Разбирам хората, които протестират с искането "Дайте ни парите", но ако ги изплатим, това няма да са изработените от тях пари, а на всички данъкоплатци, каза Шулева.

Тя обаче успокои, че чрез създадения социален фонд на Булгартабак изостаналите заплати ще бъдат уредени, нищо че не са изработени. Съкращенията при преструктурирането са и шанс за работниците да получат до 20 заплати обезщетения. Ако сега спрем процеса, само след броени месеци хората в "Шумен БТ" и в "Хасково БТ" ще останат не само без работа, но и без всякакви гаранции от страна на държавата, допълни Шулева.

По искане на социалистите, в петък в парламента ще има дебат за "Булгартабак". Днес говорителят на БСП Ангел Найденов заяви, че с приватизацията правителството поставя под въпрос развитието на целия тютюнев сектор и е най-добре да се откаже от нея.

Найденов цитира и оповестените още преди месеци от Новото време данни за възнагражденията на Надзорния съвет на "Булгартабак" от по 2094 лв. месечно, които бяха отречени от холдинга.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.