Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Делото срещу българските медици пренасрочено за 2 юни

0 коментара

Народният съд на Либия пренасрочи на 2 юни делото срещу българските медици, обвинени, че умишлено са заразили със СПИН 393 либийски деца.

На днешното заседание съдът реши също да отложи разпита на обвиняемите и да разреши задържаните да бъдат прегледани от специалисти и ако е необходимо - лекувани. Съдът разреши международни посещения на обвиняемите и отказа да промени наложената им мярка за неотклонение, съобщи БТА.

За разлика от предишните заседания, делото днес се гледа в сградата на Полицейската академия близо до Триполи. За първи път журналистите и телевизионните оператори имаха възможност да снимат в залата. Журналистите имаха и възможност да разговарят със задържаните, които споделиха, че през първите три месеца в ареста са били изтезавани и подложени на постоянен психически тормоз. На въпроса какви са били изтезанията, те отговориха - "с електричество" и "средновековни". Българите се оплакаха, че не са получили специализирана медицинска помощ.

Общо шестима българи - медицинските сестри Кристияна Вълчева, Нася Ненова, Валентина Сиропуло, Валя Червеняшка и Снежана Димитрова и д-р Здравко Георгиев - са обвинени в умишлено заразяване със СПИН на 393 либийски деца в детската болница в Бенгази, както и в заговор срещу Джамахирията и в нарушаване на нормите на живот и морала в Либия. Подсъдими по същия процес са и един палестински лекар, върху чиито признания почиват по-голяма част от обвиненията, както и девет либийци.

По първите две обвинения либийското законодателство предвижда смъртно наказание.

В залата днес имаше много повече хора от обикновено. Освен българските журналисти там бяха специално поканените от либийската страна кореспондент на Ройтерс и седем арабски журналисти, сред които и репортер на най-големия египетския вестник Ал Ахрам и журналисти от Сирия, Йордания и арабски вестници, издавани в Лондон. Либийските медии бяха представени от националната телевизия на Либия.

В залата присъстваха и международният наблюдател от Тунис адвокат Мохамед Бакар, представител на палестинското посолство в Триполи /обвиняем номер едно по делото е палестинец/, представител на мисията на ООН в Триполи, представители на българското посолство, на Междуведомствената комисия по делото и консултантът на българската страна д-р Данаил Бешков.

Всички защитници цитираха в изказванията си речта на либийския лидер Муамар Кадафи в Абуджа. Те повториха, че тя трябва да се възприема като "тезиси за разглеждането на възникването на болестта и фактите в Либия".

На 27 април в Абуджа при закриването на среща на върха на африканските страни, посветена на борбата със СПИН, Муамар Кадафи спомена процеса в Триполи и свърза медиците с ЦРУ и МОСАД. Кадафи посочи, че разполага с веществено доказателство, че заразяването със СПИН е било извършено по поръчка на тези ведомства, което не може да бъде опровергано. Той поиска със случая да бъдат запознати Световната здравна организация, Червеният кръст, ООН и целият свят и заяви, че процесът ще се превърне в световен процес - така, както стана с делото Локърби.

На днешното заседание адвокатите на либийските подсъдими също поискаха доверениците им да бъдат разпитани. Те заявиха, че е важно съдът да се запознае с повече подробности за това, което е станало в детската болница в Бенгази. Почти всички адвокати, но не и Владимир Шейтанов, поискаха отлагане, за да се запознаят допълнително с материалите по делото.

Либийският защитник на българските подсъдими адвокат Осман Бизанти връчи на съда писмо от българското посолство, с което гарантира, че ако бъдат освободени под гаранция, българите ще останат на разположение на съда.

Наетият от роднините на обвиняемите адвокат Владимир Шейтанов изрази съчувствие към трагедията на либийските семейства, чиито деца са заразени със СПИН, но допълни, че, от друга страна, вече две години и няколко месеца от свобода са лишени пет български медицински сестри, някои от които имат по две деца, страдащи не по-малко от либийските. Адвокат Шейтанов връчи на съда меморандум с основните си искания - допускане на свидетели на заседанието в съответствие с либийския наказателно-процесуален кодекс, медицинска експертиза от международно признати учени, възможност за подсъдимите да дадат обяснения по фактите в това дело. В показанията на подсъдимите има много противоречия и неистини и съдът трябва да се запознае с причините те да се появят, каза адвокат Шейтанов.

От своя страна адвокат Бизанти подчерта в изказването си пред съда, че обвиненията се основават само на показанията на подсъдимите. Според него е необходимо да бъдат изслушани обвиняемите и свидетели и да се позволи лечение на обвиняемите.

Много е важно пред съда да се явят "свидетели на отрицанието" - международно утвърдени специалисти по СПИН, каза също Бизанти.

Последен, както обикновено, говори прокурорът. Той подчерта, че досега защитата е представила всичките си искания, че всички данни по делото се съдържат ясно и категорично в документите.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.