Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Демографският проблем раздалечава още регионите

Силистра и Сливен изостават над два пъти по производителност на човек от големите центрове и четири пъти от София

3 коментара
Демографският проблем раздалечава още регионите

Демографският проблем е най-голямото предизвикателство пред страната ни. Регионалните различия продължават да се задълбочават. Най-развитите икономически региони остават София, Пловдив, Варна и Бургас. Те привличат чуждите инвестиции и усвояват европейски средства, развивайки високотехнологични производства.

Трансформацията на индустрията от продукти с ниска добавена стойност и съответно нископлатени служители към производства с по-висока добавена стойност, изискващи съответно квалифицирани и високоплатени работници, ще бъде ключов за бъдещото развитие на регионите.

Това са основните изводи от ежегодния доклад "Регионални профили: показатели за развитие", който се изготвя за осма поредна година от Института за пазарна икономика (ИПИ) и беше представен в четвъртък.

Икономическите центрове дърпат перифериите напред

Големите икономически центрове, като София, Пловдив и Варна, все повече се ориентират към по-високотехнологични производства и максимално използване на потенциала на своите периферии.

Силно изразен в това отношение е примерът на София. Периферните общини около нея и област Перник отбелязват сериозни положителни тенденции в производството, отчита ИПИ. Столицата остава най-богатата област с БВП на човек от населението в размер на 30 295 лв. (2017 г.). Това е далеч пред втората област Стара Загора - със 17 550 лв.

Информационните технологии, макар и концентрирани в столицата, също постепенно намират път към другите големи центрове – основно към Варна и Пловдив, но с потенциал и за някои вторични центрове.

Трудоемките производства, чийто модел се основава на ниската цена на труда, се ориентират към региони със съответното предлагане на работна сила, например около Хасково - Кърджали или Плевен - Враца.

Високата заетост и растящата цена на труда ще стават все по-определящи фактори за инвестиционните решения на компаниите в промишлеността.

На фона на пъстрата карта и различния икономически профил на областите в страната, отговорността на местните власти да оценят своята ниша и потенциал за развитие е в основата на регионалното развитие, посочват от ИПИ.

Пазар на труда

Различията в регионите са силно изразени в данните за пазара на труда, като коефициентът на заетост за лицата между 15 и 64 години през 2018 г. варира от над 75% в столицата София до около 52% в Монтана, което е близо 25 процентни пункта разлика.

Именно по отношение на заетостта се вижда по-ясно и изоставането на Северозападния регион, като Видин и Враца също регистрират коефициент на заетост под 60%. В региона се наблюдава и най-голямото струпване на малки обезлюдяващи се общини с твърде високи нива на безработица от над 25%.

Областите с повече проблеми на пазара на труда имат и влошена структура на работната сила. В Разград, Кърджали, Търговище, Сливен и Силистра около една трета от населението е с основно и по-ниско образование през 2018 г. В тези области на един човек с висше образование се падат по двама с основно или по-ниско. В останалите области висшистите са повече от тези с основно или по-ниско образование, а в столицата съотношението е 12 висшисти на един с основно или по-ниско образование.

Социално развитие

Демографските процеси в страната продължават да бъдат силно негативни. През 2018 г. населението над 65 години вече е една трета от това в трудоспособна възраст (между 15 и 64 години).

Отрицателният естествен прираст и механичният отлив водят до това, че почти всички области устойчиво губят хора. Запазва се тенденцията по един областен град да изчезва всяка година от България. През 2018 г. населението е намаляло с 51 хил. души общо за страната. Единствено София традиционно увеличава своето население, макар и с едва около 3000 души общо за 2017 и 2018 г., посочват от ИПИ.

Освен в София механичният прираст е положителен и в областите Пловдив, Бургас и Варна. Областите Стара Загора и Шумен вече успяват да държат сравнително балансиран броя на изселванията спрямо заселванията, а Кърджали в някои години, например 2018 г., изпреварва всички с положителния си механичен прираст.

Най-влошен по традиция е механичният прираст на населението в Смолян, макар през последните три години да се подобрява, отчитат от ИПИ.

Образование

В сферата на образованието регионалната карта изглежда различно. Столицата отново е напред, но следващите я области Габрово, Смолян, Варна и Велико Търново показват добри резултати в отделни категории.

В област Габрово се регистрира най-високият коефициент на записване на населението в V–VIII клас – над 95% за 2018 г., при едва около 76% в Добрич и Търговище.

Област Смолян има най-нисък процент на отпадналите от основно и средно образование (под 1%). Учениците се представят силно и на матурите по български език и литература (4.19 средна оценка за 2019 г.). Лидерите са столицата (4,53), Варна (4,26) и Пловдив (4,25).

Среден успех под "добър" 4 на матурата по БЕЛ се наблюдава в областите Силистра, Кърджали, Разград, Ямбол, Хасково, Шумен, Търговище и Софийска.

Макар Велико Търново да няма високи резултати в училищното образование, областта, заедно със София, продължава да има най-много студенти на хиляда души от населението - съответно 69 и 73 студенти на хиляда души.

Престъпност

Смолян и Кърджали са областите с най-малко регистрирани престъпления срещу личността и собствеността – по 5 случая на хиляда души.

В Бургас, Варна и София тези престъпления са три пъти повече - около 15 случая на хиляда души. Варна и София отчитат и най-ниската разкриваемост с едва една трета установени извършители на престъпленията.

Смолян е на първо място и по качество на околната среда, с най-малко образувани битови отпадъци на човек и най-ниски въглеродни емисии.

Столицата от своя страна отчетливо води по отношение на интензивността на културния живот. Посещенията в кината и театрите на човек от населението са съответно тройно и двойно повече спрямо средното за страната.

В по-общ план картината на социалното развитие е сравнително по-шарена спрямо тази на икономиката, но доходите и възможностите за реализация на пазара на труда традиционно доминират миграционните нагласи у хората, отбелязват от ИПИ.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

3 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. join_alex
    #3

    Факт е, че много български градове нямат пълния си потенциал - икономиката трябва да вложи в тях, да осигури работа, доходи и чак тогава всич1ко ще потръгне. Иначе всички бягат към големите...

  2. Коментарът е изтрит в 01:14 на 8 януари 2024 от автора.
    #2
  3. mediaman
    #1

    Чудно как при тази смислена държавна политика и мерки демографията продължава да се влошава. Трябва да е ход на опозицията за дестабилизиране на кочината. Нямам друго обяснение.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.