Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

"Демократична България": След председателството си страната няма гарант за европейско развитие

14 коментара
Владислав Панев, Христо Иванов и Атанас Атанасов

В края на европредседателството на България в страната няма гарант за нейното европейско развитие. Такъв е един от изводите на "Демократична България" за шестте месеца, в които държавата ни председателстваше Съвета на Европейския съюз.

"Има ли в България гарант за нейното европейско развитие. Отговорът е "не", защото България няма политика за излизане от състоянието на енергийна колония на Кремъл. България няма и политика за излизане от състоянието на корупцията, което е заразило и банковата система и заради което виждаме недоверието на нашите европейски партньори", обобщи на пресконференция в сряда съпредседателят на "Демократична България" Христо Иванов, след като отговорникът по европейските теми в коалицията Стефан Тафров представи общата позиция.

Лидерът на ДСБ Атанас Атанасов пък обърна внимание, че "Борисов вчера пред празната зала на Европейския парламент заяви, че българското европредседателство е успешно". "Това е интересно твърдение, защото не знам какво трябва да се случи, за да му се даде оценка "неуспешно", но според Борисов то е успешно, защото по време на тези 6 месеца нито една кола не е загаснала“, каза Атанасов.

"Това е типична оценка на човек, който работи в охранителния бизнес. За охранителите е много важен общественият ред по време на събитията", добави той.

Лидерът на ДСБ напомни, че вчера от обединението "Демократична България" оповестиха документи, според които България може да загуби около 1 млрд. лева по оперативна програма "Транспорт и транспортна инфраструктура".

"По време на европредседателството Борисов вадеше едни карти, посочваше откъде какви маршрути ще минат - жп линии, магистрали. А готовите пари, които трябва да бъдат усвоени за жп отсечката Елин Пелин - Костенец, няма да бъдат усвоени, защото България не е готова с процедурите", отбеляза Атанасов.

По думите му е създадена организация за пренасочване на парите към Видинско, но правителството отказвало да го направи, защото саботирало развитието на Северозападния България.

"Очевидно е шикалкаването ни по темата за Банковия съюз. Повече от ясно е, че това е поставено само на нас задължително, но недостатъчно условие за влизането ни и в ЕРМ2 (Европейския валутен механизъм). Можем сами да си отговорим на въпроса защо сме третирани по този начин. Защото никой не ни вярва, че надзираваме добре банките си. В прав текст ни се казва, че надзорът е пробит и БНБ е зависима от властта. Обаче се правим на неразбрали. За наше добро е тази зависимост да се разкъса, а това ще стане най-лесно чрез сътрудничество с Банковия съюз", коментира Владислав Панев от "Зелените".

Коалицията благодари за "усилията на всички безименни и понякога недооценени дипломати и други държавни служители, хора от бизнеса и от неправителствения сектор, доброволци и просто граждани, работили за страната си" по време на европредседателството.

"Усилия положиха и управляващите и особено премиерът, но само, за да използват безогледно председателството за подобряване на собствения си имидж. Медийната пушилка, на която станахме свидетели през последните шест месеца, не успя да прикрие застоя и кризата във всички сфери, близки до всекидневието на хората - социалната, образованието, здравеопазването, сигурността“, се казва в позицията на обединението.

Според демократите, докато в центъра на дискусиите в ЕС е било бъдещето на европейската интеграция, България е останала встрани и това е заплаха страната ни да остане в периферията на ЕС.

"Угодническата политика на Борисов и Радев към Путин и Ердоган, демонстрирана през последните месеци, превръща страната ни в лесна плячка за авторитарните и антиевропейски режими в Русия и Турция. Нашите европейски партньори трудно ще ни допуснат там, където се взимат важните решения и се изработват важните политики. Там троянски коне са опасни", се посочва още в общото становище.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

14 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Bлaдo
    #14
  2. tibia
    #13

    Благодаря за мненията. Атанас Атанасов е роден през 1959 г., значи през 1989 г. е бил на 30 години. Средно образование се завършваше на 18-19, после казарма и после висше. Във визитката му пише, че е бил съдия в Русе, след това прокурор в Разград. На 35 години става директор на РДВР Разград. Атанасов е генерал и ако искате да разберете фактите първо си отговорете на въпроса къде и кога е станал офицер. До 1989 г. имаше членове на БКП, безпартийни комунисти и простолюдие, а някои от безпартийните

  3. Коментарът е изтрит в 16:46 на 5 юли 2018 от автора.
    #12
  4. trezwomislesht
    #11

    За ограничените възможности на България Борисов постигна добро представяне по време на европредседатлството. Все пак на някои политици им се изясни къде сме на географската карта. Може би малко преигра с темата за Западните Балкани, но е разбираемо - показа, че има по изостанали от нас. Въпросът е ще съумее ли да използва спечеленото във външно политически аспект в сферата на вътрешната политика...

  5. trezwomislesht
    #10

    ===България няма политика за излизане от състоянието на енергийна колония на Кремъл.==== Чудно - коя ли държава в Европа /и не само/ не е в енергийна зависимост от Русия. Или трябва да се плещят глупости. Единствено правилното мнение е, че настина никой не вярва в надзора упражняван от БНБ, особено след КТБ, искането на Европа е да преминем към надзор на ЕЦБ. За да не повторим Гърция.

  6. trezwomislesht
    #9
  7. Коментарът е изтрит в 13:01 на 5 юли 2018 от автора.
    #8
  8. Kruger
    #7

    А по същество - очевидно е, че мафията не иска България да е част от банковия съюз (неговите правила и надзор). Не иска БГ да е правова държава. Дано хората да го поискат. Иначе ще продължават да живеят в най-бедната, най-корумпирана и най-изоставаща членка на ЕС.

  9. Kruger
    #6

    Ат. Атанасов никога не е бил член на БКП. Просто лъжете и няма как да докажете лъжата си. Да перифразирам известната народна поговорка - комуниста вика дръжте комуниста. Както навремето с "партийната книжка" на Софиянски. Ат. Атанасов е бил прокурор между 89 и 92-ра год. в "сталинския" гр. Разград.

  10. tibia
    #5

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.