Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Депутати обмислят промени за равни права на майката и бащата след раздяла

1 коментар
Снимка: Архив

Отдавна отлаганите законодателни промени за въвеждане на равни права на двамата родители след раздяла или развод и наказване на отговорните за родителското отчуждение майки или бащи обмислят депутати от управляващото мнозинство. По инициатива на ПП-ДБ в парламента във вторник се състоя кръгла маса с участие на организации на родители и отговорните държавни институции по повод споровете за родителски права след раздяла.

Участниците се обединиха, че законодателни промени са необходими, а народните представители се ангажираха да проучат становища на различни заинтересовани страни.

Събитието се организира след случая с убийството на Пейо Пеев, чието тяло беше открито в автомобил в столичния кв. "Драгалевци". То постави много въпроси, свързани с правата на бащите, които много по-рядко в сравнение с майките получават упражняването на родителските права, а понякога необосновано са лишени от възможността да виждат и отглеждат децата си.

Миналата седмица с призив за реформи и равни права на родителите излезнаха на протест граждани, родители и близки и приятели на Пейо Пеев под наслов "В памет на един баща, убит, борейки се да бъде с детето си".

Експерти, съдии, адвокати, представители на гражданския сектор, родители и народни представители обсъдиха какви са настоящите законови пречки за практикуване на споделено родителство и какво трябва да включват евентуални бъдещи законодателни промени. Обсъди се и въвеждането на закон за работата на психолозите, за да се гарантира подобряване на процесите при бракоразводни дела и работа с деца.

Народните представители и отговорните институции признаха, че са закъснели с приемането на промени в Семейния кодекс и казаха, че е назрял моментът да се промени законът. 

Надежда Йорданова от ПП-ДБ заяви, че има текстове в процес на подготовка, които да стъпят върху предложения от 2016 г., но не се ангажира с взимането на окончателно решение, докато не се чуе мнението на ангажираните с темата страни. Тя подчерта важността на работата и със самите родители, за да се възстановят по-бързо след раздялата. Йорданова предложи в Закона за закрила на детето да се добавят като уязвима група децата, жертви на т. нар. родителско отчуждение.

"Сегашното законодателство позволява съвместно родителство само когато родителите се споразумеят за това", уточни Йорданова.

"Една от възможностите е оборимата презумпция. В момента съдът, когато тръгне по исков ред, е длъжен да се произнесе по това, независимо дали има или не спор по отношение на родителските права, а ако единият от родителите поиска да се произнесе, само тогава ще се произнася – това е оборимост на презумпцията", добави Екатерина Захариева от ГЕРБ. По думите ѝ целта е родителите да не се впускат в излишни спорове за децата. "Това, което трябва да ни води, е висшият интерес на детето", подчерта Захариева. Тя допълни, че не се предвижда промяна на съдилищата, които гледат бракоразводните дела.

По време на кръглата маса част от представителите на родителските организации настояха за разписването на официални дефиници за споделеното родителство и родителското отчуждение, както и дали приемните родители влизат в казуса.

Родители, присъстващи на кръглата маса, разказа от първо лице с какви предизивкателства се сблъскват при работата със социалните работници и отправиха критики към отговорните институции.

Камен Медаров сподели, че според него проблемът не е в законите, а в прилагането им на практика. Според него има разминаване между закона и практиката, особено при изпълението за предаване на дете. Съдът е разпоредил, че родителят трябва да го предаде в например събота, а самите интитуции не работят тогава, следователно няма кой да проследи процеса по предаването.

"Дете, което не вижда родителя си, изпада в ситуация, която води до слаб успех в училище, агресия и дори опити за самоубийство…Когато двама души се разделят, детето се уврежда безвъзвратно", каза Гален Тодоров.

Социалният министър Иванка Шалапатова увери, че ще се работи за подобряване капацитета на работещите по темата. Според изпълнителния директор на Агенцията за социално подпомагане Надя Танева към социалните работници има по-големи очаквания, отколкото позволяват техните правомощия. Тя призна, че на места липсват компетенции.

"Най-много ми харесва идеята, че ще се стимулира равното участие и на двамата родители в отглеждането на детето", каза адвокат Йорданка Бекирска. По думите ѝ в момента Семейният кодекс заставя съда да избере кой от двамата родители е по-годен за изпълнение на родителските права.

Зорница Шуманова, национален координатор по въпросите за домашното насилие към Министерството на вътрешните работи, смята, че споделеното разпределяне на родителските права е възможно, когато родителите са запазили добри отношения помежду си. По думите ѝ тази форма на разбирателство има предимства, като родителите могат по-пълноценно да участват в живота на детето. Шуманова уточни, че ако детето се използа като оръжие за отмъщение от страна на родителите, това да се води като случай на домашно насилие и да бъде добавено към Закоза за защита от домашно насилие (ЗЗДН).

Шуманова, допълни и че до месец март трябва да бъдат обучени около 640 полицейски служители за разпознаване на домашно насилие и да прилагат новите изменения по ЗЗДН.

Според Пламен Борисов от фондация “Споделено родителство” в момента няма добър модел за проследяване на спазването на съдебните решения при развод по отношение на контактите с децата. Така в 96% от случаите на конфликт между двама родители съдът се произнася в полза на майката и присъжда попечителството над децата на нея - така детето често губи контактите с баща си. Според Борисов системата не реагира своевременно и адекватно. "Законът в България вкарва в изкуствена война родителите и това се превръща в едно състезание", коментира той.

Съдебните дела за попечителство често се превръщат в дълготраен процес, водещ до нанасяне на дълбоки емоционални сътресения на засегнатите деца. Споделено родителство би могло значително да намали тези травми и да предостави на децата по-стабилна и подкрепяща среда за растеж, смята Борисов.

Прокарването на реформата би спомогнало за повишена емоционална устойчивост, по-добро представяне в училище, развитие на творческия потенциал, самочувствие и чувство за принадлежност в децата. В Гърция такъв закон беше приет преди две години, с определена минимална граница за време от 35% прекарано от детето с всеки един родител, допълни Борисов.

Разгледан бе и въпросът как законово ще се регулира времето за прекарване на детето с родителите, ако децата са бебета/кърмачета, единият родител живее в друг град или държава, или децата или родителите имат здравословен проблем.

Николай Николов от "Асоциацията на бащите" се изказа негативно за споделеното родителство по съдебно решение. Има съдебни решения, където е постигнато споделено родителство. Проблеми обаче възникват, когато, например, един от родителите реши да живее на друго място, което налага отново да се вземе решение за родителските права, допълни Николов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Mina
    #1

    Сега разбирам, че родителите нямат равни права при развод. Мислех си, че едностранното попечителство е само, когато с другия родител нещо не е в ред.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.