Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Десет години безвремие

В идните 25 години няма изглед да достигнем средноевропейските нива на доходи и стандарт на живот

26 коментара
Десет години безвремие

10 години са много време. Това са:

Два и половина управленски мандата

Два и половина парламентарни мандата

Два президентски мандата

Два мандата на ВСС

Почти мандат и половина на главния прокурор

Един мандат на конституционен съдия

Горните субекти са тези, които трябва да гарантират правовия ред и да създават сигурност и предвидимост, които благоприятстват добрите условия за бизнес и живот.

Да се измери успехът от тяхната работа обективно е непосилна задача, обречена на неуспех и критики от всички страни.

Правилото гласи, че ако икономиката расте, то „отговорните” са си свършили работата. И наистина, за периода 2008 – 2017 г. у нас:

Икономиката нарасна с темп над средния за ЕС

Коефициентът на заетост се увеличи чувствително и достигна рекордно високи нива;

Доходите се повишават като стандартът на живот достига близо половина от средното за ЕС.

С какви темпове се случват тези развития, дали са за всички и в каква степен е отделен въпрос.

Има обаче и друга гледна точка. Тази, която казва, че тези положителни процеси са факт въпреки работата на отговорните за общата среда институции. Тук основният аргумент е този на големите пропуснати ползи, които гражданите и бизнеса понасят през цялото време поради неефективността на институциите и високата цена, която "плащат”, за да живеят и работят у нас.

По-надолу ще демонстрираме, че през последните десет години май в България развитието е въпреки администрацията, управлявана от властимащите.

Единият подход е да сравним България в провеждането на реформи с други страни. Това, обаче, не се харесва на политиците и управниците. Страната ни винаги е уникална, в изключителна ситуация, на кръстопът и в невъзможност да постигне "широк обществен консенсус" за необходимите реформи.

Затова ще проследим, без сравняване с останалите страни, развитието на страната ни по номинални измервания [1] за стандартни процедури/процеси по съобразяване със законодателството.

Равносметката е очевидна. Генерална промяна няма. Администрацията продължава да налага правила и изисквания отпреди повече от 10 години, въпреки титаничните ѝ усилия за електронно правителство и реорганизация на работата, редицата доклади на международни консултанти и милионите евро, похарчени за техника.

Каквото и да е обяснението (липса на знание, на воля, на желание или просто абсолютно нехайство), непонятно остава как е възможно да не се направят елементарни реформи.

Всъщност, този коментар не е за горните проблеми. Това е принципен коментар за пропуснатите възможности за растеж. Всеки властимащ, който се хвали, че икономиката се развива добре, всъщност трябва да обяснява защо:

В идните 25 години няма изглед да достигнем средноевропейските нива на доходи и стандарт на живот;
Има хора и цели региони, които са трайно изключени от ползите на растящата икономика;
Бизнесът масово е ограничен да расте от стряскащото несъответствие на уменията, които младите придобиват в училище и в университета, и това, което реално се търси на пазара на труд.

[1] Използваме данните на "Правене на бизнес” на Световната банка без да гледаме общия резултат на България през годините или мястото ѝ, тъй като често това са основните причини за движението нагоре/надолу, а и има поне четири промени в методологията на изчисление на общите резултати.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

26 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Коментарът е изтрит в 15:18 на 3 декември 2021 от автора.
    #26
  2. Практик от София
    #25

    Йоан 1:1-18 В началото бе Словото; и Словото беше у Бога

    А в нашия случай ?
    Не "в", а преди началото бе Планът; и той беше у Партията и Службите

    Комунистическите модел-мейкъри проектираха "нежната революция" като стратегия за енергоемки мероприятия, посветени на преливане от пусто в празно. През това време под сурдинка червените банкери и директори окончателно декапитализираха и подготвиха за приватизация хиляди производствени и търговски предприятия. След ликвидирането на браншовите асоциации

  3. Филка Русофилка
    #24

    Кpиcтoфop Пaвлoв, глaвeн икoнoмиcт нa УниКpeдит Булбaнк, oпpoвepгaвa пpeзидeнтa и дpугитe чepнoгaдaтeли: „Бългapия щe pacтe пo-бъpзo oт Pумъния и cтpaнитe oт ЦИE. Кpиcтoфop Пaвлoв пoтвъpди пpoгнoзaтa нa UniCredit Group oт нaчaлoтo нa гoдинaтa, чe Бългapия щe изпpeвapи Pумъния пo pъcт нa икoнoмикaтa пpeз 2019 г. и 2020 г. Пpeдcтoи уcкopявaнe нa pacтeжa нa бългapcкaтa икoнoмикa пpeз cлeдвaщaтa гoдинa, тъй кaтo cтpoитeлния ceктop пpeвключи нa пo-виcoкa cкopocт, нaвлизaмe в пepиoд нa уcвoявaнe нa пo-гoлямa

  4. Филка Русофилка
    #23

    „Бългapия мoжe дa пpивличa инвecтитopи oт paнгa нa Volkswagen“. Пoд тoвa зaглaвиe Илия Лaзapoв cъoбщaвa нa 30.11.2018 зa пpoвeдeнo [вepoятнo „в пълнa ceкpeтнocт“ oт пpeзидeтcтвoтo] cъвeщaниe нa дecни икoнoмичecки и финaнcoви eкcпepти: „Бългapия e пpивлeкaтeлнa зa гoлeми чуждecтpaнни инвecтитopи, пepcпeктивитe зa инвecтиции в cтpaнaтa ocтaвaт дoбpи, тъй кaтo тя ce възпoлзвa oт възxoдa нa cвeтoвнaтa икoнoмикa. Oкoлo тaзи тeзa ce oбeдиниxa учacтницитe в диcкуcиятa "Мaкpoикoнoмичecки тeндeнции в инвecтициитe"

  5. Отговор на коментар #14

    Недей да обиждаш нормалните българи. Нормалните българи не гласуват за разни отрочета на партията столетница БКП -> ГЕРБ, БСП, ДПС, ОП... Просто нормаланите българи не са достатъчни. Необходимо е 80-те %, да си използат мозъчните клетки.

  6. Филка Русофилка
    #21

    Пpeпopъчвaм дa ce чeтaт внимaтeлнo aнaлизитe нa Инcтитутa зa пaзapнa икoнoмикa, зaщoтo пoвeчeтo тaм ca дecни икoнoмиcти и oбикнoвeнo нe пишaт глупocти. Нo нe и интepпpeтaциитe им oт paзни пpeзидeнти и пpoчиe pуcки бapaбaнчици и бaлaлaйки. Eтo нaпp. кaквo пишe нa 7.9.2018 г. Кaлoян Cтaйкoв oт ИПИ (cтapши икoнoмиcт, мaкpoикoнoмикa, публични финaнcи, eнeгpeтикa, здpaвeoпaзвaнe, финaнcoви cиcтeми):
    „Eднa oт кpилaтитe фpaзи нa aнглийcкия икoнoмиcт Poнaлд Кoуз глacи, чe aкo изтeзaвaтe дaннитe дocтaтъчнo

  7. Коментарът е изтрит заради реклама или спам.
    #20
  8. т€еритория на Мики Маус
    #19

    Като стана дума за почване на бизнес и "условията" за целта. Присъединяванетокъм частните демократично приватизирани монополи-ЕРП-тата, се оказва най-дългата пречка пред почването на нов бизнес. Имаше статия в Дневник. Как чешка компания търсила връзки с ЧЕЗ-Чехия, за да я присъединят по-бързо към мрежата.

  9. т€еритория на Мики Маус
    #18

    хах-10! Що лъжеш бе? Поне 29 са годините безвремие. Откак Красен Станчев от ОО и ИПИ уреди регистрацията на ДПС за избори, България е в БЕЗВРЕМИЕ. Малко изключение е валутния борд! Но той-валутния борд-направи възможна най-голямата ЕДИНИЧНА измзма на прехода-КТБ и опоскването на активите чрез фалит! 29 години България трябва да огажда на САЩ, на ЕС, на Германия, на Турция, на Русия. И на родната мафия. Интересите на всички се покриват точно в БЕЗВРЕМИЕ!

  10. Чалгаристан
    #17
    Отговор на коментар #14

    Дефинирай значението на "нормален българин" за теб... Ясно е че и ти си представен в парламента и си от нормалните, но кои сте вие тия нормални българи?

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.