Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Деца и родители могат да станат археолози за ден в уникална изложба

1 коментар
Деца и родители могат да станат археолози за ден в уникална изложба

Уникална археологическа изложба, която дава възможност на децата и техните родители да се превърнат в археолози за ден, ще бъде открита в събота (17 декември) в Националния исторически музей.

 

Малките посетители ще могат да намерят и сглобят археологически съд, да седнат на работното място на истински археолог, да подредят пластовете на древен обект и да “датират“ археологическите находки. За техните родители изложбата предлага възможност да открият мястото на истинско древно селище.

 

Изложбата – игра е съвременен музеен подход, който се прилага от много световни музеи - Британския музей в Лондон, Метрополитен в Ню Йорк и др. Целта е различни науки да бъдат преведени на достъпен за децата език и те да бъдат заинтригувани чрез прекия досег до античните предмети.

 

“Методологията позволява децата да играят сами или с родителите си. Разбира се, служители от НИМ и от департамент Археология на Нов български университет ще са там, за да отговарят на въпроси. Нищо от нещата в изложбата не е истинска находка, а много добри копия, които дори да бъдат повредени не е фатално“, обясни Весела Герчева, един от авторите на изложбата.

 

“Има игра на археологически разкопки, при която децата търсят находки и след като ги намерят могат да научат малко повече за тях, могат да ги сглобят. Има игра за рисуване на една картина от древния живот, един комикс с реални археологически разкопки, така че да си изградят представа как са живели хората. Има игра, в която се сравняват древни и съвременни съдове, за да видят разликата от съдовете, с които в момента се храним и тези, които са ползвали древните хора, да кажем в епохата на неолита“, разказа Герчева.

 

“За родителите има истинска археологическа загадка, целта на която е да намерят истински археологически обект, така както археолозите го правят като следват същите стъпки“, допълни тя.

 

Герчева посочи, че когато находките стоят зад витрини за децата е скучно, а играта с тях пробужда тяхното любопитство. Опитът на изложбата в други градове като например Варна показвал, че понякога родителите идвали сами “да си играят.“

 

Изложбата ще може да бъде посетена до 25 март и се осъществява с подкрепата на фондация “Америка за България”, фонд “Научни изследвания” към Министерството на образованието, младежта и науката и департамент “Археология“ на Нов български университет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

1 коментар

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #1

    Не бях чувал досега да се ходи В изложба а НА изложба,но и това доживях.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.