Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Деветгодишното дело за източване на ЦКБ завърши с оправдателни присъди

11 коментара

Точещото се 9 години дело за източване на пари от ЦКБ очаквано завърши във вторник с оправдателни присъди за всички подсъдими. Софийският градски съд (СГС) прие, че прокуратурата не е успяла да докаже злоупотребата с 387 милиона и 900 хиляди неденоминирани лева през 1995 г.

След като прочете решението си съдия Петя Крънчева заяви, че е тъжно това дело да приключи след деветгодишна сага. "За съжаление, трябваше да се сблъскате с тази сага, но истината възтържествува", обърна се Крънчева към подсъдимите, които близо час слушаха решението.

Тя представи и кратки мотиви, според които основните подсъдими Павел Тренев и Димитър Димитров не могат да бъдат привлечени под отговорност за длъжностно присвояване, тъй като нямат качество на длъжностни лица. Крънчева уточни и, че двамата не са имали фактическа власт върху парите, за които се претендира, че са присвоени.

"За да е налице това престъпление трябва да е безусловно доказано наличието на качеството на длъжностно лице. Парите да са се намирали в тяхна фактическа власт", добави зам-председателят на СГС.

Според обвинителния акт, използвайки ЦКБ, Тренев и Димитров са получили от април до май 1995 г. два превода от шест милиона долара от "Блонд инвестмънт корпорейшън", собственост на Майкъл Чорни и Джоузеф Карам. Майкъл Чорни превел парите на два транша от по 3 милиона долара на 28 април и на 3 май 1995 г. по сметка на Централна кооперативна банка в Сюис банк корпорейшън в Ню Йорк. Половината пари влезли в БЗПБ и фирми от кръга "Орион", установи разследването.

Павел Тренев бе задържан в София на 20 април 2001 г. след петгодишно издирване, включително и чрез Интерпол. Това стана по сигнал на фирма, която измамил, съобщиха тогава от СДВР. След задържането на Тренев му бе предявено обвинение по чл.203 от Наказателния кодекс за длъжностно присвояване в особено големи размери, а след това и за измама на Чорни. Предвиденото в закона наказание е затвор от 10 до 30 години. Димитър Димитров - Шашмата бе екстрадиран от Венеция през декември 2000-та година.

Другите обвиняеми по делото за "милионите на Чорни" са пет длъжностни лица от ЦКБ - дилърът Траян Кършутски, директорът "Валутна наличност" в ЦКБ Ирина Михайлова, заместник-главният счетоводител Мария Димова, главният счетоводител Теменужка Галова и изпълнителният директор Георги Георгиев.

През лятото на миналата година обвиненията срещу Тренев и Димитров затова, че са измамили Майкъл Чорни, бяха прекратени заради изтекла абсолютна давност.

"Ще повоторя думите на съдия Крънчева - истината възтържествува, за съжаление процесът бе изключчително дълъг и мъчителен. Беше построен целия процес върху един изключително хаотичен обвинителен акт. Такова непознаване на закона е шокиращо, но травмата, която преживяха всички подсъдими", коментира служебният защитник на Павел Тренев – Сава Гиргинов.

"Моят клиент не знам дали ще се прибере. Аз никога не съм имал връзка с него. В един момент си помислих, че може да съм го намерил преди година и половина, когаято открих лице със същите имена в изборната ни секция в Чикаго. Но се оказа, че не бил той, а човек с абсолютно същите имена, което е странно, нали. Но човекът бил от Бургас и си живял някъде си, който адрес впоследствие се оказа и недействителен. Аз Тренев до момента не съм го виждал. Това, ктоето съм чувал за него до мистериозното му изчезване е, че той е съдействал в някъкв етап", каза още юристът.

Оправдателните присъди не са окончателни и могат да бъдат протестирани от прокуратурата в 15-дневен срок пред Софийския апелативен съд.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

11 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Анонимен
    #11

    Брей че съдебна система си имаме! Никога за ограбване на банка няма виновни. Г-н Главен Прокурор, не следва ли самите съдии точили това дело 9 години да бъдат подведени под отговорност за "ОТКАЗ от ПРАВОСЪДИЕ"??

  2. Анонимен
    #10

    Пари няма, обеднели няма, обогатени не е ясно дали има и една съдийка е убедена, че всичко е наред. С такива присъди ЕС ще започне да иска поименна смяна на магистрати. ЦКБ е източена от лица,които са пряко заинтересовани от хиперинфлацията и са престъпници, но Петя Крънчева не знае какво се случва с такива в САЩ- Стандарт енд Пур..Тя е явно проста,както повечето паднали от небето в съда..

  3. Анонимен
    #9

    Чия е тази банка?

  4. Анонимен
    #8

    червените калинки отново изпалзяха и варху парички и жертва се израхаа ха

  5. Анонимен
    #7

    388 милиона това пари ли са? Колко източиха групировките и още кранчето капе. Хайде сега някаква си банка и някакви милиони. Къде по важно е как върви корупцията на долните етажи на властта. Те българите с толкова нули не могат да мислят пресмятат си съдиите и решават виновни няма.Ако някой виновен се появи ще го търсите в криминалната хроника по пътя за Бакърена фабрика или Малашевци. Останалото забравете! Толкова са се облажили от тези пари, че разплитане няма. Излишна хартия.Единствения метод бързо да се израсте в Абсурдистан е да станете бандити и да не закъснеете с големия удар.Следвайте управляващите и няма да сбъркате!

  6. Анонимен
    #6

    Как оправдателни бе? Източена ли е банката - източена е. Крадено ли е? - крадено е. Винаги има виновен - дори това да са депутатите, създали калпавата нормативна уредба. Нищо не става ей така - случайно. И оправдателните присъди не са случайни - сигурно са подплатени с хотели на морето или нещо подобно.

  7. Анонимен
    #5

    България е наистина мистериoзна страна. Чезнат едни милиoни, пък се оказва че никой не ги е откраднал. Ако престъпленията в България официално се обявяват че не са престъпления, означва само че България е престъпна страна. Винаги съм знаел че най-голямото престъпление на комунистическата диктатура не е ограбването на всички и вичко, а покварата на цял един народ. Няма излизане от блатото вече 24 години. Ако вярваме че на Мойсей му е отнело 33 години да прекара евреите през пустинята, значи на нас ни остават още девет години...

  8. Анонимен
    #4

    Поредното безумие и подигравка със здравия разум. Парите ги хванала липсата и няма виновни??? Какво правосъдие, какви пет лева? От сърце се надявам кочината, която комунистите сътвориха от хубавата ни страна някой ден да се срути върху главите им-не нашите, техните. Начинът, по който ще стане го избира Бог, от неговото правосъдие никой не може да избяга.

  9. Анонимен
    #3

    Важно е откраднатите пари как са раздадени между магистратите за да се стигне до тази присъда. Че са откраднати е факт, но какви са прокурорските обвинения това е друга работа.

  10. Анонимен
    #2

    Така е то - за кокошка няма прошка, за милиони - няма закони! Няма правосъдие в България и туй-то....

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.