Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Директното включване в мрежата на НЕК ощетява малкия бизнес

5 коментара
Директното включване в мрежата на НЕК ощетява малкия бизнес

Присъединяването на фирмите към мрежата на Националната електрическа компания (НЕК), прескачайки електроразпределителните предприятия (ЕРП), ще ощети ценово малкия и среден бизнес и ще доведе до нелоялна конкуренция на големите предприятия. Това се посочва в становище на Софийската търговско-промишлена камара, оповестено в понеделник. Браншовата организация се обяви против включването направо в подстанциите на НЕК, което се регламентира в подготвяните промени в закона за енергетиката, които се обсъждат на второ четене в Народното събрание.

Спорът дали е законно НЕК да включва директно в мрежата си предприятия, които са собственици на електропреносна мрежа, която не е била изкупена от електроразпределията, възникна преди около два месеца. Тогава НЕК сключи такива договори с пет фирми, които се оплакаха, че ЕРП-ата само префактурират цените на киловатите според показанията на електромерите и печелят без да влагат нищо в поддръжката на мрежата, а НЕК им предлага значително по-ниски цени. Електроразпределенията обаче заявиха, че държавата се опитва да им отнеме част от пазара за своята фирма НЕК.

Софийската търговско-промишлена камара (СТПК) обаче противно на очакванията не подкрепи бизнеса в мотива им за по-ниските цени на НЕК. В становището на организацията се посочва, че въпреки, че на пръв поглед директното присъединяване към държавните подстанции като че ли е изгодно за фирмите, това не е така за малкия и среден бизнес. Тези предприятия няма да имат възможност да се възползват от директното включване и така големите предприятия ще имат преимущество, което ще се изроди в нелоялна конкуренция.

Постоянните разходи на ЕРП - дружествата ще се запазят и те ще ги разпределят на битовите потребители и на малките и средни предприятия, от което се очаква цената за ползваната от тях електроенергия да се увеличи с 7,5  на сто, изчисляват от СТПК. В същото време за директно присъединилите се фирми ще се намали цената на електроенергията с около 15 на сто. Така ценовата ножица между малкия и част от едрия бизнес ще е около 22-23 на сто.

Софийската камара изразява и своето притеснение от промяната в енергийния закон, която противоречи на евродирективата. В Директива 2003/54/ЕС преносът на енергия не включва пласмент, посочват от СТПК. Това разминаване не е единичен случай. Подобно разминаване има и в други български закони и подзаконови актове и то не е в интерес на фирмите. Не на последно място следва да се отбележи, че става дума за промяна в правилата, при които е извършена приватизацията на електроразпределителни дружества в България. Тази промяна е лош знак за инвеститорите сега и в бъдеще, посочват от бизнес организацията.

Срещу  възможността към НЕК да се включват директно предприятия, скочи миналата седмица и НДСВ, чиято парламентарна група привика на спешна среща министъра на икономиката и енергетиката Румен Овчаров. Той бе обвинен в опити за монополизация на енергийния пазар от страна на НЕК и бе оспорен модела за преструктуриране на държавната компания. Овчаров тогава отвърна, че с либерализацията на енергийна пазар от средата на 2007  г. всички фирми и потребители ще имат правото да си избират доставчика. От думите му стана ясно, че тогава не може да става дума за монополизация и всички тези промени, които сега се приемат, няма да имат толкова голямо значение при освобождаването на енергийния пазар.

Овчаров индиректно дори обвини коалиционните си партньори, че предлагат несъвместими идеи в поправките на енергийния закон и така рискуват да провалят изпълнението на екшън плана с ускорените мерки за гарантиране на еврочленството ни от януари 2007 г.

Според ЕРП-ата обаче либерализацията на енергийния пазар съвсем няма да се случи толкова бързо след датата на пълното освобождаване на доставките и търговията с електроенергия. Те посочват, че както голяма част от бизнеса, така и битовите потребители са доста консервативни при смяната на доставчика и предпочитат да останат при предишния си снабдител. От чешката компания CEZ, която е мажоритарен собственик на електроразпределителните дружества в столицата, София-област и Плевен, дават пример с опита си в Чехия след пълната либерализация на енергийния пазар. Тогава едва осем домакинства са решили да сменят доставчика си.

По график на Държавната комисия за енергийно и водно регулиране (ДКЕВР) към 30 юни 2006 г. би трябвало пазарът да е отворен на 25 процента, но реално доста малко от потребителите, консумиращи над 9 гигаватчаса ток годишно, купуват ток директно от централите. Другата им възможност е да търгуват с ЕРП-та, към които не са пряко свързани, която пък почти не се използва.

Към момента на пазара на електрическа енергия са регистрирани 7 търговци на ток, но от тях са активни само трима. От тези трима само един реално извършва продажби от средата на 2005 г., сочат данни на ДКЕВР.

Така че след пълната либерализация на енергийния пазар от 1 юли 2007 г. по-вероятно е да се запази статуквото при присъединяването към ЕРП-ата, с изключение може би на големите фирми със собствена електроразпределителна мрежа, които могат да си позволят директно включване в подстанциите на НЕК и спестяват значително от разликата в цената на НЕК и на ЕРП-ата заради големите си обеми консумация. Малките и средните предприятия по-скоро ще запазят доставчиците си заради липсата на човешки ресурс, който да следи тенденциите на свободния пазар. Така те действително ще изпаднат в неравностойно положение с едрите предприятия.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Тъщата на Омчаров
    #6

    но върви!

  2. неМалоумник
    #5

    "Постоянните разходи на ЕРП - дружествата ще се запазят и те ще ги разпределят на битовите потребители и на малките и средни предприятия"Тия са дебили! Сега ЕРП-тата нямат никакви разходи и само трупат печалба! какво ще разпределят? Май обещаната от немскоиталиянският мелез аванта?

  3. Angela
    #4

    Малък бизнес - прекупвачите не правят бизнес, а търгодия на едро крадене

  4. BG
    #2

    Ovcharov vse oste si misli za naroda kato edno vreme - kato za stado ovce - kavto im kazaesh tova e!

  5. Ленин
    #1

    е пълно малоумие, но българите трябва да им го набият с тояга в главата за да стоплят какво да правят и какво не. Да се приватизира ток, вода, парно, летища, пристанища е престъпление спрямо обществото и предателство.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.