Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДКСИ иска контрол над службите срещу филтрирането на информация

0 коментара

Държавната комисия по сигурността на информацията(ДКСИ) се оплака, че няма механизъм да контролира службите дали подават пълен обем от необходимите данни, за да се издаде сертификати за достъп до класифицирана информация. Това стана на специална среща на членовете на ДКСИ с депутати от комисията по външна политика, отбрана и сигурност.

Парламентаристите се съгласили с шефката на ДКСИ Цвета Маркова, че е наложително създаването на форма на контрол над службите, която да гарантира, че те изпълняват задълженията си към комисията и предоставят на 100% желаните данни. В момента законът не позволява подобна проверка и е спорно дали службите не филтрират информацията, подчерта депутат, присъствал на срещата. Засега обаче няма конкретни идеи как да се уреди законодателно този контролен механизъм, тъй като събираната информация се получава от няколко източника.

Пред журналисти Маркова не посмя да огласи този проблем и обясни, че може да отправи единствено препоръки за начина, по който работят някои от службите и механизма, по който си взаимодействат с ДКСИ. В момента, за да издаде сертификат на служител или фирма за работа с класифицирана информация, ДКСИ разчита на информация от специалните служби "Сигурност" и НСБОП в МВР, от военното разузнаване и военното контраразузнаване в МО, и от НРС.

След острата реакция на Маркова преди време бе осуетен опитът да се даде право на ВКР да проверява военните разведки.

Преди седмица, с поправки в Закона за отбраната, парламентаристите приеха военните разузнавачи сами да следят дали от службата им "Военна информация" не изтича тайна информация.

За създаване на законодателна възможност за обжалване при отказ на класифицирана информация, ако лицето не е съгласно със становището на ДКСИ е призовал Атанас Папаризов от БСП по време на срещата.

В момента отказът на комисията не може да се обжалва пред съд.

Отдавна Цвета Маркова настоява за промени в закона за класифицираната информация, които се бавят и днес е получила уверение те да станат факт в началото на следващата година.

Цвета Маркова настоява в закона да се промени така текстът, че разрешенията за достъп до класифицирана информация да се издават за определено ниво на секретност и срок от време, а не за определена длъжност и функция, каквато е сегашната практика.

ДКСИ е изпратила за пореден път писма и до ръководителите на организационни единици с питане докъде е стигнал процесът на декласификация на засекретените документи от периода на 1989 г. Досега ДИКСИ не е издала нито едно решение за унищожаване на документ с изтекла давност на засекретяване, добави Цвета Маркова. Тя многократно алармира, че ведомствата бавят процеса на свалянето на нивото на секретност и съответно разсекретяването на документи.

За две години работа, ДКСИ е издала общо 15 хил. разрешителни за достъп до класифицирана информация и 800 сертификата за достъп до натовска информация, съобщи председателят ѝ с уточнението, че това са изключително вариращи цифри.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.