Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

До дни стартира държавната схема за подпомагане на бизнеса

По-голяма помощ от държавата за плащане на заплати била невъзможна

12 коментара
До дни стартира държавната схема за подпомагане на бизнеса

Държавната схема за подпомагане на бизнеса, пострадал от ограниченията, свързани с коноравируса, вероятно ще започне да се прилага до дни. Очаква се правилата да бъдат гласувани от Министерския съвет в понеделник, въпреки че към мярката все още има критики. Това стана ясно от изказване на вицепремиера Томислав Дончев пред БНР.

Основните параметри на схемата, по която държавата ще се ангажира да плаща 60% от заплатите на работещи в пострадали от кризата предприятия, бяха договорени в събота, а бизнесите, които ще огат да се възползват от нея - разширени. Схемата предвижда фирми, които са спрели работа по заповед на властите, да бъдат подпомогнати автоматично. В това число влизат бизнеси, като ресторантьорския, които трябваше да спрат работа на 13 март. Всички останали фирми, на които не им е забранено да работят, могат да поискат подпомагане, ако докажат, че приходите им от продажби са намалели с над 20 на сто заради антивирусните ограничения, обясни отново Дончев.

Предвижда се исканията за участие в схемата да се подават в бюрата по труда, а решение да се взима до 7 дни. Средствата пък ще се изплащат от Националния осигурителен институт.

По-големи претенции са неизпълними

"Като разход очакваме да бъдат изхарчени около 1 млрд. лева поне на първия етап", припомни вицепремиерът.

Той каза още, че "претенцията на някои работодатели за по-голям ангажимент на държавата" е невъзможна. "Убеден съм, че схемата ще работи. Тя е алтернатива на това работодателят да освободи работниците и те да отидат на борсата и да получават обезщетение от държавата. Стимул да не се освобождават работници по време на карантината", заяви вицепремиерът. Добави: "Мислим за работодателя, но най-вече за работника".

Според Дончев с мярката се цели да се избегне и "шокът" от трудното намиране на работна ръка, след като икономиката започне да се възстановява. "До преди няколко седмици имаше трудности с намирането на квалифициран персонал. Ако си позволим той да се разпилее, връщането му обратно на работа при икономическо съживяване ще отнеме време. Искаме да спестим този шок", обясни Дончев. Той допусна, че ще бъдат разработени и други мерки за подпомогане от страна на държавата, но на няколко пъти повтори, че към момента остава неясен основен въпрос – колко време ще продължат ограниченията.

Помощ без нужда

Председателят на Асоциацията на индустриалния капитал в България Васил Велев за пореден път разкритикува предложението на управляващите да помага на бизнеса като поеме процент от заплащането на служителите, за да не бъдат освободени от работа. Според него реално фирмите ще трябва да платят 77% от разхода за възнаграждения, а не 40 на сто. Причината била, че работодателят трябва да плаща и осигуровките на работника. В същото време разходът трябва да се направи от предприятие, което не работи и няма приходи.

"Тази подкрепа не е за предприятията, а за хората, които работят в тях. От тази мярка реално може да се ползва този, който няма нужда, защото има достатъчно пари в брой, за да извади 77% от разхода. За малкия и средния бизнес, който връзва бюджетите месец за месец, това е неприложима мярка. За тях реално ще има съкращения и тогава работникът получава 60% от бюджета като обезщетение и нула от предприятието. Когато едно предприятие не може да работи, защото му е забранено, не може да очакваш то да плати, за да задържи хората", коментира Велев пред БНР.

"Едни ще лежат на дивана и ще получават 100% от доходите, а другите ще са безработни. Законът (за извънредното положение – бел. ред) е сбъркан, писан е набързо и трябва да се поправи. Трябва да може със същите пари да се осигури подкрепа за повече хора", каза Велев.

Според Томислав Дончев обаче поправка на приетия наскоро закон за момента не се очертава. Той добави, че "щетите няма да се изчерпят по време на карантинните мероприятия". "Основните щети вероятно ще са след това. За това трябва да сме внимателни. Ако си тръгнал на поход за 10 дни, не бива да си изяждаш храната на втория ден", коментира вицепремиерът.

"Голямото предизвикателство не са парите, а за какво да ги използваме... Трябват ни нови инструменти... Парите трябва да даваме не за безработни, а за дейности. Държавата не трябва да дава пари на работодателите, за да задържат работниците в малките ресторантчета, например, а да им поръча работа", смята бившият социален министър Иван Нейков.

Пред БНР той заяви, че браншовите организации трябва да дадат предложения за "мерки за работа, която държавата може да възложи".

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

12 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Лизи Гугуткова
    #12

    В Гърция 800 хиляди предприятия получават финансова подкрепа поради коронавирус - Министерство на финансите Разпределянето на спешна помощ от 800 евро под формата на месечно обезщетение за служител се удължава за следващия месец и се разпростира на 1,7 милиона работници, което съответства на 81% от всички работници в частния сектор “,

  2. Естествено
    #11
    Отговор на коментар #9

    Е, то е ясно кой може. Който и до сега. ☺

  3. Коментарът е изтрит заради нецензурни думи или обиди.
    #10
  4. Kruger
    #9
    Отговор на коментар #2

    Проблемът с държавния дълг е, че е ... държавен. Т.е. ще се харчи/разпределя от управляващите (знаем ги какви са и какво ще направят), а ще се връща от всички данъкоплатци. Нямам нищо против частния дълг, на фирми и хора. Който може да вземе.

  5. ефрейтора
    #8
    Отговор на коментар #7

    Как да го кажа...вече си ми пределно ясен и...безинтересен . Жив и здрав .

  6. Естествено
    #7

    Ефрейтор, на мен ми е ясна позицията на русофилите, а именно, че само те мислят правилно, а всички други изкривено. ☺ Само дето с "правилното" си мислене, докарахте нещата до там, та дори товарищ Мадуро изрина "Роснефт" от Венецуела и вече продава нефта на 5 долара за барел и нито Европа, нито Китай купуват от РФ. ☺ Честито! Так держать! ☺

  7. Естествено
    #6
    Отговор на коментар #4

    Ама разбира се. ☺ Когато една фирма фалира, "храна" няма да е нужна. ☺

  8. Естествено
    #5
    Отговор на коментар #3

    "Велизар Шаламанов: Гневен съм! Пилеехме за безмислени руски проекти скъпоценни европейски пари" Източник: https://faktor.bg/bg/articles/velizar-shalamanov-gneven-sam-pileehme-za-bezmisleni-ruski-proekti-skapotsenni-evropeyski-pari А за гласовете виж "В Русия полудяха: Пациент се похвали, че оздравял ден, след като говорил с Владимир Путин в болницата" ☺ Източник: https://faktor.bg/bg/articles/v-rusiya-zapochnaha-legendi-s-putin-patsient-razgovaryal-s-prezidenta-ozdravyal-na-sledvashtiya-den

  9. [email protected]
    #4
    Отговор на коментар #1

    Ами да беше прочел,щеше да ти стане ясно защо като за начало се смята разхода да е 1 милиард,защото очакват че след това нещата ще се влошат в световен мащаб!И щеше да ти се наложи да осмислиш това което е казал Дончев,"като си на поход за 10 дена,не бива да изяждаш храната на втория ден"!

  10. ефрейтора
    #3
    Отговор на коментар #1

    В случая демонстрираш типичен пример на изкривено /меко казано/ мислене . Съзнателно или не- ти си знаеш . Или така ти диктува "вътрешният глас" ? ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.