Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Добив на редки метали от лигнитни въглища и пренос на газ по Дунав обсъди Лорер в САЩ

4 коментара
Лорер разговаря с американскит ефирми във Вашингтон, сн. Министерство на иновациите

Широк кръг от възможности за икономическо сътрудничество с американски компании е обсъдил министърът на иновациите и растежа Даниел Лорер на среща във Вашингтон с представители на американски компании, организирана от местния офис на Американската търговска камара в България (АмЧам), съобщиха от камарата.

Екзотично звучи намерението да се проучат възможностите за извличане на редки метали от лигнитните въглища в комплекса "Марица изток", далеч по-практични са идеите за ускоряване на доставките на втечнен природен газ за България, преноса на газ по река Дунав, създаването на виртуални газопроводи, както и съхранението и пренос на водород.

Обсъдена е била и модернизацията на газохранилището в Чирен, чийто проект за разширяване на капацитета му до 1 млрд. куб. м е в процес на промяна на обществените поръчки за изпълнението му.

Сред останалите теми на разговорите са били развитието на развойната и приложна дейност в сегмента на автономните автомобили, възможното сътрудничество с научно-технически институти у нас, в т.ч. и с центъра за компютърни науки и изкуствен интелект (INSAIT) в София.

В сферата на автомобилостроенето са дискутирани технологията за съхранение на водород и водородно-електрически станции за зареждане на автомобили. По отношение на научните изследвания в сферата на молекулярната биология министър Лорер представил възможностите, с които България разполага в тази област.

Други теми от високотехнологичните индустриите са били разработването и производството на космическа храна и аерокосмически изследвания, автономни дронове за комерсиално ползване и др.

Сред американските компании, участвали в срещата, са били Waymo, Intel, New Alternative Energy Group, Corban Energy, Pangea Carbon Capture, Sierra Nevada Corporation, FedEx, Rivian (производителя на електромобили на Amazon), Pangea Carbon Capture, New Alternative Energy Group, Corban Energy Group, както и от академичната област от National Science Foundation, Johns Hopkins University и University of Central Florida, посочват от АмЧам.

САЩ са сред 10-те най-големи външнотърговски партньори и инвеститори у нас. Министър Лорер изтъкнал пред американския бизнес, че има възможности за инвестиции във високотехнологични производства, научно-изследователска и развойна дейност, както и в областта на индустриалното сътрудничество. Той представи и възможностите от насърчителни мерки, които страната ни предлага за чуждестранните инвеститори. Една от разискваните теми е била потенциалът на България да е трансферна локация в ЦИЕ региона за пратки от Азия за Европа.

Всички участници от страна на американския бизнес са изразили желание да се доразвие дискусията с конкретни проекти и инициативи в бъдеще. Скоро ще се организира научна делегация в България на Центъра за технологичен трансфер и комерсиализация на патенти на Virginia Commonwealth University, както и търговски мисии в България на щатско ниво в сътрудничество със Организацията за международно сътрудничество на отделните щати (SIDO) и със Департамента по търговия на САЩ.

По време на официалната си визита министър Лорер обсъдил в Бюрото по европейски и евразийски въпроси на Държавния департамент на САЩ предстоящото подписване на Меморандум в подкрепа на икономическото сътрудничество между България и САЩ, съобщиха от пресцентъра на ведомството му.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

4 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. ПyтлЭр Xyйло
    #4
    Отговор на коментар #3

    И още руZки "топ специалисти" със сини карти, които да хрантутим с данъците си. Зер, кой не фиили раZия, не фили България, както казваше кальфын...

  2. Горскио
    #3

    Тинтири-минтири. Добивът на редки метали, редкоземни елементи и др. ценни изкопаеми не се дискутира в Медияпул и хитрият министър Лорер няма да вземе да го рекламира по медиите. Сигурното е 2-3 милиарда от ЕС годишна за т.нар иноеации за усвояване от аверите на Лорер.

  3. joro
    #2

    Е то у нас тепърва ще почнат „самоубийства“...

  4. Новината за поредица от самоубийства на топ мениджъри от сферата на руския бизнес - Газпром и Новатек, както в Русия, така и зад граница, вече не могат да се нарекат изолирани явления! Това не са последните "самоубийства". Заедно с неблагоприятния ход на войната в Украйна и кризата у дома, Кремъл ще става все по-брутален и жесток.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.