Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доходите в България може да спаднат след членството в ЕС

42 коментара

Икономиката на България е много по-малко конкурентноспособна в сравнение с икономиките на бившите комунистически страни, които се присъединиха към ЕС през 2004 г. Доходите в държавата представляват едва 31 на сто от средните доходи в 25-те членки на ЕС и има опасност те да започнат да намаляват след присъединяването на България към Евросъюза през 2007 или 2008 г.

Това става ясно от доклад на Световната банка за България, представен в понеделник на дискусия, организирана от правителството и банката, с участието на представители на кабинета, парламента, синдикати и на неправителствени организации.

След криза, белязана от хиперинфлация през 1996-1997 г., София действително започна преструктуриране на икономиката, но са необходими допълнителни усилия, се посочва в доклада. Като цяло България остава “значително по-бедна от осемте бивши комунистически страни” от Централна и Източна Европа, които се присъединиха към ЕС през май 2004 г., пише в документа.

По данни от доклада, доходът на глава от населението в България се равнява на 56% от средния доход в посочените страни и на едва 31% от средния доход за 25-те страни-членки на ЕС. Ситуацията се усложнява и от демографската криза, водеща до годишен спад на населението с 0,8%. Резултатът от застаряването на работната сила и емигрирането на младите е, че едва 49,4% от българите работят, за разлика от средно 58% за страните от ЕС, анализира докладът.

Необходима е значителна промяна на образователната система, защото “чуждите инвеститори трудно намират квалифицирани работници, особено инженери и ръководни кадри”.

По време на представянето на доклада стана ясно, че по мнение на икономистите на Световната банка, ако България незабавно не  започне да прилага ефективни мерки, доходите на населението не само, че няма да се изравнят с европейските, но и ще започнат да падат.

Експертите на банката смятат, че страната ни е прекалено щедра със социални помощи, докато в същото време данъците и осигуровките за работещите българи са твърде високи и те трябва категорично да бъдат намалени.

Повишаването на конкурентоспообността на българските фирми преминава през намаляването на разходите им за труд, които наистина са много високи, коментира позицията на експертите зам.-министърът на финансите Любомир Дацов.

По думите му, високата осигурителна тежест у нас е следствие на демографския проблем и на малкия брой работещи хора. Зам.-министърът уточни, че в европейските страни трима работещи издържат един пенсионер, а у нас "един работещ издържа двама души и половина, които не произвеждат нищо".

Препоръката в доклада е изцяло в правилната посока, каза още Дацов. Тя е в контекста на преструктурирането на пенсионната система, но той е с продължителност поне 15 години, уточни зам.-министърът като допълни, че крачките ще се правят една по една.

Устойчивостта на икономическия растеж се предпоставя от макроикономическата стабилност на България, заяви по време на дискусията министърът на финансите Пламен Орешарски. По думите му всякакви други експерименти за краткосрочно форсиране на растежа са огромен средносрочен риск.

Все още в обществото се застъпва тезата, че при 7-8-годишно поддържане на макроикономическа стабилност е крайно време да сменим политиките и да ускорим растежа, каза още финансовият министър.

В доклада на Световната банка се посочва, че в резултат на добре обоснованата макроикономическа политика и задълбочените структурни реформи средният растеж в България достигна нивата на новите 8 страни-членки на ЕС.

Министърът на финансите посочи, че на институциите предстои работа по опростяване на регулационните и регистрационните режими за бизнеса.

Сред участниците в дискусията бе постигнат консенсус за необходимостта от реформи в образованието и развитие на човешкия ресурс, обобщи директорът на Световната банка за България, Румъния и Хърватия Ананд Сет. Гъвкавостта на пазара на труда трябва да бъде обвързана с доходите и с производителността, уточни Сет.

Според него в България се обръща внимание предимно на големите инфраструктурни проекти, а се забравя националната пътна мрежа, която е от значение за развитието на икономиката.

Усилията за запазване на макроикономическата стабилност в страната трябва да са водещи при използването на структурните фондове, подчерта Ананд Сет.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

42 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. STEFAN D-RD TCHOLAKOV
    #43

    Сбогом, Поете! http://www.standartnews.com/archive/2006/02/05/index.htm Големият български поет Павел Матев издъхна след кратко боледуване на 81 години. Той живя достойно и талантливо. Имаше хиляди почитатели. Книгите му ще останат в съкровищницата на българската литература. "Диктуваше ми само сърцето", каза лирикът в едно от последните си интервюта за "Стандарт". Диктувай ни от звездите, Поете! -- I MEMORI ............. Тема: КЪМ ПОЕТА ПАВЕЛ МАТЕВ ! Стихотворението съм го написал в затвора Стара

  2. Геле
    #42

    Къде е сега онова копеле Ники Маус, което привличаше чуждестранни инвеститори с евтина и "квалифицирана" работна ръка? Може да нямаме достатъчно инженери, ръководни кадри и квалифицирани работници, но пък имаме най-много моделки и фолкпевици на глава от населението.

  3. kalchomaniq
    #41

    освен моделките и фокл страшилищата си имаме....квартален SUPERMEN-ББ,"родлюбец" С.Трифонов,незабавен и несимвличен ЦАР......и много,много други такива яки неща в нашата страна!:))))

  4. Maloumen
    #40

    BREEEEIII, SVARSHIHA LI SE DETZATA NA KOMUNISTITE, CHE NIAMA UPRAVLENSKI KADRI??KAKVA SHTE YA PRAVIM SEGA? DA VIKAME NEVOLIATA.

  5. Maloumen
    #39

    BREEEEIII, SVARSHIHA LI SE DETZATA NA KOMUNISTITE, CHE NIAMA UPRAVLENSKI KADRI??KAKVA SHTE YA PRAVIM SEGA? DA VIKAME NEVOLIATA.

  6. Maloumen
    #38

    TEZI MAI SE PODIGRAVAT A?MNOGO BILI VISOKI RAZHODITE ZA TRUD....HAHAHAHAHAHAHAHAHAMUAHAHAHAHAHAHAHAHAMI NAPRAVETE GI 5 DOLARA NA MESETZ KATO PRI ZHAN VIDENOVO VREME.IGRAYAT SI S OGANYA, TOVA E OCHEVIDNO.

  7. Mnogoznajko
    #37

    Ima, ima oshte detsa na starata partijna nomenklatura za urezhdane, ne vsichki sa se uredili vav Florida i West-Europa; badi spokoen, sega im se tarsjat podhodjashti mestentsa po vrhovete na vlastta, skoro shte vidish!

  8. Утешителен
    #36

    Освен вариант 2007 и вариант 2008,има и следвашт вариант:СЛЕД 2008.Така,че...да не се безпокоим много.

  9. DURT IMMIGRANT
    #35

    Decata na komunistite sa v USA i EU be maloumniko! Te ne sa ludi da stoiat v bg, shtom niama za lapane a ima poveche rabota, te izchezvat, taka sa naucheni!Pomiarstvat tuka pred ochite mi sa gledam gi vseki den!

  10. разходите за труд
    #34

    Разходите за труд са високи в смисъл, че освен за заплата за служителя си един работодател трябва да отдели поне още 30 до 50% допълнително за социални и други осигуровки.Иначе казано, за да си позволи да наеме работник на заплата 500 лева (от които работника ще взема чисто около 350) работодателят трябва да се бръкне към 700 лева месечно, ако не и повече. Какво излиза - разходи за труд високи, работника недоволен от ниската заплата. А поредното правителство се бие в гърдите през това време пред електората как с повишаване на минималната заплата е "повишило" доходите на хората ...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.