Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Докъде могат да стигнат отношенията Русия - НАТО

0 коментара

НАТО си е поставила срок - срещата на външните министри в Рейкявик, Исландия, след два месеца - за създаването на форум, в който Русия да заседава като равен партньор с 19-те страни от алианса и да има думата при решаване на някои конкретни въпроси на сигурността.

Планът влезе в дневния ред, след като руският президент Владимир Путин реши безусловно да подкрепи международната коалиция срещу тероризма след атентатите в Америка на 11 септември. Тази солидарност стана причина да се търсят начини да се удовлетвори недоволството на Русия, че няма никакъв глас в създадения преди пет години Постоянен съвет Русия-НАТО, където решенията обикновено са предварително подготвени от 19-те. Сега Москва усилено преговаря, за да получи на срещата в Рейкявик широка подкрепа в редиците на стария си противник от Студената война и вероятно дори да ускори еволюцията на НАТО от военна машина в структура за координация на по-широка регионална сигурност. Дипломати обясняват, че Путин трябва да покаже на скептиците в правителството и армията, които се тревожат от перспективата НАТО да достигне границата на Русия, че получава нещо в замяна на прозападната си политика.

Високопоставен дипломат обяснява, че Москва иска новият форум, който вероятно ще се нарича Съвет НАТО-Русия, да взема окончателни решения, тоест 19-те да не могат да ги преразглеждат в собствения си Северноатлантически съвет. Според него Русия се опитва да наложи в новия орган принципите на Съвета за сигурност на ООН и така донякъде да го откъсне от НАТО.

Същите идеи бяха в основата на руското предложение, което беше отхвърлено от НАТО миналия месец. В него се предвиждаше съвет от 20 държави, председателстван от генералния секретар на НАТО. "Това е стандартна техника за преговаряне - излизаш с прекалени искания и после се отказваш от това, без което не можеш. Но едно е сигурно - че ще има истинска война между новия Съвет НАТО-Русия и Северноатлантическия съвет", обяснява представител на страна-членка на НАТО.

През декември Съединените щати спряха предложение (което много страни членки, включително новоприетите Чехия, Полша и Унгария, приеха като лошо обмислен план) ефективно да се даде на страна, нечленуваща в съюза, право на вето върху решенията му. Оттогава стратезите на НАТО работят върху формула за механизма и дневния ред на бъдещия форум. За разлика от Русия те фокусират усилията си върху изготвянето на списък от въпроси, които не рискуват да предизвикат неразбирателство, подобно на онова по време на въздушната кампания на НАТО срещу Югославия през 1999 г. Този първоначално скромен списък вероятно ще включва въпроси като борбата с тероризма, гражданската отбрана, сигурността на въздушния транспорт и общите военни учения и упражнения. Но неотдавна руският външен министър Игор Иванов каза, че "един чисто козметичен механизъм не отговаря на изискванията на епохата и интересите на нашата страна". Агенция Интерфакс съобщи след преговорите на един от заместниците на Иванов с представители на НАТО, че има "значителни различия", които може да не бъдат преодолени преди срещата в Рейкявик.

Дипломати от НАТО обясняват, че Русия планира да обяви новите отношения за огромен политически пробив, да запази Постоянния съвет, за да подчертае важността на новия форум, и дори да създаде свой секретариат в централата на НАТО.

"НАТО си е НАТО, казва служител на алианса. В края на краищата сме уверени, че нашите руски колеги ще се окажат прагматици и реалисти." Макар в редиците на НАТО да има съгласие, че Западът се нуждае от руските другари, има съмнения дали те трябва да са и другари по оръжие.

Миналата седмица бившият американски помощник-министър на отбраната Франклин Креймър заяви, че НАТО трябва да включи Русия в структурите на военното командване като част от усилията да стане по-адекватна на новите заплахи за сигурността. Той писа във в. Вашингтон Таймс, че НАТО трябва да създаде Съюзнически експедиционни сили, които да допълват по-високата американска боеспособност, както и нова бригада НАТО-Русия в рамките на тези сили.

"Ако можем да развием ефективни отношения с Русия, което със сигурност е постижимо, континентът /Европа/ за първи път ще има обща система за сигурност", посочи Креймър. "Старите навици и структури на НАТО не отговарят на днешните и утрешните проблеми", допълни той.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.