Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доклад на Международната кризисна група:Корупцията застрашава мирния процес в Македония

0 коментара

Епидемичната корупция застрашава крехкия мирен процес в Македония, посочва в доклад неправителствената организация Международна кризисна група, цитирана от Ройтерс.

МКГ посочва, че международната общност не е погледнала на проблема достатъчно сериозно и я призовава да вземе по-активно участие в борбата с корупцията. За съжаление международната общност изглежда не осъзнава до каква степен корупцията работи срещу основните ѝ цели в Македония. Тя трябва да играе роля по-скоро на катализатор, отколкото на съветник, се отбелязва в доклада на МКГ.

Според организацията проблемът с корупцията в Македония е много по-сериозен, отколкото в останалите страни в преход, заради разклатената сигурност в страната.

Докладът посочва няколко специфични случая, свидетелстващи до каква степен корупцията е проникнала в македонското общество и е стигнала до най-високите върхове на властта. Цитират се обвинения срещу висши правителствени кадри за нечисти сделки с държавните фондове за здравеопазване, митниците, приватизирането на държавна собственост и контрабандата на цигари, които са ощетили държавата с близо 100 милиона долара.

Докладът предупреждава, че Охридското мирно споразумение може да сложи край на въоръжения конфликт в страната само ако в Македония бъдат създадени истинско демократично общество и пазарна икономика. Този процес обаче е сериозно възпрепятстван от корупцията, посочва организацията.

МКГ посочва, че корумпираните политически лидери имат интерес от продължаването на конфликта, тъй като корупцията процъфтява в слаби и нестабилни държави.

Докладът предупреждава, че отпуснатата през март от международните донори финансова помощ в размер от 515 милиона долара може да бъде пропиляна, ако разпределението ѝ не бъде наблюдавано от международни експерти.

МКГ препоръчва провеждането на антикорупционни реформи в Македония да бъде поставено като условие за отпускането на финансова помощ, да бъде назначен чуждестранен съветник за борба с корупцията, в страната да бъдат установени международни регулаторни органи, които упражняват надзор над най-засегнатите от корупция институции.

Днешната македонска пресата широко коментира доклада на влиятелната неправителствена организация.
Опозиционният Утрински весник извежда заглавие "Македония е разядена от корупция" и отделя почти две цели свои страници на темата, повдигната от новия доклад на МКГ. Вестникът констатира, че МКГ в доклада си показва "поразителното състояние на организираната престъпност в страната", определяйки като "корупционен бисер" продажбата на рафинерията Окта на гръцката ЕЛПЕ и като "корупционен шампион" македонските митници и нейният директор Драган Даравелски. Вестникът цитира някои моменти от доклада, според които "корупцията е междуетнически договор на най-високо равнище" и че сделката за Окта може да бъде сключена само от "идиот или корумпиран високопоставен функционер".

По-различна трактовка на тезите от доклада на МКГ дава близкия до управляващите в. Вечер. Изданието оценява публикуването на доклада на МКГ само месец преди изборите като подкрепа от страна на представителя на МКГ в Македония Едуард Джоузеф за опозиционните партии. Вестникът обвинява Джоузеф за това, че е съставил доклада си с помощта на някои "домашни политици" и че макар МКГ да представя корупцията като аспект от политическата култура на страната, тя в Македония не започнала при сегашните власти, а преди тях. Публикуването на доклад точно в деня на началото на предизборната кампания не означава нищо друго освен намеса във вътрешните работи на държавата и е очевидно, че е насочен срещу управляващата сега партия, посочва Вечер.

Независимият Дневник, който вчера обяви част от доклада, днес е лаконичен и извежда на преден план оценката, че "корупцията разяжда основите на страната". Според изданието, с доклада си МКГ е отправила призив към правителството и всички политически партии и гражданското общество за борба против корупцията, като настоява за силно присъствие на международните финансови институции в Македония.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.