Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доклад: Възходът на въглищата е пресилен. ВЕИ спасиха Европа в кризата

5 коментара
Доклад: Възходът на въглищата е пресилен. ВЕИ спасиха Европа в кризата

Преувеличено е да се смята, че въглищните електроцентрали имат съществената роля в преодоляването на кризата в Европа, породена от нарушените енергийни доставки от Русия и повишените цени през 2022 г. Всъщност слънчевата и вятърната енергия са тези, които са успели да компенсират спада на производството на ток от водни електроцентрали, причинен от сушата, довела и до аварии на АЕЦ, което е свалило и техния принос в производството на ток в ЕВросъюза. В същото време газовите електроцентрали не са променили пазарния си дял, въпреки драстичното поскъпване на синьото гориво.

Това сочи анализ на един от най-престижните европейски енергийни институти - EMBER, който прогнозира, че през 2023 г. ще се ускори преходът на Европа към вятърна и слънчева енергия в отговор на енергийната криза, а водноелектрическата и френската ядрена енергия ще се възстановят. В резултат на това EMBER изчислява, че производството на ток от изкопаеми горива може да спадне с 20% през настоящата година, а от природен газ сривът да е още по-голям.

Обобщените данни показват, че вятърната и слънчевата енергия имат дял от 22.3 на сто в производството на ток в Европа през миналата година и изпреварват електроцентралите на природен газ, въглища и ядрено гориво. Делът на тока от газ остава близо 20 на сто, Въглищата, макар и да прибавят 1.5 процента до близо 16 на сто от общо произведената електроенергия. На хидроцентралите и АЕЦ се падат общо над 32%.

През миналата година Европа бе изправена пред тройна криза в електроенергийния сектор - точно когато се бореше да прекъсне връзките си с най-големия си доставчик на изкопаем газ, тя се сблъска с най-ниските нива на водно и ядрена енергия от поне две десетилетия, което създаде дефицит, равен на 7% от общото търсене на електроенергия в Европа през 2022 г., пише в доклада на института

Рекордното нарастване на производството на ток от вятър и слънце е помогнало за смекчаване на водния и ядрения дефицит. Соларният ток е увеличил дела си най-много - с рекордните 39 TВтч (+24%) през 2022 г. Това е помогнало да се избегнат 10 милиарда евро разходи за газ, а двадесет страни от ЕС са поставили нови слънчеви рекорди през 2022 г., допълват авторите на проучването.

По-ниското търсене на електроенергия също е помогнало за намаляване на дефицита на електроенергия. Консумацията на ток е спаднала със 7.9% през последното тримесечие на 2022 г. спрямо година по-рано (-56 Tвтч). Решаващо за това е било мекото време, но съществен принос са имали и повишената енергийната ефективност и потребителското поведение на гражданите за икономии на енергия.

Всъщност само една шеста от ядрения и хидродефицит е била покрита от въглищата, сочи още докладът. Това е довело до ръст на въглеродните емисии на енергийния сектор на ЕС с 3.9 на сто (+26 млн. т CO2) през 2022 г. в сравнение с 2021 г.

Въпреки очакванията, не се е случило значително преминаване от газ към въглища. Производството на електроенергия от въглища даже е намаляло в последното тримесечие на 2022 г. Спадът е 6% (-9.6 TВтч) от септември до декември спрямо същия период на предходната година и показва ясно несъстоятелността за възхода на въглищата..

26-те ТЕЦ, върнати в режим на аварийна готовност, са работили при едва 18% средно натоварване през четвъртото тримесечие на 2022 г. и са добавили общо под 1% към производството на въглища в ЕС през 2022 г. Въпреки вноса на 22 милиона тона допълнителни въглища през 2022 г., ЕС е използвал само една трета от тях, отбелязват от EMBER.

Най-окуражаващото е, че страните членки на ЕС, с изключение на България, продължават да подкрепят постепенното премахване на въглища, както и преди кризата, посочват още авторите на доклада.

"Рекордното производство на слънчева и вятърна енергия ни помага през кризата. Въпреки това, страни като България и Румъния се опитват да използват момента за говорене, че въглищата имат бъдеще. Предвид дълбочината на кризата и малкия отскок за въглищата, очевидно е ясно, че такова бъдеще няма", коментира Александру Мустаца от кампанията "Европа отвъд въглищата".

"Този доклад показва, че Европа може да си позволи въздишка на облекчение: силно рекламираното възраждане на въглищата не се случи заради слънчевата енергия и усилията за спестяване на енергия в целия ЕС", допълва Питер де По, лидер в програмата на E3G за преход към изкопаеми горива

"Европейският преглед на електроенергията за 2023 г. доказва, че намаляването на търсенето, съчетано със значително повече вятърна и слънчева енергия, може да замени изкопаемите горива в електроенергийния сектор. Не е необходима криза с изкопаеми газове, за да разберем това и да предприемем съответните действия", коментира и Елиф Гюндюзиели, старши експерт по енергийна политика в CAN Europe

От EMBER обаче отчитат, че продължава да има предизвикателства пред слънчевата енергия. Процедурите за издаване на разрешителни за строителство на фотоволтаични централи остават почти два пъти по-дълги, отколкото би трябвало да бъдат съгласно новите
правила, които предвижда стратегическата европейска инициатива, RЕPowerEU.

Анализът на EMBER подчертава лошите практики и непрозрачни процеси на местните мрежови оператори в държавите членки, които възпрепятстват по-бързото присъединяване на фотоволтаични мощности към мрежата, отбелязват от Центъра за изследване на демокрацията.

Големият риск е Европа на две скорости при развитието на ВЕИ. Десетте държави на дъното по дял на ВЕИ са от Източна Европа (+Франция). Десетте държави лидери по дял ВЕИ са западноевропейски (+Гърция). EMBER препоръчва усилията на ЕК за насърчаване на ВЕИ да са насочени към Източна Европа.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

5 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. archibal
    #5
    Отговор на коментар #4

    Пещерата Леденика е свободна

  2. borisovanikoleta43
    #4

    Какви въглища в 21 век, хораа??? Сериозно ли? В 21 век човек трябва да мисли и за екологичната страна, а природния газ е обявен за „зелена енергия“. Всички усилия трябва да са насочени в тази посока... а всеки, който вкъщи е на газ, знае колко е мека топлината, какъв лукс е да имаш непрестанно топла вода и да можеш да си готвиш на синьото гориво...

  3. archibal
    #3

    Анонимният автор на материала поне да каже кои са спонсорите на въпросния "институт"

  4. Калико Джо
    #2
    Отговор на коментар #1

    Всеки, който работи срещу печалбите на Ковачки и Доган е предател. Ясно!

  5. ефрейтора
    #1

    Един " анализ " , платен от зелените талибани и частично насочен директно срещу въглищните ни централи . Което е посегателство срещу националната ни сигурност . Вижте кои ще го подкрепят-те са предателите...

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.