Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Доплащането на здравните услуги отново излиза на дневен ред

6 коментара
Доплащането на здравните услуги отново излиза на дневен ред

След като по време на обсъждането на бюджета за следващата година депутатите от опозицията се обединиха около становището, че парите за здравеопазване не са достатъчни, а здравната каса и съсловните организации поискаха правителството да отпусне допълнителни средства, на дневен ред отново се появява темата за регламентирано доплащане на здравните услуги.

Идеята не е нова и за нея се говори от няколко години, но до момента нито едно правителство нямаше политическата воля да я приложи като част от реформата в здравеопазването.

Във вторник зам.-председателят на СДС д-р Иван Колчаков обяви, че неговата партия е готова да сподели политическата отговорност, ако управляващите направят някои болезнени, но належащи промени. В този смисъл сините са изготвили изменения в редица закони, които те ще внесат в парламента до края на месеца.

Едно от предложенията на СДС е да се узакони доплащането на здравни услуги у нас. По думите на Колчаков пациентите и в момента дават допълнителни средства за медицинска помощ, въпреки че Националната здравносигуртелна каса (НЗОК) поема 100% от стойността на цената.

В момента нерегламентираните заплащания в здравната система са около 1 млрд. лева, посочи той пред Mediapool, като допълни, че доплащането е въведено в повечето европейски страни. Като пример той даде Франция и скандинавските страни.

НЗОК да покрие 90% от цената на медицинските услуги, а гражданите да доплащат останалото. За социално слабите да бъде предвиден специален фонд към Министерството на труда и социалната политика, който да поеме доплащането вместо тях, настояват сините. Според Колчаков финансирането на фонда може да дойде от бюджетния излишък за тази година, който надхвърля 2 млрд. лева.

Той сравни въвеждането на тази непопулярна мярка като операцията на болен – неприятна, но необходима.

Парламентарната група на НДСВ също би подкрепила подобна идея. Атанас Щерев (НДСВ) преди две седмици внесе в Народното събрание промени в закона за здравното осигуряване, които също регламентират доплащане.

Всяка болница сама да определя каква част от цената на извършената медицинска дейност ще е за сметка на пациента, предлагат от НДСВ. По този начин в условията на конкуренция цените на здравните услуги ще падат, а няма да се увеличават, както става, когато се са фиксирани административно, обясни Щерев пред Mediapool.

Когато става въпрос за монополни дейности, които се извършват само в три болници в страната, например, ще се определят пределни цени, които министърът на здравеопазването ще одобрява. В рамките на годината те ще могат да се намаляват, но не и да се увеличават, е записано в предложението.

Законопроектът на НДСВ също предвижда тези, които нямат възможност да доплащат, да бъдат подпомогнати от фонд към социалното министерство.

Нормално е НЗОК да поема 60-70% от цената, а останалото да плащат пациентите. Така ще се стимулира и доброволното здравно осигуряване. Хората ще разберат, че ако имат такова, накрая ще трябва да плащат само 10% от цената на медицинските услуги и ще ползват по-качествено здравеопазване, отбеляза Щерев.

Идеята обаче не среща подкрепа сред управляващите от левицата, които на този етап се въздържат от подобни драстични промени в здравния сектор.

В началото на ноември здравният министър проф. Радослав Гайдарски (от гражданската квота на БСП) коментира, че българският народ не е готов за такава промяна, въпреки че тази практика съществува във всички страни от ЕС.

Той заяви, че подкрепя подобна идея, защото така ще се ограничи броят на пациентите, които винаги държат да им бъдат изписвани най-скъпите и нови лекарства, когато резултатът от лечението може да е същият с по-евтини медикаменти.

Все пак здравният министър подчерта, че няма да прави предложения за въвеждането на доплащане на медицинските услуги и че само парламентът може да вземе такова решение.

Не сме готови да въведен регламентирано доплащане, посочи пред Mediapool депутатът от левицата Петър Мръцков с аргумента, че в бюджета за 2007 година не са предвидени пари за социално слабите, които не могат да доплащат. Преди да бъде приложен подобен модел трябва да бъде предварително обсъден, за да може да се осигури и финансиране.

Той коментира, че едва ли парите от бюджетния излишък ще стигнат за всички запланувани промени. Вече има предложение оттам да дойде и увеличението на пенсиите, за да бъде от началото на следващата годината, а не от средата, което ще струва на държавата около 200 млн. лева.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

6 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.



  1. Вили
    #7

    Немога да разбера защо след като един пациент НЕЗДРАВНО ОСИГУРЕН през тези 5 или повече години си е плащал за всички прегледи трябва да внесе сума за минал период, за която не е получил услуга/лечение/.Кожодери

  2. o
    #6

    Едно нещо не мога да разбера,кой е упълномощил лек съюз да защитава правата на пациентите.Договорът и проблемите около него тръбва да се прави м/у касата и пациентите,лекарите са изпълнители,те казват за колко пари ще извършват дадена дейност и толкова.Като викнете плочкаджия в къщи той ви казва за колко на квадрат работи.Парите са на пациентите нека те кажат какво искат с/у тези пари,за да разберат стигат не стигат ли,много ли са,пък и да знаят къде ходят тези пари.Сбъркана е схемата

  3. Цветанка Иванова
    #4

    Защо всички лекарски услуги се доплащат а неизползваното намаление от Здравна каса за стоматолог от минала година не може дасе използва

  4. болен здрав носи
    #3

    Как може заплатите на всички служители в здравните каси да се повишават с 32 /тридесет и два/ процента от 01.01.07!!! Това е безобразие! С какво са заслужили! На всичко отгоре те ще получат пълна 13-та и 14-та заплата и пари за костюм! А всеки божи месец всички получават и: безплатни разговори по GSM, офис консумативи, течен сапун и какво ли още не...

  5. kosio
    #2

    Дали става легално или по-често под масата - доплащане винаги има.Но все още малко хора разбират, че проблемът не е в лекарите, болниците и пациентите. Всичките тези са почти еднакво изтормозени от гнета на държавната ръководна роля.Правителството е това, което КРАДЕ от пациентите (данъци) и от БОЛНИЦИТЕ (прахоснически субсидии) и от лекарите (клинични пътеки).Пълна и спешна приватизация на ВСИЧКИ болници. С поликлиниките работи (да си GP днешно време си е много добре...). Значи и с болниците ще проработи!

  6. Анти
    #1

    В парламента има мафии които защитават корпоративни интереси в противовес на обществените.Най-изявените от тях са лекарската и адвокатската мафии. Още когато се приемаше този закон се знаеше, че той е в интерес на лекарската мафия а не на пациентите. Сега искат още да вземат от пациентите но дума не обелват какво дават срещу парите им. Аз вече 4 години как не съм ходил на лекар защото е напълно безполезно. Само им вися на опашките пред кабинетите и накрая никаква реална помощ. Ако е лека болестта се оправям сам ако е по-тежко отивам на честен лекар там поне ми обръщат внимание защото си плащам. Но здравните вноски редовно ми ги вземат макар че не ползвам здравните им услуги. МАФИЯ!

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.