Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

Довиждане Париж, здравей Лондон

0 коментара

Писмото от четири страници е типичен продукт на европейска технокрация. Витиевато, сухо и надменно, то е издържано във всекидневния стил на общуването на "Брюксел" с гражданите. Лексиката и жанрът прикриват обаче онова, за което в същност става дума в най-новия документ на Блер и Шрьодер, а то е, че двамата правителствени ръководители от Берлин и Лондон поставят въпроса кой трябва да води Европа.

Част от отговора Герхард Шрьодер и Тони Блеър дават със самия си акт. Двойната им инициатива е сигнал за това, че в момента нещата на континента стават без французите. Британско-германската стъпка беше решена много преди писмото да стигне до президента и премиера в Париж. Детайлният проект за реформа на скърцащата машинария на Брюксел, който двамата социалдемократи извадиха сега от своите дипломатически куфарчета, до неотдавна се смяташе, че е възможно да бъде единствено германско-френска инициатива. Но очевидно търпението на канцлера в Берлин в общуването със "заклетите приятели" от другия бряг на Рейн се е изчерпало и той, за изненада на останалата Европа, разиграва британската карта. С това се потвърждава диагнозата, която един представител от най-висок ранг на външната политика на Париж постави шепнешком още миналата седмица: "Германско-френската ос на Европа определено е мъртва."

Отминали са времената, когото мъжкото приятелство на Хелмут Кол и Франсоа Митеран решаваше, кое е добро и правилно за цяла Европа. Шрьодер, Ширак и Жоспен не са вече в състояние да предложат на партньорите си от ЕС дори десерт, а камо ли пълно меню. Такова нещо канцлерът не предлага и сега, но заедно с Тони Блейр нахвърля всевъзможни интелигентни идеи, как да се обнови тромавият механизъм на Съвета на министрите в Брюксел. И как свикваните четири до шест пъти годишно срещи на високо равнище на ЕС да станат отново това, което бяха някога - един елитен клуб на държавни глави и правителствени ръководители, който, издигнат над всички дребнави спорове да води континента по избрания курс.

С една дума Шрьодер и Блеър искат да се организира по-добре работата на Брюксел. Министрите на 15-те от ЕС най-сетне да вършат това, за което се събират - да вземат решения! И тъй като демокрацията изисква всеки закон да се обсъжда публично, Блеър и Шрьодер искат вратата на Съвета на министрите да бъде поне открехната, докато там се разискват директиви и наредби. Изискване, което е естествено и толкова правилно, колкото и отдавнашно.

Германско-британската идея някои решения още отсега да се вземат с гласуване и на самите срещи на високо равнище на ЕС би могла да разчупи блокиращия ритуал на консенсуса.

Фактът, че точно един британец се опитва заедно с Шрьодер да започне тази малка революция, показва само, каква огромна тежест е станал Брюксел дори за своите най-висши господари. Като награда за това на Тони Блеър се усмихва шансът да се представи като авагард на европейската политика. А Париж ще гледа със завист. Само че един ден след изборите някой френски президент все пак ще трябва да разпише листа с желания от Берлин и Лондон. А това няма да е скоро. Блеър и Шрьодер може засега да триумфират, но за Европа още нищо не е спечелено.

По БТА

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.