Прескочи към основното съдържание
Вход / Регистрация

ДСБ: Кабинетът поема вредни за страната ангажименти без МВФ да ги иска

0 коментара

Правителството се е ангажирало с изпълнение на редица мерки, които не защитават икономическите интереси на страната и това е станало по собствена инициатива на управляващите без настояване от страна на преговарящите от МВФ. За това алармираха от Демократи за силна България (ДСБ) по повод договореното предпазното споразумение по "Меморандума за икономическата и социална политика" между България и МВФ.

Бившият министър на икономиката, сега депутат от ДСБ Петър Жотев се срещна с ръководството на мисията, за да изложи шест критики по договореното от страна на правителството. Представителите на МВФ са се съгласили с голяма част от забележките, обяви Жотев след срещата.

"Оказа се, че критиките ни трябва да бъдат изцяло в двора на правителството, тъй като за повечето от тях от МВФ не са настоявали," обясни депутатът. Като пример той посочи, че служителите на МВФ никога не са искали някой да им предплаща дълга.

От ДСБ са срещу създаването на нови извънбюджетни фондове. Не приемаме намерението на правителството да създаде и финансира Национална горска компания, защото това по същество е нова национализация на дърводобива, се сочи в официална позиция на партията. По време на срещата, ръководителят на мисията е заявил, че идеята за създаване на подобна Национална горска компания се подкрепя от фонда само доколкото е идея на правителството, но не вижда смисъл от нови извънбюджетни сметки и от ренационализация на горския сектор.

С уговорката, че ДСБ подкрепя необходимостта от предпазно споразумение с МФВ за по-висока макроикономическа стабилност и предвидимост на бизнес-средата, партията обвини управляващите, че не предвиждат мерки за преструктурирането на икономиката, за приключване на приватизацията, за завършване на реформата в здравеопазване и за модернизация на образованието.

Според ДСБ, меморандумът не формулира и не решава реалните икономически проблеми, пред които е изправена българската икономика две години преди влизането на страната в Европейския съюз. Той не е съобразен с необходимостта от много по-ускорен икономически растеж от този в Европейския съюз за да се преодолее разликата в благосъстоянието и качеството на живот на българина и средния европеец. Вместо това в него се предвиждат недостатъчно обосновани мерки, които възпрепятстват ускорения икономически растеж, се сочи в позицията на ДСБ.

От ДСБ са категорични, че правителството не се е съобразило с необходимостта страната да участва с бюджетни средства във финансирането на европейските програми за развитие. То не предвижда мерки за по-доброто планиране и усвояване на средствата от предприсъединителните фондове за подготовка на членството на България в ЕС. За ДСБ изобщо не е приемливо да се свързват разходите за присъединяването ни към НАТО и Европейския съюз с увеличаване на акцизи и намаляване на социални разходи.

Публично се обещава намаление на ДДС, но резервите за намаление трябва да се насочат към намаляване вноските, свързани с работната заплата, за да се насърчи заетостта и конкурентноспособността на българската икономика, атакуват от ДСБ обявената от министър Велчев прогноза, че след 2005 година ДДС може да падне от 20 на 18 процента.

Пак проблем на правителството е, че в меморандума няма и дума за технологичното, продуктивното и пазарно обновяване на българската икономика. От фонда са обяснили на срещата в понеделник, че ако правителството е предложило идеи как да се направи това, те биха ги подкрепили, съобщи още Жотев след разговора.

Необосновано е конкурентоспособността на икономиката ни да се поддържа само посредством замразяване на реалната работна заплата в публичния сектор, смятат Демократи за силна България.

На правителството трябва да се забрани да се намесва в ликвидността на банковия сектор и да държи фискален резерв в банките, настояват от ДСБ с аргумента, че си е позволило некомпетентна и във вреда на самостоятелността на БНБ намеса през миналата година и с нея е причинило макроикономически негативи, които трябваше да неутрализира през настоящата година. БНБ разполага с достатъчно инструменти за регулиране на банковата ликвидност и е поела необходимите ангажименти за това, се казва в позицията.

В партията на Иван Костов определят като особено тревожен факт и това, че правителството е неспособно, поради липса на "ясна схема за строеж на магистрали" да осъществи тяхното изграждане. Отказът на правителството да намери механизъм за финансиране строителството на националната инфраструктури през 2004 година ще доведе до задълбочаване изоставането на конкурентноспособността на българската икономика, твърдят демократите на Костов.

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.

0 коментара

Екипът на Mediapool Ви уведомява, че администраторите на форума ще премахват всички мнения, съдържащи нецензурни квалификации, обиди на расова, етническа или верска основа.

Редакцията не носи отговорност за мненията, качени в Mediapool.bg от потребителите.

Коментирането под статии изисква потребителят да спазва правилата за участие във форумите на Mediapool.bg

Прочетете нашите правила за участие във форумите.

За да коментирате, трябва да влезете в профила си. Ако нямате профил, можете да се регистрирате.

Препоръчано от редакцията

подкрепете ни

За честна и независима журналистика

Ще се радваме, ако ни подкрепите, за да може и занапред да разчитате на независима, професионална и честна информационно - аналитична медия.